У МОЗ розповіли, чи варто пірнати в ополонку на Водохреща?
18 січня 2021 р.
233
0
Одноразове купання в ополонці навряд чи оздоровить вас, навпаки - купання в крижаній воді без підготовки може стати причиною проблем зі здоров’ям. Водночас, холодна вода загалом має добрий вплив на організм, за умови, що загартовуватись ви будете правильно і поступово.
ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО КУПАННЯ В ОПОЛОНЦІ: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИОбов’язкова умова перед зануренням у воду - енергійна розминка. Не варто застрибувати у воду одразу: спочатку намочіть обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього занурюйтесь по шию. Не варто пірнати з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму.
Безпечне перебування у крижаній воді - 3-5 секунд. Для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5 – 2 хвилин.
Після купання одразу зніміть мокрий одяг, швидко розітріться рушником і одягніться у теплі речі. Одяг має бути просторим, з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок, а взуття - зручним і бажано без шнурівок. Якщо у вас оніміли пальці рук, потримайте їх на шиї або животі декілька секунд, зігрійте подихом і продовжуйте одягатися.
Зверніть увагу, що “зігріватися” перед чи після купання в ополонці алкоголем - надзвичайно небезпечно! Алкоголь розширює периферійні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Тобто попри ефимерне відчуття тепла, яке дає алкоголь, ви втрачатимете тепло значно швидше, а це - великий ризик для здоров’я.
Пірнати в ополонку можна лише в тому разі, якщо ви повністю здорові.
“Зараз по всій країні зростає кількість випадків захворювання на грип і ГРВІ, частіше діагностуємо бронхіт і пневмонію (зокрема - вірусну). Дуже раджу не пірнати в ополонку, навіть якщо відчуваєте мінімальні симптоми застуди. Захворіли - сидіть вдома, звертайтесь до свого сімейного лікаря чи терапевта. Але ні в якому разі не намагайтесь вилікувати себе купанням на Водохреща. Різка зміна температури у цьому випадку буде згубною для вашого імунітету”, - коментує Тетяна Барановська, лікар-пульмонолог вищої категорії, експерт з питань пульмонології Департаменту охорони здоров’я м. Києва, заступник головного лікаря з медичних питань Київської міської клінічної лікарні №17.
Ні в якому разі не пірнайте в ополонку, якщо у вас:
- запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити),
- захворювання серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, - перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії),
- захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити),
- захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз),
- хвороби органів зору (глаукома, кон'юнктивіт),
- хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема),
- захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит),
- захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит),
- шкірно-венеричні захворювання,
- наявність великих післяопікових рубців.
ЯК ВПЛИВАЄ ХОЛОДНА ВОДА НА ОРГАНІЗМ
Очікувати, що разове купання в ополонці зробить вас здоровим раз і назавжди, не варто. Холодна вода насправді може бути корисною, але - лише при систематичному загартовуванні, тобто при щоденному контакті з холодною водою.
Починати загартовуватись краще поступово, у теплу пору року, повільно знижуючи температуру води. Так взимку ви зможете зайти в ополонку без шкоди для здоров'я.
Один із найпростіших варіантів, з яких можна розпочати загартовування водою у будь-яку пору року - контрастний душ.
Перед тим, як розпочати загартовуватись, порадьтесь зі своїм сімейним лікарем чи терапевтом.
0 коментарів
Залиште Ваш коментар