У Дубовому триває другий етап заходу «ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020» (ФОТО)

12-14 вересня у Дубовому проходить другий етап літературно-мистецького заходу - «ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020». Фестиваль проводиться вже вдруге на пошану відомому українському письменнику і кіносценаристу, лауреатові Національної премії імені Тараса Шевченка Івану Чендею.

Стартував захід 10 вересня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, де презентовано друге видання книги спогадів «Іван Чендей у колі сучасників»,  також відбувся круглий стіл «Закарпатці в «Тінях забутих предків» – до 55-річчя прем’єри стрічки Параджанова. А 11 вересня у садибі письменника пройшло нагородження лауреатів ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея.

Через карантинні обмеження всі заходи фестивалю транслювалися наживо на однойменній сторінці в Фейсбуці та на спеціальному екрані, встановленому на Театральній площі обласного центру.

12 вересня учасники фестивалю завітали на малу батьківщину письменника – до Дубового. 

У селищі вони відвідали музей Івана Чендея, що знаходиться у Дубівській школі, та презентували фестиваль у будинку культури.

Так, при вході до закладу учасників «Чендей Фест 2020» зустріли троїсті музики, які привітали гостей грою на трембітах та народних інструментах.

Через карантинні обмеження захід проходив з обмеженою кількістю відвідувачів та з дотриманням всіх протиепідеміологічних норм. 

Розпочав фестиваль голова Міжнародного благодійного фонду ім.І.Чендея Іван Трещак, який подякував дубівчанам за теплу зустріч. Слово мала  в.о.селищного голови Василина Руснак, яка відмітила, що ініціатори фестивалю та родина письменника роблять неоціненний вклад у популяризацію творчості Івана Чендея та сприяють розвитку культури краю. 

Про те, як понад 50 років тому в цьому ж залі будинку культури відбулись сільські збори, де було засуджено книгу «Березневий сніг» Івана Чендея за антирадянський погляд, розповів публіцист, письменник та викладач Михайло Носа.

Михайло Іванович відмітив, що тоді більшість дубівчан піддались тиску радянської влади й творчість письменника осудили, однак були й ті, які підтримали письменника і не боялися відкрито про це заявляти. 
Дослідник творчості Івана Чендея, літературознавець Сидір Кіраль розповів про роботу в архівах, де зібрав чимало цікавих відомостей про автора та планує видати друком нові праці. Зокрема, йдеться про книгу листів Івана Чендея, які допоможуть ще краще розкрити його багатогранну особистість.

Уривок зі щоденника Івана Чендея, присвячений Дубовому, зачитала донька письменника – Марія Чендей-Трещак. 

Про Івана Чендея як сценариста, письменника, творчу та неординарну особистість говорили письменник та публіцист Олександр Гаврош, кінокритик Сергій Тримбач , літературознавець, професор Микола Васьків. 

А кінорежисер, юрист В’ячеслав Бігун презентував черговий фільм про Івана Чендея «Тіні незабутих предків».

Затим Іван Трещак передав до селищної книгозбірні друге видання книжки спогадів «Іван Чендей у колі сучасників» та інші видання.

Відтак, відбулося відкриття експозиції «Лист Івана Чендея до Олеся Гончара». Разом з тим, художниця Ольга Ямборко провела майстер-клас «Намалюй кіно!» для місцевих школярів, результати творчої праці було представлено у фоє будинку культури. 

А вже сьогодні учасники фестивалю здійснять вихід на гору Ясенову та відкриють літературно-туристичний маршрут «Стежками Івана Чендея». У горах також заплановано провести для митців майстер-клас сироваріння на полонинській стоянці вівчарів. 

У понеділок буде проведено ряд літературних лекцій і тренінгів  «Школа Івана Чендея».

Проєкт «Чендей Фест 2020» реалізується в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва (SME.DO) при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. За підтримки управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради та БО «Міжнародний благодійний фонд імені Івана Чендея».
Tyachiv.com.ua

Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • В'ячеслав Бігун - 14.09.2020 15:22:55 - 37.55.228.*** відповісти

    Дякую і прошу внести уточнення до статті. Наша стрічка про Івана Михайловича, представлена на події, називається не "Тіні забутих предків", а «"Тіні" Івана Чендея». Варто додати, що Іван Чендей був головним сценаристом фільму «Тіні незабутих предків». Це і було центральною темою "Чендей Фесту 2020". Шануймося!

Коментувати новину Cancel reply