Чим і як годують дітей у Буштинській громаді?

Чим і як годують школярів та дошкільнят у Буштинській громаді на Тячівщині, як контролюють якість харчів, де закуповують продукти та як впроваджують нові вимоги до харчування – відповіді на ці питання дізнаємось в освітніх закладах Буштина.

Програму для харчування пільговиків поки не затверджено


Одним із найбільших освітніх закладів Буштинської громади є Буштинський ліцей. Особливістю цього закладу є те, що тут навчаються діти не тільки з Буштинської, а і з інших громад Тячівщини. Із семисот учнів ліцею щоденно харчуються від трьохсот  до чотирьох з половиною сотень.  

Для 85 учнів, які мешкають у шкільному гуртожитку, готують їжу чотири рази на день – сніданки, обіди, підвечірки та вечері. Щоранку у ліцеї фіксують кількість учнів, які бажають отримати гарячий обід, і готують відповідно до кількості бажаючих. Вартість харчування теж змінюється в залежності від меню.

Як розповіла директор ліцею Ольга Орсаг, вартість харчування для кожного учня вираховується відповідно до норм на кожну дитину і становить 11-12 гривень за гарячий обід і до 40 гривень – за 4-разове харчування. Але якою буде вартість після проведення тендерних закупівель, залежатиме від нових постачальників.

Якість харчування щоденно контролює шкільна медсестра. А добові проби утримують у спеціальному холодильнику. Санітарна служба контролює і якість води.

Нещодавно ліцей перейшов з районної у власність Буштинської громади. Для того, щоб діти пільгових категорій, а також учні з інших громад і надалі отримували харчування у закладі, виникла потреба у відповідній програмі. Наразі її поки немає, але  у закладі сподіваються, що найближчим часом у місцевому бюджеті передбачать кошти для таких учнів – у попередні роки Тячівська районна рада закладала на ці потреби близько 400 тисяч гривень на рік.

Тим часом у закладі вивчають новий санітарний регламент для шкіл, який вступив у дію з 1 січня 2021 року. До прикладу, заборонено готувати сардельки, сосиски, не можна використовувати плодово-овочеві консерви, змінилися норми солі, цукру для кожної дитини. Хоча на практиці запровадити нові норми для понад чотирьох сотень учнів – завдання не з легких. Тож поки складають перспективне меню на тиждень, куди входять перші,  другі страви, салати і напої.  

У ліцеї кажуть: охоче прислухаються до побажань батьків та фахівців, щоби  вдосконалити організацію щоденного харчування для учнів.

У Буштинській школі – нове обладнання для харчоблоку


У Буштинській загальноосвітній школі щодня обідають близько 120 школярів. Для 30-ти дітей пільгових категорій харчування безоплатне, для решти – за батьківський кошт. Вартість обіду становить 9 з половиною гривень.

Як розповіла головний кухар шкільної їдальні Ганна Поп, меню складається на 12 днів. Його затверджують у санстанції. Кухарі кажуть: щоб обіди були поживнішими, їх вартість треба збільшувати. Полегшити їх роботу і покращити умови зберігання продуктів дозволить нове обладнання для харчоблоку вартістю 320 тис. грн., яке отримали нещодавно у школі завдяки державній субвенції і вже використовують.

Щоправда, під’єднали не все обладнання, бо для посудомийної машини і картоплечистки необхідно підвести воду і облаштувати каналізацію. Щоб вирішити це питання, директор школи Василь Серюга звернувся з листом до керівництва Буштинської ОТГ.

Організацію харчування у школі поки здійснюють самостійно. З переходом закладу освіти у власність громади поки нічого не змінилося. Директор школи зауважує: головне – щоб школа отримала якісні продукти, з яких можна приготувати якісні обіди.   

Харчування дошкільнят подорожчає


Щоб дізнатись, як годують дітей у садочках громади, навідуємось до дитсадка №3 у Буштині, який відвідують більше сотні дошкільнят. Щодня малеча отримує триразове харчування.

Завідувачка ДНЗ №3 Ірина Рацин каже: 70% вартості харчування покриває селищна рада, а 30 – доплачують батьки. Це складає приблизно 18 грн. на день. Батьки дітей пільгових категорій (а їх 42) сплачують лише половину суми, а діти учасників бойових дій харчуються повністю державним коштом. Таких у дитсадку 8. Поки дітей харчують за минулорічними цінами, та попереджають:  невдовзі доведеться платити більше, адже зросли ціни на продукти.

Харчі закуповують згідно з договором, який укладає селищна рада. Сертифіковані продукти привозять щодватижні. За якістю їжі стежить медпрацівник.

У дитсадку сподіваються, що у громаді на харчування для дошкільнят будуть виділяти більше коштів, а також вдасться оновити обладнання та посуд для приготування їжі. Першочергова потреба – замінити холодильник, який вийшов із ладу.


Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua   
Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply