Головний лікар КНП ТРР «ЦПМСД» Тетяна Лебедєва: «Пандемія принесла нові виклики для сімейних лікарів, та ми з ними впоралися»

Минулий рік видався складний для всіх. А особливо - для медиків як первинної, так і вторинної ланки. Адже саме вони перебувають на передовій боротьби з COVID-19.

Тож про підсумки роботи первинної ланки медицини Тячівщини за 2020 рік та плани на перспективу, говоримо з головним лікарем КНП ТРР «ЦПМСД» Тетяною Лебедєвою. Зокрема, керівник Центру розповіла про діяльність медиків на час пандемії та яким є  матеріально-технічне забезпечення установи, надала інформацію щодо ситуації із захворюваністю у районі, у тому числі на Ковід-19.

Тетяно Степанівно, коротко охарактеризуйте, яким був минулий рік для сімейних лікарів району.

На початку 2020 року було, нарешті, завершено непрості процеси реформування первинної ланки медицини, організаційні питання щодо роботи сімейних лікарів майже всі були вирішені: отримана ліцензія, заклад акредитований на першу категорію, успішне контрактування з НСЗУ, приведення штатів та мережі у відповідність до потреб закладу та населення району, завершено закупку першочергової потреби в обладнанні. Тож нам здавалося, що попереду тільки налагодження  ефективної діяльністі КНП ТРР «ЦПМСД» та удосконалення надання первинної медико-санітарної допомоги . Однак пандемія принесла нові виклики для сімейних лікарів. Треба було навчитися працювати з новим вірусом, докладати більше зусиль, аби не інфікуватися, лікуючи хворих на Ковід-19. Щораз розширювати і вдосконалювати свої знання та вміння.

Чи стимулювала пандемія людей активніше підписувати декларацію з сімейними лікарями?

На початок 2020 року у нас було підписано 98 тисяч декларацій, на сьогодні підписано 109,5 тисяч декларацій. В 2020 році кількість осіб, що підписали декларації з сімейними лікарями, значно збільшилася. Особливо в квітні, травні та червні 2020 року. У цьому плані епідемія зіграла не останню роль. Під час пандемії коронавірусної інфекції мати свого лікаря стало ще важливіше. Адже лікар первинки – це саме та людина, до якої пацієнт повинен

телефонувати за наявності симптомів Ковід-19. Тож наразі вже 78% населення мають свого сімейного лікаря у КНП ТРР «ЦПМСД», а по Тячівському району це 82%. На жаль, серед причин, чому досі не підписали деякі громадяни декларацію, є те, що вони не мають відповідних документів, що посвідчують особу.


Який кадровий потенціал має КНП ТРР «ЦПМСД?

Наразі первинну медичну допомогу надають 87 лікарів ЗПСМ та 240 молодших спеціалістів, що складає  одна посада лікаря до 2,7 посад молодших медичних спеціалістів. Це майже рекомендована норма, але це неоднозначно по дільницях.  На початку пандемії звільнилася за власним бажанням тільки одна лікарка, яка була у групі ризику по СОVID -19. Є й позитивна динаміка. Було прийнято на роботу одного лікаря молодого спеціаліста, два лікаря у 2019 році здобули спеціалізацію по ЗПСМ та розпочали свою діяльність в нашому колективі,  два інтерни нині проходять інтернатуру на базах АЗПСМ.  

А як заохочуєте працівників до якісного надання медичних послуг населенню?

Стимулом до надання якісних послуг є достойна заробітна плата лікарям та медичним сестрам. Заохочуємо лікарів, які підписали 1500 та більше декларацій,  або ведуть супровід хворих на туберкульоз та якісно проводять профілактичні щеплення. Так,  середня заробітна плата сімейного лікаря у 2020 році складала понад  18 тис. грн., є такі, що отримують більше 25 тис. грн. (залежно від кількості пацієнтів, з якими підписано декларації). Середньомісячна зарплата молодшого медперсоналу становила близько 10 тис. грн.

Розкажіть, як поповнилася матеріально-технічна база амбулаторій за минулий рік.

У 2020 році за кошти державної субвенції  на розвиток сільської медицини в Тячівському районі збудовано нові амбулаторії у Бедевлі (нещодавно відбулося відкриття), Солотвині, Красній та Тереблі. Триває будівництво АЗПСМ у Буштині. Крім цього, капітально відремонтовано амбулаторії у Тарасівці, Глибокому Потоці, Ганичах, Новобарові та Вонігові. У межах цієї субвенції поповнили й автопарк -  було закуплено 15 автомобілів для сімейних лікарів. Однозначно, без допомоги держави  медичні заклади Тячівщини не мали такої

можливості. Цьогоріч маємо намір придбати чотири нових автомобілі для амбулаторій, де вони відсутні взагалі, та для самого центру.  Крім цього, є потреба в оновленні транспортних засобів ще у п’яти АЗПСМ. Варто додати, що з 29 амбулаторій 15  отримали спеціальні відзнаки «Чиста лікарня – безпека для пацієнтів». На черзі для отримання такої відзнаки амбулаторії у Глибокому Потоці та Ганичах, а також новозбудовані заклади. Лікарі забезпечені пульсоксиметрами, фонендоскопами, тонометрами, глюкометрами, отоофтальмоскопами. Кожна амбулаторія отримала апарати для визначення холестерину (5 критеріїв). Закупили 5 гематологічних та 25 сечових аналізаторів. Зараз усі медпрацівники повністю забезпечені засобами індивідуального захисту (масками, щитками, одноразовими халатами, рукавицями). У кабінетах прийому є ЕКГ-апарати, ваги для дітей та дорослих, ростоміри. Закуплено експрес-тести на вагітність, на ВІЛ/СНІД, на грип, на інфаркт, на гепатит. Дві АЗПСМ – у Тересві та Буштині –  отримали по 25 експрес-тестів на антиген Ковід-19. Відповідно до вимог, амбулаторії забезпечені медикаментами, перев’язувальним матеріалом, шприцами для надання невідкладної допомоги та вакцинування, витратними матеріалами для огляду пацієнтів. Такої матеріально-технічної бази досі лікарі первинки не мали.


А як реалізовується у районі урядова програма «Доступні ліки»?

Як і належить, сімейні лікарі виписують в електронному вигляді рецепти пацієнтам на ліки від серцево-судинних захворювань, діабету 2-го типу та бронхіальної астми. Нині на рівні держави обговорюється перспектива включити до переліку препаратів урядової програми ще й антибіотики та протисудомні ліки. На жаль, зараз є невеликі затримки у відпущенні інсулінів в аптеці «Хуст-Фарм», оскільки поки що не всі територіальні громади заключили угоди на субвенційні кошти аптеці за обласною програмою. Варто додати, що всі територіальні громади отримали цільову медичну субвенцію на 6 місяців згідно з реєстром хворих на цукровий та нецукровий діабет (який ведеться у поліклініці). Причиною затримки є  адміністративна реформа та неготовність керівників громад одночасно вирішувати масу назрілих питань.

Зараз вже налагоджують співпрацю з фірмою «Хуст-Фарм» Вільховецька, Тересвянська, Солотвинська, Дубівська, Усть-Чорнянська територіальні громади. Тож сподіваємося, що ближчим часом буде вирішено і цю  проблему.

Крім того, щодо відшкодування коштів на безоплатне медичне лікування пільгових категорій громадян проведена певна робота з керівництвом територіальних громад. Також кожна громада вже затвердила програми щодо відшкодування коштів на засоби знеболення для онкохворих, протисудомні ліки та інші, що передбачені постаново №1303. І це вкрай важливе питання, бо у минулому році онкохворі були змушені самотужки купувати знеболювальні препарати.


Яка наразі ситуація у районі з інфекційними захворюваннями?

Спостерігаємо поодинокі спалахи інфекційних хвороб, які можна контролювати за допомогою вакцинації. Вже зафіксовано допорогові показники захворюваності на епідпаротит, кір та гепатит А та В. На жаль, такі хворі стикнулися з проблемою, що лікуватись їм довелося вдома. Оскільки через пандемію інфекційне відділення лікарні приймає тільки хворих на коронавірус. Лікувати таких пацієнтів амбулаторно також дуже складно нашим медикам, оскільки є відповідні протоколи, які ми не повинні порушувати.

Чи на достатньому рівні була проведена вакцинація у районі тогоріч?
Якщо говорити про план щеплень в 2020 році та його виконання, то спостерігається позитивна динаміка, яка  свідчить про покращення якості надання ПМСД. У 2019 році імунізували від інфекційних недуг лише 64 % осіб від загальної кількості, що підлягали вакцинації, а у 2020 році – 75,4 % таких громадян. У цьому році намагатимемося вакцинувати згідно з Національним календарем щеплення  ще більшу кількість осіб. Крім того, центр готується до проведення вакцинації населення від Ковід-19. Наразі вже сформовано склад мобільної бригади, яка працюватиме на території району. Передбачається забезпечення реалізації Дорожньої карти з впровадження вакцини від Ковід-19, Першочергово підлягають імунізації від коронавірусу медичні працівники стаціонарів, екстреної медичної допомоги, поліцейські та надзвичайники.

А яка наразі у районі епідеміологічна ситуації із захворюваністю на Ковід-19?

З початку пандемії станом на 18 січня на коронавірус захворіло 1978 осіб, з них 1479 вже одужали. Померло 76 громадян від ускладнень, спричинених інфекцією. На амбулаторному лікуванні перебувало 1556 осіб, було госпіталізовано  422 пацієнтів.  

За офіційними статистичними даними, на Ковід-19 перехворіло  85 дітей та 46  медичних працівників ЦПМСД. Варто додати, що кожен випадок захворювання медиків на Ковід-19 вивчає експертна комісія, яка й визначає, чи було це професійне захворювання. Поки що отримано тільки результати з перевірки 15 таких осіб, у  висновку йдеться, що занедужали медики поза роботою. На час хвороби фінансову підтримку їм надала тільки профспілка.  

Станом на сьогодні (19 січня – ред.) продовжують хворіти 423 осіб. Найбільше випадків захворювання на коронавірус наразі фіксуємо у Дубовому, Тернові, Тересві, Бедевлі. Однак критичної ситуації поки що нема. Оскільки тестування проходить значно менше осіб, а відповідно менше і позитивних результатів. До речі, віднедавна  до компетенції медиків первинки також входить забір біоматеріалів на ПЛР-дослідження. Так, 14 січня 8 пунктів забору біоматеріалів на ПЛР-тест розпочали роботу.


Приріст яких неінфекційних недуг серед населення викликає занепокоєння?

На жаль, у минулому році демографічна ситуація у районі була дещо невтішна – смертність перевищила народжуваність. За статистичними даними, по району, окрім населених пунктів Вільховецької та Тячівської ОТГ, померло 1715 осіб, а народилося 1454 немовлят. Найчастішими причинами смерті серед працездатного населення є серцево-судинні захворювання та онкологія.

Тогоріч було діагностовано різні форми онкологічного захворювання у 77 мешканців району. Приблизно у такої кількості пацієнтів ця недуга фіксується щорічно. Дещо насторожують темпи зростання кількості хворих серед населення на туберкульоз – 49 випадків, з яких у 31 пацієнта  недугу виявлено на пізніх стадіях. Нові випадки туберкульозу зафіксовано у Грушові (3), Добрянському (4), Лазах (4), Дулові (3) та інших населених пунктах.  

Фіксують медики і зростання кількості пацієнтів, хворих на гіпертонічні недуги (1231 випадок), бронхіальну астму, цукровий діабет (233 нові випадки).


У зв’язку з децентралізацією та створенням  нових територіальних громад, чи буде збережено нинішню структуру  ЦПМСД?

Так, децентралізація вже внесла деякі корективи у нашу структуру. Адже Солотвинська ОТГ забажала створити окремий ЦПМСД, тож амбулаторії, що діють на території громади, виходять зі складу КНП ТРР «ЦПМСД». Однак я більш, ніж переконана, що медики первинної ланки мають згуртовуватися та спільно працювати над покращенням медичних послуг для мешканців району. Тож створювати кожній громаді окремо Центри зовсім не є доцільно. У районі має бути один координатор, який організовує роботу амбулаторій, логістику та інше, а це дає можливість зменшити витрати на додаткове обслуговування та зекономити кошти на якісні послуги. Одним з прикладів вимушеної співпраці нашого Центру та ЦПМСД Тячівської та Вільховецької ОТГ є те, що ми об’єднали зусилля і плануємо почергово здійснювати транспортування зібраних біоматеріалів на ПЛР-дослідження  від усіх пунктів забору матеріалу  району до Ужгорода. Думаю, що варто також налагодити діалог і з ФОПам, що здійснюють медичну практику на території району.  Адже всі сімейні лікарі мають спільну мету – надавати якісну медичну допомогу і працювати на благо усіх мешканців району,

Дякую за розмову.

Інтерв’ю вела Лідія Білак для Tyachiv.com.ua

Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply