«Минув рік, а кінця-краю не видно»: епідеміологи Тячівщини – про ковід-ситуацію в районі
Вже рік від початку Ковід-пандемії фахівці-епідеміологи Тячівської районної філії «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України» лікар-епідеміолог Світлана Мандзюк та помічники епідеміолога Наталія Драгун і Світлана Розман першими дізнаються про нові випадки інфікування коронавірусом на Тячівщині, реєструють їх у інтегрованій інформаційній системі спостереження за інфекційними захворюваннями (ЕЛІССЗ), разом з сімейними лікарями виявляють контактних осіб та скеровують на самоізоляцію. Розстежують і випадки захворювання у медичних працівників. Загалом, проводять клопітку індивідуальну роботу над кожним підтвердженим випадком, нерідко доводиться виступати і в ролі психолога – такого потрібного хворій людині.
Фахівці відділу епідемічних досліджень кажуть: за цей час вірус суттєво змінився, став агресивнішим та частіше, ніж на початку, вражає молодь та дітей. Аналізуючи показники захворюваності на Тячівщині першого кварталу цього року, фахівці доходять невтішних висновків.Вірус «помолодшав», а люди хворіють важче
Загалом, кількість виявлених випадків Ковіду-19 на Тячівщині вже перетнула межу у 5 тисяч. Зокрема, з початку цього року на Ковід-19 захворіли 2124 особи (дані станом на 22 березня ц.р.). Три тисячі мешканців району побороли цю недугу. За рік епідеміологи зафіксували 4 випадки повторного зараження.
Протягом року випадки коронавірус виявляли в усіх населених пунктах району, найчастіше – у Тячеві. В останній час «горять» Бедевля та Буштино. Загалом, з 397 ПЛР-заборів, узятих на Тячівщині на початку цього тижня, 167 виявились ковід-позитивними. А до того – з 250-ти коронавірус підтвердили у 154 випадках.
На самоізоляції перебувають близько 2300 мешканців району. З них понад 820 – мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 (крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування), понад 1480 – з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом COVID-19 в легкій формі за умови, що особа не потребує госпіталізації.
«І тоді ми не розуміємо, як таке можливо, – дивуються фахівці. – Все-таки цей вірус іще дуже не вивчений. Цьогорічний спалах розпочався після зимових свят, хворіли і до того, але такої кількості госпіталізацій, як зараз, не було – буває, протягом доби і 20-22 осіб кладуть в лікарню. Крім Тячівської, мешканців району лікують у лікарнях Волівця, Міжгір’я, Хуста, Рахова», – каже завідувачка епідвідділу Світлана Мандзюк.
Епідеміологи кажуть: спілкуючись із медиками, роблять висновок, що люди стали важче хворіти: кожен другий має пневмонію з низькою сатурацією, потребує кисневої підтримки. Серед них – багато молодих. Щодо інкубаційного періоду, то порівняно з весною 2020-го, з’явилися більш детальні дані: в середньому, він триває 4-5 днів, найдовше – два тижні.
Чому так сталося – фахівці однозначно відповісти не можуть. Кажуть, можливо, дається взнаки і підвищена вологість, характерна для закарпатського клімату, а може, мають справу вже з новим мутованим штамом коронавірусу.
Чи проводять зараз дезінфекцію в оселях недужих на Covid-19? – цікавимось.
«Ми думали, що пік минув у листопаді»
Хвороба не обирає і поширюється на всі верстви населення. До прикладу, із 2910
виявлених у 2020 році фактів ковід підтвердили у 641 пенсіонера, 880 непрацюючих, 96 вчителів, 192 медиків, 907 домогосподарок, 27 учнів, 18 приватних підприємців, 11 бухгалтерів, 5 священнослужителів… Не оминає він працівників дитсадків, держслужбовців, органів місцевого самоврядування, швачок, правоохоронців, військових, працівників лісгоспів, таксистів…
Епідеміологи на фактах дійшли висновку: найбільшими осередками поширення Ковід-19 є весільні зали, клуби, де проводяться масові святкування. «У святковий період багато людей розслабились, влаштовували велелюдні весілля, хрестини, дні народження, а всього цього не можна було робити, – кажуть співрозмовниці. – Зараз маємо результат».
Але є й випадки, коли люди не виходять з дому, а в один день вирішують піти до магазину, і заражаються. Саме так, за результатами епідрозстеження, відбулося в одному з недавніх випадків захворювання в Тячеві, який, на жаль, для пацієнта завершився госпіталізацією та смертю.
Працюють без вихідних
Протягом року пандемії робота епідвідділу продовжується і у вихідні, адже результати тестів приходять у п’ятницю наприкінці робочого дня, а їх іще треба обробити, щоби вчасно зареєструвати інформацію в системі, а це по 60-70 випадків на день. Тож нормальний відпочинок для фахівців поки залишається недосяжною мрією.
Також за рік відчутно змінилося ставлення державної влади до епідеміологічної служби, яка напередодні пандемії перебувала на межі ліквідації: працівникам підняли зарплату, з думкою епідеміологів рахуються.
Як і всі, хто вже рік перебуває на варті боротьби з коронавірусною інфекцією, тячівські епідеміологи сподіваються на свідомість населення, закликають дотримуватись елементарних правил і не нехтувати поставленим діагнозом, дотримуючись рекомендацій лікарів, адже наслідки легковажного ставлення до Ковіду-19 плачевні. Ніщо не може стримати розповсюдження коронавірусу, окрім найпростіших заходів – носіння масок, соціальна дистанція, ретельна обробка рук. Дотримуватись їх не складно, але комусь чиясь байдужість може коштувати життя.
0 коментарів
Залиште Ваш коментар