На прохання громади Солотвина влада організувала засідання «круглого столу»

Представниками чотирьох комісій громадської ради при Закарпатській ОДА організоване виїзне засідання «круглого столу».

Представникамичотирьох комісій громадської ради при Закарпатській ОДА організоване виїзнезасідання «круглого столу».

На засіданні шукаливідповідь на питання, чи враховується думка громадян при вирішенні економічних,соціальних та екологічних проблем техногенної катастрофи у селищі Солотвино.

Співорганізаторомизаходу виступили Громадський ресурсний центр смт. Солотвино і ГО «Надія»(голова і керівник Михайло Токар).

У залі Солотвинськоїселищної ради зібрались представники облдержадміністрації, голови комісійГромадської ради при ОДА, голова Тячівської РДА Іван Бринзяник, його заступникВасиль Буга, депутат Тячівської районної ради Василь Мігалко, Солотвинськийселищний голова Юрій Ухаль, його заступник Янош Кочерга, члени виконкому тадепутати селищної ради, науковці з Румунії, представники ЗМІ, селищніактивісти.

Учасники заходупоставили собі за мету формування конструктивного діалогу державної виконавчоївлади і громади селища у справедливому, прозорому та правовому вирішеннікомплексу проблем, пов’язаних із техногенною катастрофою у селищі Солотвино.

Модератором таспіворганізатором заходу виступив Олег Лукша – заступник голови Громадськоїради при ОДА, голова Комісії з питань регіонального соціально-економічногорозвитку, ресурсного потенціалу та інвестицій.

Вирішення проблем Солотвина – на стадії проектів

Передусім, виступивголова Тячівської РДА Іван Бринзяник. Вихід із ситуації, що склалася уСолотвині, з його слів,  треба, по-перше, шукати у відновленні роботишахти, але за умови, щоби він був науково обґрунтований. А по-друге, требапроводити соціальну реабілітацію селища, розвивати малий бізнес, ефективновикористовувати бюджетні кошти, адже бюджет розвитку селища  складає 900тис. грн.

– Є питанняналагодження системи водопостачання, будемо відновлювати роботу другої частинидитсадка, продовжувати роботу музичної школи, ремонт доріг,–  обіцявсолотвинцям очільник райдержадміністрації.

Наступним слово мавселищний голова Солотвина Юрій Ухаль. Акцентував увагу присутніх, перш за все,на тому, що в Солотвині повинна з’явитися в перспективі Програма реабілітаціїселища, де були би сконцентровані всі шляхи вирішення економічних і соціальних проблем. Вона може бути складена за декількома напрямками і фінансуватисячастково за державні кошти, та із залученням бізнесу. Також треба враховуватитой фактор, що селище багатонаціональне та багатоконфесійне. Таким чином,проблеми Солотвина повинні вирішуватись у Солотвині – з місцевою громадою,владою, бізнесом, не порушуючи гірничого законодавства та законів про місцевесамоврядування.  

Юрій Ухаль зазначив,що наразі проектується реконструкція частина дитсадка, котрий дістався у спадоквід Солотвинського солерудника. 

– Є готовий проектвулиці Ленінградської, і після 20 травня підрядники обіцяють розпочати роботи.А також плануємо провести водопровід на Мале Солотвино, котрий наразі у стадіїфінансування. До кінця літа у планах також встановити освітлення уздовжавтотраси в межах селища, – розповів він про плани. 

Головний інженерСолотвинського ВУЖКГ Віктор Фонта зазначив, що роботи треба прискорити, бочерез два тижні розпочнеться сезон на солених озерах.

Ярослав Чонка: «Ще й зараз є можливість врятувати 9-ушахту»

Головний лікарУкраїнської алергологічної лікарні, Віце-Президент Європейського товаристваспелеотерапії Ярослав Чонка поінформував про те, що з 1968 року Солотвинославиться спелеотерапією – лікуванням у соляних печерах. Наразі 25-30% людей усвіті страждають на алергічні захворювання. На жаль, ця цифра зростає в року врік. За офіційними даними в Україні 8 млн. алергіків, з них 2,6 млн. хворих набронхіальну астму. А в УАЛ за всі роки проліковано лише 136 тисяч людей. Цедуже малий відсоток. Тому лікування спелеотерапією не втрачає актуальності. Аефективність цього методу висока – 80-86 % у дорослих і 90-95% – у дітей. 

– Ми і зараз лікуємобронхіальну астму, незважаючи на відсутність підземного відділення, в камерахштучного мікроклімату, – зазначив Ярослав Васильович. – Але ефективністьлікування в таких умовах складає 6 місяців, а потім треба лікуватись повторно.

Ярослав Чонка говоривтакож і про те, що лікування спелеотерапією, окрім того, що ефективне, ще йекономічно вигідне. 

Чи була можливість врятуватисвого часу Солотвино? Як відповідь, головлікар розповів про те, як рятувалишахту, яку почало затоплювати у 1992 році  у польському місті Велички,ілюструючи розповідь фотоматеріалами. І хоча там приток води був набагатосильнішим, ніж у солотвинських шахтах, на порятунок рудника піднялася всядержава, включно з церквою. Полякам допомагали і українські спеціалісти зДонецької області. З 2000 року у шахту майже не поступає вода. Зараз тампроводять екскурсії та лікують спелеотерапією. 

Ярослав Васильовичнавів і інший приклад використання рекреаційного потенціалу шахти – у містіТурда, що в Румунії.

Повертаючись довирішення солотвинської проблеми, доповідач наголосив:

Ще й сьогодні є можливість врятувати шахту №9:  забетонувати стволи, щоб через них не булопритоку води. До того ж, ще у 2009 році на підставі науково-дослідної роботивибрано ділянку у Солотвині для можливого будівництва нової шахти.  Цепівнічно-західна частина родовища – тут залишається 150 мільйонів тонн білоїсолі, а це запас, щонайменше, на 150 років. Про це не можна забувати.

Головний інженер ДП «Солотвинський солерудник» СергійПроскура: «Минулого року у держбюджеті

 буловиділено 34 млн. грн., а не отримали ми ані копійки»

Виступив і головнийінженер ДП «Солотвинський солерудник» Сергій Проскура. Повідомив про те, щонаразі розроблено техніко-економічне обґрунтування для розробки проекту, якиймає назву «Ліквідація та екологічна реабілітація території впливу гірничихробіт ДП «Солотвинський солерудник» загальною кошторисною вартістю 388 млн.грн., схвалене Розпорядженням Кабміну від 3 жовтня 2012 року. Уже практичнорозроблений і пройшов державну експертизу проект його першої черги. 

Роботи розраховані на84 місяці: перша черга – це ліквідаційні роботи (ліквідація аварійних спорудтощо) – загальна вартість складає 94 млн. грн. Проект готовий, але неоплаченийчерез ряд бюрократичних нюансів. Другий етап триватиме два роки і будестабілізаційним, тобто буде проведено самозатоплення 8-ї шахти (до речі, водатут тримається уже 3-й рік на одному рівні – 34 метри від поверхні, раз натиждень рівень води у вентиляційному стволі контролюється і коливається наплюс-мінус 50 см). А на третій етап виділено 154 млн. грн. Це технічна іекологічна реабілітація території. 

Сергій Проскура зауважив,що до проекту ліквідації ДП «Солотвинський солерудник» на прохання громади буловключено перенос електропідстанції, яка  знаходиться у зоні зсуву. Такожпередбачено ремонт доріг (вул. Шахтарської, Возз’єднання, Ленінградської),перенос комунікацій – водопостачання, системи каналізації.

Разом з тим, головнийінженер солерудника наголосив, що внаслідок просідання грунту потріскали деякібудинки, котрі не були включені до визначених зон зсуву, бо все робилосянаспіх:

-Зайві, може,позаписували, а от ті, які дійсно у аварійному стані, пропустили, і продовжив:– На цей рік держава нам виділила 17 млн. грн. на поточні витрати – оплатутехніко-економічного обґрунтування, проекту, науково-дослідних тамоніторингових робіт. Зараз пробиваємо бюрократичні перепони, бо необхідне щеодне розпорядження Кабміну щодо перерозподілу коштів.

Сергій Проскураозвучив і той факт, що Дербюджетом на 2012 рік було виділено 34 млн. грн. назаходи з ліквідації та екологічної реабілітації територій внаслідок впливугірничих робіт.  Натомість не отримано жодної копійки.  Оплачено лишепоточні трансферти на зарплату. Електропостачання на ДП «Солотвинськийсолерудник» з березня 2011 року відсутнє. 

Виступаючий відповівтакож на численні питання солотвинців. Підсумовуючи розгляд доповіді головногоінженера ДП «Солотвинський солерудник», Олег Лукша наголосив, що виділятипостановами мільйони на ліквідаційні роботи, а потім їх не фінансувати – це недержавницький підхід до вирішення справ. Але надзвичайну ситуацію державногорівня ніхто не відміняв, і якщо далі зволікати, то ситуація погіршиться. Бо задва роки площа проваль збільшилася вдвічі і збільшується далі.

У своїх реплікахмешканці Солотвина наголошували на тому, що достукатись до влади, вирішуватипроблему треба вже сьогодні, побоюючись, що за 7 років, на які передбаченопроект, може трапитись що завгодно. 

Як додав ЯрославЧонка, в першу чергу, кошти повинні виділятись на наукові дослідження, оскількитреба постійно стежити за карстовими процесами, оскільки інформації про те, якповодяться грунтові води, і досі нема.

Голова місцевогоосередку Партії угорців України КМКС Дюло Седлак звернув увагу присутніх на тісоціальні проблеми, котрі виникли через надзвичайну ситуацію на солеруднику.Зокрема, це і рівень довіри та взаємодії між владою та місцевою громадою. Аджевідколи йдеться про надзвичайну ситуацію в Солотвині, накопичилося багатоневирішених питань, котрі стосуються кожного солотвинця. Сказав про те, щонедобре виселяти людей із місцевого міжнаціонального культурного середовища умононаціональне із зовсім іншим місцевим менталітетом. Причому лише незначнийвідсоток людей має бажання переселитись. Запропонував залучити до науковихдосліджень науковців з Румунії, Угорщини та інших країн. А щодо відселеннялюдей, то запитував, чому не можна було закінчити будівництво недобудованоїбагатоповерхівки на виїзді із селища.

На це голова РДА ІванБринзяник відповів солотвинській громаді буквально так:

Є питання не виселення, а питання вирішенняпереселення. Це не питання силового режиму. Сьогодні держава прийняла рішеннядобудовувати житловий квартал у Тереблі. Я розумію, що якщо не буде загрози, тови маєте жити у Солотвині. Держава завтра мікрорайон добудує, і він лишиться уТячівському районі. Нині на Тячівщині 2 тисячі учнів навчаються у другу зміну вТереблі, Вонігові. 3 тисячі дітей дошкільного віку не ходять у садок у Буштині,Вонігові, Тереблі. Не підуть солотвинці – вони будуть водити туди своїх дітей.Що таке сьогодні для району 136 квартир? Не треба цю проблему піднімати.Давайте, хай держава добудує квартал, зробимо круглий стіл, і якщо буде умова,робота, зарплата, буде перспектива для молодих сімей, то хай одна сім’я піде –вони отримають роботу, дитсадок і безкоштовне житло. Преса, може, не таквисловила думку, може, не так передали. Але я вам говорю думку офіційну. Явчора говорив з губернатором. Ці питання будуть вирішені таким чином, щоби вибули задоволені, в першу чергу. В цьому залі нам не вистачає наукової думки іпідґрунтя. Я маю вам гарантувати безпеку і надати альтернативу. Давайтедістанемо ключі від того кварталу, а далі будемо думати, як йоговикористовувати. 

– Тобто зі слів ІванаВасильовича виходить, що в Тереблі створено резервний соціальний фонд житла, –резюмував Олег Лукша.

– Абсолютноправильно, – погодився голова Тячівської РДА. – В першу чергу, длясолерудника. 

Солотвинці нарікали,що колись аварійними були визнані 7-8 вулиць, натомість залишились тількитри. 

– Чому виділили коштина Тереблю і ніяк не допомогли Солотвину? – це питання було на вустах у всіхмешканців шахтарського селища. 

Від автора: В своючергу, вважаємо за потрібне нагадати читачам, що під час свого візиту наЗакарпаття 12 квітня 2013 року Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкулсказав журналістам (наведу мовою оригіналу): «Мы сегодня провели рабочеесовещание по отселению 133 семей  из Солотвина, где три года назадобвалилась соляная шахта. Могу сказать, що в этом году дома – какмногоквартирные, так и частные – будут достроены, и 133 семьи будут отселены».Нескладно знайти відеозапис цього коментаря. Ця ж теза міститься у повідомленніПрес-служби Віце-Прем’єра від 16 травня 2013 року: «Уряд виділив 13,5 млн. грн.для завершення заходів із переселення мешканців смт Солотвино на Закарпатті,які проживають у зоні техногенної небезпеки. Раніше в 2011 році Урядом буловиділено 98,05 млн. грн., а в 2012 році – ще 7,8 млн. грн.  133 сім’їбудуть переселені в новозбудований житловий комплекс. Життя людей – а це 342чоловіки –  буде в безпеці, сказав Віце-прем’єр-міністр України, головаДержавної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайнихситуацій Олександр Вілкул».

До обговоренняситуації долучились також професор, доктор географічних наук УніверситетукБабеш-Болія м.Клуж Василь Сурд, заступник селищного голови Солотвина ЯношКочерга, голова Комісії із законності і правопорядку Громадської ради при ОДАЙосип Лазар, виконавчий директор Закарпатського регіонального відділенняАсоціації міст України, член Громадської ради при ОДА Іван Ревтій та ін.

Виступив і головнийредактор газети «Срібна Земля-Фест» Василь Ільницький, котрий слушно зауважив,що преса лише відображає думки фахівців, хоча іноді це й не подобаєтьсяпредставникам влади. 

Прослухавши виступиусіх учасників конференції усі присутні зійшлися на думці, що рятуватиСолотвино треба у Солотвині. 

Наталія Маджара, газета "Дружба"Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply