«Минув рік, а кінця-краю не видно»: епідеміологи Тячівщини – про ковід-ситуацію в районі

Вже рік від початку Ковід-пандемії фахівці-епідеміологи Тячівської районної філії «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ України» лікар-епідеміолог Світлана Мандзюк та помічники епідеміолога Наталія Драгун і Світлана Розман першими дізнаються про нові випадки інфікування коронавірусом на Тячівщині, реєструють їх у інтегрованій інформаційній системі спостереження за інфекційними захворюваннями (ЕЛІССЗ), разом з сімейними лікарями виявляють контактних осіб та скеровують на самоізоляцію. Розстежують і випадки захворювання у медичних працівників. Загалом, проводять клопітку індивідуальну роботу над кожним підтвердженим випадком, нерідко доводиться виступати і в ролі психолога – такого потрібного хворій людині.

Фахівці відділу епідемічних досліджень кажуть: за цей час вірус суттєво змінився, став агресивнішим та частіше, ніж на початку, вражає молодь та дітей. Аналізуючи показники захворюваності на Тячівщині першого кварталу цього року, фахівці доходять невтішних висновків.  

Вірус «помолодшав», а люди хворіють важче

Загалом, кількість виявлених випадків Ковіду-19 на Тячівщині вже перетнула межу у 5 тисяч. Зокрема, з початку цього року на Ковід-19 захворіли  2124 особи (дані станом на 22 березня ц.р.). Три тисячі мешканців району побороли цю недугу. За рік епідеміологи зафіксували 4 випадки повторного зараження.

Протягом року випадки коронавірус виявляли в усіх населених пунктах району, найчастіше – у Тячеві. В останній час «горять» Бедевля та Буштино. Загалом, з 397 ПЛР-заборів, узятих на Тячівщині на початку цього тижня, 167 виявились ковід-позитивними. А до того – з 250-ти коронавірус підтвердили у 154 випадках.

На самоізоляції перебувають близько 2300 мешканців району. З них понад 820 – мали контакт з пацієнтом з підтвердженим випадком COVID-19 (крім осіб, які під час виконання службових обов’язків використовували засоби індивідуального захисту відповідно до рекомендацій щодо їх застосування), понад 1480 – з підозрою на інфікування або з підтвердженим діагнозом COVID-19 в легкій формі за умови, що особа не потребує госпіталізації.

Якщо спочатку серед інфікованих переважна більшість була людей старшого віку, то зараз підтвердження діагнозу масово отримують пацієнти 1970-90-х і навіть молодь 2000-х років народження, та, що непокоїть, – школярі, навіть незважаючи на те, що в освітніх закладах карантин. Буквально днями Ковід-19 підтвердили у 5-місячного немовляти. Як і раніше, хворіють сім’ями та цілими родинами. Хоча є й факти, коли в одній сім’ї чоловік і дружина інфікуються у різні періоди, не заражаючи одне одного під час хвороби.

«І тоді ми не розуміємо, як таке можливо, – дивуються фахівці. – Все-таки цей вірус іще дуже не вивчений. Цьогорічний спалах  розпочався після зимових свят, хворіли і до того, але такої кількості госпіталізацій, як зараз, не було – буває, протягом доби і 20-22 осіб кладуть в лікарню. Крім Тячівської, мешканців району лікують у лікарнях Волівця, Міжгір’я, Хуста, Рахова», –  каже завідувачка епідвідділу Світлана Мандзюк.

Епідеміологи кажуть: спілкуючись із медиками, роблять висновок, що люди стали важче хворіти: кожен другий має пневмонію з низькою сатурацією, потребує кисневої підтримки. Серед них – багато молодих. Щодо інкубаційного періоду, то порівняно з весною 2020-го, з’явилися більш детальні дані: в середньому, він триває 4-5 днів, найдовше – два тижні.  

Чому так сталося – фахівці однозначно відповісти не можуть. Кажуть, можливо, дається взнаки і підвищена вологість, характерна для закарпатського клімату, а може, мають справу вже з новим мутованим штамом коронавірусу.

Чи проводять зараз дезінфекцію в оселях недужих на Covid-19? –  цікавимось.

Так, але лише у тих із них, хто був госпіталізований до лікарні. А оскільки таких багато, то роботи вистачає, – відповідає лікар-епідеміолог Світлана Мандзюк.«Ми думали, що пік минув у листопаді»

Хвороба не обирає і поширюється на всі верстви населення. До прикладу, із 2910

виявлених у 2020 році фактів ковід підтвердили у 641 пенсіонера, 880 непрацюючих, 96 вчителів, 192 медиків, 907 домогосподарок, 27 учнів, 18 приватних підприємців, 11 бухгалтерів, 5 священнослужителів… Не оминає він працівників дитсадків, держслужбовців, органів місцевого самоврядування, швачок, правоохоронців, військових, працівників лісгоспів, таксистів…

В епідвідділі кажуть: сподівались, що в листопаді був пік захворюваності, після чого Ковід піде на спад. Але надії не виправдались. І хвороба знову і знову б’є антирекорди. Темпи поширення коронавірусної інфекції у Тячівському районі можна простежити на графіку (див. нижче)

Епідеміологи на фактах дійшли висновку: найбільшими осередками поширення Ковід-19 є весільні зали, клуби, де проводяться масові святкування. «У святковий період багато людей розслабились, влаштовували велелюдні весілля, хрестини, дні народження, а всього цього не можна було робити, – кажуть співрозмовниці. – Зараз маємо результат».

Але є й випадки, коли люди не виходять з дому, а в один день вирішують піти до  магазину, і заражаються. Саме так, за результатами епідрозстеження, відбулося в одному з недавніх випадків захворювання в Тячеві, який, на жаль, для пацієнта завершився госпіталізацією та смертю.

Працюють без вихідних

Протягом року пандемії робота епідвідділу продовжується і у вихідні, адже результати тестів приходять у п’ятницю наприкінці робочого дня, а їх іще треба обробити, щоби вчасно зареєструвати інформацію в системі, а це по 60-70 випадків на день. Тож нормальний відпочинок для фахівців поки залишається недосяжною мрією.    

Але є й позитив. Епідеміологи аналізують: карантинні заходи проти COVID-19 активно впливають і на інші респіраторні вірусні інфекції, враховуючи грип.

Також за рік відчутно змінилося ставлення державної влади до епідеміологічної служби, яка напередодні пандемії перебувала на межі ліквідації: працівникам підняли зарплату, з думкою епідеміологів рахуються.  

Як і всі, хто вже рік перебуває на варті боротьби з коронавірусною інфекцією,  тячівські епідеміологи сподіваються на свідомість населення, закликають дотримуватись елементарних правил і не нехтувати поставленим діагнозом, дотримуючись рекомендацій лікарів, адже наслідки легковажного ставлення до Ковіду-19 плачевні. Ніщо не може стримати розповсюдження коронавірусу, окрім найпростіших заходів – носіння масок, соціальна дистанція, ретельна обробка рук. Дотримуватись їх не складно, але комусь чиясь байдужість може коштувати життя.  


Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua
Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply