Як лікують хворих на Ковід-19, розповіла завідувач інфекційного відділення Тячівської районної лікарні

Під час пандемії Ковіду-19 медики інфекційного відділення КНП «Тячівська районна лікарня» опинились «на передовій» боротьби з коронавірусною інфекцією.

Завідувач відділення Ірина Володимирівна Левко працює у лікарні 26 років: з 2007 року – завідувачем дерматологічної служби, а з 2011 – очолює інфекційне відділення. Разом з колегою-лікарем Віталією Крупач, яка трудиться в інфекційному трохи більше року, середнім та молодшим медперсоналом, вони щоденно надають допомогу хворим із Тячівщини. Загалом, колектив відділення нараховує 15 медпрацівників.

У розмові з кореспондентом видання Ірина Левко  розповідає про будні інфекціоністів, особливості лікування недужих, ділиться думками щодо можливого розвитку ситуації.– Ірино Володимирівно, скажіть, будь ласка, з яких джерел довідуєтесь про особливості лікування нового вірусного захворювання Ковід-19?

– Оскільки це всесвітня пандемія, стежимо за цією темою. Є протоколи Всесвітньої організації охорони здоров’я з українським перекладом, рекомендації китайських, італійських медиків. Щоправда, вони часто змінюються. Радує, що німецькі епідеміологи недавно робили дослідження у вогнищі, де знаходились хворі з коронавірусом. Науковці брали змиви з усіх поверхонь та предметів, з якими контактують пацієнти, і не виявили жодного життєздатного вірусу. Таким чином, з’ясували, що вірус на поверхнях не живе, а передається через повітря, коли близько знаходиться хворий на КОВІД-19, кашляє чи чхає поруч, або через руки. Тому й рекомендують мити руки, обробляти їх антисептиком, дотримуватись дистанції. Це основні вимоги.

– Які перші симптоми КОВІД-19 були у ваших хворих?

– Хвороба починається, як правило, з підвищення температури, сухого кашлю. Пацієнти часто скаржаться на втрату відчуттів смаку та нюху, задишку. На ці симптоми варто звернути увагу, особливо людям, що мають супутні захворювання.

– Коли до вас поступили перші хворі, в яких згодом було лабораторно підтверджено Ковід, чи підозрювали у них цю хворобу?

– Так. Але коли до нас 30 березня поступили перші два пацієнти – з Вільхівців та Нижньої Апші, ми ще не були готові до цього, не мали достатньо засобів захисту. Держава до цього не була готова. Самі купували перчатки, респіратори, маски, одноразові халати… 3 квітня ми відправили хворих в Обласну інфекційну лікарню м.Ужгород. І після того наш колектив, всі три зміни, які з ними контактували, відправили на двотижневу самоізоляцію. А коли повернулись, нам уже видали всі необхідні засоби індивідуального захисту, дезінфікуючі розчини, рукавички.

– Чи був у вас острах перед цим підступним вірусом?

– Ні, тут треба не боятися, а відразу реагувати, звертатись до лікарів і не займатися самолікуванням. Тим більше людям, які мають супутні патології. Їм легше допомогти на початковій стадії, ніж коли вже є ускладнення. Бо до нас іноді поступають важкі пацієнти, в яких легені виглядають на комп’ютерній томографії як «матове скло».

Як, наприклад, у випадку з хворим на Ковід-19 із Буштина, який згодом помер. Чоловік спочатку лікувався в Ужгородській районній лікарні, де його прооперували. Звідти повернувся з температурою і два тижні перебував вдома. До нас поступив із гострою нирковою недостатністю, множинними тромбами у судинах та іншими патологіями – все це через втрачений час. При Ковіді організму не вистачає кисню, страждає кров, а відповідно – і робота всіх органів, адже все взаємопов’язано.

– Скажіть, будь ласка, як проходить лікування хворих на КОВІД-19?

– Хворі з легким та середнім ступенями важкості не госпіталізуються, а лікуються вдома, амбулаторно, під наглядом сімейного лікаря. А є й такі, що хворіють і не знають про це.

Лікування важких пацієнтів у стаціонарі, в середньому, триває більше місяця – поки не буде двох негативних результатів ПЛР-дослідження, що свідчить про те, що людина вже не виділяє вірус.  Перший такий мазок береться не раніше, ніж за два тижні після виявлення недуги. У перший тиждень після госпіталізації усім хворим потрібна киснева терапія. На жаль, поки у світі не винайшли ліків проти Ковіду. Тому призначається симптоматичне лікування та антибактеріальна терапія, оскільки у хворих є пневмонія. Якщо є супутні патології – консультуємось з іншими спеціалістами. За таким планом працюють усі лікарні: і Обласна інфекційна, і Обласна клінічна ім.Новака. До речі, перших пацієнтів, яких відправили в Ужгород, лікували за нашим призначенням. 

У відділенні пацієнтам дають ліки, які є в наявності, з переліку закуплених лікарнею. А якщо потрібних препаратів немає – хворі купують самі, зокрема, бронхолітики, відхаркувальні сиропи та медикаменти, щоб «прикрити» весь організм недужого, наприклад, лікарські засоби з бактеріями, щоб захистити кишківник, гепатопротектори. Адже антибіотики призначаються у великих, реанімаційних дозах.

Перед обходом хворих одягаємо захисні костюми, бахіли, дві пари рукавичок, окуляри, маски, щитки. Поки медсестра не виконає маніпуляції, призначені лікарем, із зони високого ризику  не виходить. Цей час рахується погодинно, наприклад, вранці та ввечері, з 9 до 11. Після виходу із «забрудненої» зони на другому поверсі, спускаємось на перший, де в нас є спеціальна кімната для перевдягання і зберігання захисного одягу. Там знімаємо захисні костюми, дезінфікуємо їх, поки одягнуті, кварцуємо. Мусить бути довіра, адже обробляємо одяг дезінфікуючим розчином одна одній. Якщо захист одноразовий, після знезараження його викидаємо, а якщо багаторазовий – пакуємо і віддаємо до пральні. Білизну після хворих так само виносять у дезінфекційну камеру, а потім – до пральні.

У відділенні є й так звана «чиста» зона – приміщення, де протягом дня перебувають медики.

– А зараз скільки хворих на Ковід-19 у відділенні?

– Це троє пацієнтів (станом на 6 травня, коли відбувалася розмова, наразі їх двоє – авт.). Усі вони поступили  до лікарні у важкому стані, з діагнозом «двобічна полісегментарна вірусна пневмонія» – 9, 21 і 29 квітня. В одного з них вже один ПЛР-тест негативний. Сьогодні-завтра має бути другий результат. Якщо знову буде від’ємний – його випишуть додому.

– Як пацієнти сприймають свій діагноз?

– Спочатку бояться, але потім, коли бачать, що йде позитивна динаміка, то заспокоюються. Відвідувати їх заборонено, але вони бачаться з родичами через вікна – хоча, лише з тими, з якими не контактували за час хвороби. Бо ті перебувають на 14-денній самоізоляції, під наглядом сімейного лікаря. Якщо у них з’являються симптоми – починається обстеження, і вони проходять ПЛР-тести. Усі контакти хворих фіксує санстанція, також проводиться дезінфекція вогнища.

– На вашу думку, якою є наразі ситуація із захворюваністю на Ковід та чи варто очікувати другу хвилю?

– Ситуація у нас невідома – через те, що немає масового тестування. Ми не знаємо, скільки реально є хворих. Багато хто лікується вдома, їх не обстежують. Зокрема, контактні особи, в тому числі лікарі. Навіть із нашого відділення обстежувалися лише троє. У вірусологічній лабораторії в Ужгороді стверджують, що у них немає можливості обстежувати і медпрацівників, бо це дороговартісні аналізи. Маємо експрес-тести, але вони інформативні лише на десятий день захворювання. Коли приходимо на роботу, вимірюємо температуру, почуваємося добре і сподіваємося, що здорові.

Тож коли відкриються всі магазини, перукарні, контакт буде більш тісний, і при цьому люди не будуть дотримуватись дистанції, не носитимуть маски – все може бути. Є прогнози, що буде тепло, а вірус на сонці гине за півтори хвилини. І на це надіємося.

Вважаємо, що Ковід у нас почав поширюватися набагато раніше, бо до нас хворі з такими пневмоніями почали поступати ще у січні.– Чи готові Ви до, не дай Бог, загострення ситуації?

– Готові. Окрім наших 25-ти, у резерві є ліжка для реанімаційних хворих у колишньому лор-очному відділенні, де встановлені кисневі, ШВЛ-апарати, є медикаменти, захисне обладнання. В резерві і кардіологічне відділення. У нас бувало і по п’ятдесят хворих на кір, дифтерію – і слава Богу, справлялися.

Дякую за розмову.

Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua

На фото: медичні працівники інфекційного відділення КНП «Тячівська районна лікарня»;
Ірина Левко у захисному костюмі;

так виглядає експрес-тест на Ковід-19.


Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply