Тячівська районна ДЮСШ десятий рік поспіль займає перше місце в області

Ось уже десятий рік поспіль Тячівська районна дитячо-юнацька спортивна школа за підсумками річної роботи зі спортивної майстерності займає перше місце серед ДЮСШ області. З цієї нагоди 4 лютого в Ужгороді, під час наради керівників ДЮСШ, директору закладу Василю Варзі вручили Кубок та диплом І ступеню.

Як вдається закладу упродовж тривалого часу утримувати першість – про це говоримо з директором Тячівської ДЮСШ Василем Варгою.

Василю Івановичу, поділіться, що є запорукою такого стабільного успіху Тячівської ДЮСШ?

– Це, насамперед, співпраця та всебічна підтримка з боку влади – управління освіти Тячівської РДА, міської, районної рад та районної державної адміністрації. Плюс зусилля тренерів, які працюють у 14 населених пунктах району. Окрім Тячева, це Грушово, Тересва, Бедевля, Ганичі, Дубове, Буштино, Нижня Апша, Усть-Чорна, Солотвино, Глибокий Потік, Красна, Руське Поле, Тячівка. Як бачите, залучаємо дітей з гірських населених пунктів, де є фахівці, представників нацменшин. Загалом, у ДЮСШ займаються 1097 вихованців на 7 відділеннях: теніс, греко-римська боротьба, гандбол, настільний теніс, легка атлетика, футбол та волейбол. Навчально-тренувальний процес забезпечують 35 тренерів-викладачів: 17 штатних працівників і 18 сумісників. Радує, що вдалося сформувати і зберегти кваліфікований тренерсько-викладацький склад. Серед тренерів нашої школи – 3 відмінники освіти України, 6 майстрів спорту СРСР і України, один тренер має вищу тренерську кваліфікаційну категорію, 2 – першу та 12 – другу, одному тренеру присвоєно звання «Заслужений працівник фізичної культури і спорту».

З огляду на всюдисущу кризу кадрів, чи відчувається ця проблема у вашому колективі?

Брак спеціалістів відчувається, особливо молодих. Це болюче питання для всіх спортивних шкіл. Дуже рідко молодь залишається надовго через малі зарплати. Не в змозі утримувати сім’ю, вони виїжджають за кордон. Тому є ротація. Хоча з 1 січня цього року зарплати підняли від 20 до 70% відсотків залежно від рівня. Наші тренери – це переважно, вихованці Тячівської ДЮСШ, які вивчилися у спортивному вузі і прийшли до нас працювати. Серед них є фанатичні, віддані своїй справі наставники. Намагаємось їх підтримувати по мірі можливостей. Адже тренером може бути не кожен.

Якими є умови для тренувань юних спортсменів?

У школі наявні дві спортивні бази: п’ять ґрунтових тенісних кортів та корт хард, які є одними з кращих в Україні, з тренерською кімнатою та підсобними приміщеннями, а також корпус ДЮСШ №2 з двома залами для греко-римської боротьби, тренажерним залом, тренерською та підсобними приміщеннями.

Розкажіть, будь ласка, яким був для колективу школи минулий рік.

– Традиційно вдало виступили вихованці відділення тенісу, взяли участь у першостях та чемпіонатах області, всеукраїнських та міжнародних турнірах. Протягом року в Тячеві проведено три національні турніри Федерації тенісу України 2-ої категорії. 11 вихованців школи – це чемпіони області та двоє – переможці міжнародних змагань. Чемпіонами Закарпаття неодноразово ставали Ігор Шишмарьов, Любомир Куцин, Дарина Глібчук, Вікторія Гегедиш, Анастасія Григоренко, Марія Шишмарьова та Артур Гепп. Це результати роботи тренерів відділення – майстрів спорту СРСР Г.З.Белені, К.Е.Мечей та В.Ю.Павлишинця.

Високу марку школи тримають тренери і вихованці відділення легкої атлетики, які брали участь у чемпіонатах України серед команд ДЮСШ та СДЮСШОР, чемпіонатах області та всеукраїнських турнірах. На XIV літній Універсіаді виступали наші вихованці Тетяна Палінкаш та Андрій Гусар, які посіли відповідно 4-е та 6-е місця.

Палінкаш Тетяна була восьмою в бігу на 4000 метрів, а на чемпіонаті України з кросу в м.Олешки зайняла 5 місце. Вихованець відділення Василь Данилич на чемпіонаті України серед команд ДЮСШ, СДЮШОР в м.Київ (15-17 березня 2019 р.) з двоборства у приміщенні посів 6 місце, Йосип Гольцбергер – 14, Тамара Біленко та Євгенія Романенко – 15 місце. В командному заліку команда наших вихованців посіла 28 місце з 92. Чемпіонами області стали 7 вихованців. До цього доклали зусиль старший тренер В.М.Гусар, тренер В.В.Гусар та тренер-сумісник Й.С.Трайтлі.

Вдало пройшов рік для відділення футболу. У січні вихованці відділення взяли участь у змаганнях на Кубок Закарпаття з міні-футболу в Ужгороді, де вибороли перше місце. Юні футболісти були учасниками чемпіонату ДЮФЛ Закарпатської області трьома віковими групами у вищій та першій лігах. Команда юнаків 2004-2005 рр.н. посіла друге місце. Молодші групи 2006-2007 та 2007-2008 рр.н. теж стали другими. Команда Тячівської районної ДЮСШ взяла участь в чемпіонаті України ДЮФЛ (І ліга) сезону 2018-2019 двома віковими складами 2002-2003 та 2004-2005 рр.н., де посіли десяте місце. Команди готували старший тренер Ф.П.Приходько, тренери П.Г.Іванчов, Ю.І.Ціпле, Г.І.Венгрин, Ю.М.Болог, М.І.Мокан та Ю.Ю.Шкиндя.

На хорошому рівні виступали дівчата-вихованки відділення гандболу. На першості області серед команд ДЮСШ в м.Ужгород дівчата 2005-2006 років народження зайняли четверте місце, 2006-2007 та 2007-2008 рр.н. посіли друге і другий склад команди – четверте місце.

У березні юні гандболістки брали участь у чемпіонаті України «Стрімкий м’яч» серед команд школярів 2006-2007 рр.н. сезону 2018-2019 рр. в м.Харків, де посіли шосте місце. Варто зазначити, що з 6 по 9 червня вперше в Тячеві проходив Всеукраїнський турнір з гандболу серед дівчат, присвячений міжнародному Дню захисту дітей, де взяли участь 9 команд ДЮСШ України та команди з Польщі, Угорщини і Румунії. Наші вихованки вибороли перше, а молодша вікова група – ІІ місце.

Команда відділення гандболу виїжджала на товариські зустрічі до Румунії та Угорщини. Чотирьох вихованок відділення передано до ЛУФК м.Львів та трьох – в СДЮШОР «Карпати» (м.Ужгород). Це велика заслуга тренерів Р.М. Самарського та Ю.П.Божук.

У змаганнях на першість області серед команд ДЮСШ юнаки в різних вікових категоріях посіли другі місця. Їх тренує Є.В.Попович.

Вихованці відділення настільного тенісу взяли участь у трьох всеукраїнських та  міжнародних турнірах, шести першостях області серед команд ДЮСШ та у двох традиційних відкритих першостях ДЮСШ пам’яті тренерів ДЮСШ В.Роспопи та Т.Раша. Також були учасниками міжнародних турнірів у м.Дебрецен (Угорщина) та Румунії. Переможцями обласних змагань неодноразово ставали Оксана Деяк, Кирил Шайтан, Вікторія Король. Призерами області стали 15 вихованців. Це заслуга тренерів І.І.Максимчука, С.С.Талапка, З.Й.Сенека, І.І.Меклеша та Р.А.Дебича з погодинною оплатою.

У школі працює і відділення волейболу, де вихованців готують троє тренерів-сумісників. Протягом року юні волейболісти брали участь у трьох першостях області.

На хорошому рівні працює відділення баскетболу. В Ужгороді на першості області з баскетболу серед команд ДЮСШ наші дівчата 2003 р.н. посіли перше місце. Команда юнок 2004 р.н. стала бронзовим призером першості області серед команд ДЮСШ у Мукачеві. У Сваляві чемпіонами області стали спортсменки 2002 р.н. і молодші. А на турнірі з баскетболу на Кубок Єви Болдог у м.Виноградів серед юнаків та дівчат 2004-2005, 2006-2007 рр.н. та молодших обидва склади команд дівчат стали чемпіонами, а юнаки – бронзовими призерами. Тренер відділення – Ф.Ф.Кость.

Відмінно виступали вихованці відділення греко-римської боротьби. Вперше в Тячеві 24-26 травня було проведено відкритий турнір з цього виду спорту «Tyachiv Cup», який буде традиційним. За рік підготовано майстра спорту України, одного кандидата у майстри спорту та трьох першорозрядників. Вихованець ДЮСШ Юрій Лупан у складі збірної команди України U-17 взяв участь у Чемпіонаті Європи і зайняв восьме місце, як і на Дитячих європейських іграх, що проводилися в м.Баку (Азербайджан). Роман Павлик у Євролізі U-15, що проходила у Франції, став третім. Великих зусиль до цього доклали тренери відділення Й.Ю.Болдижар, В.І.Варга, Є.О.Мягкий, В.О.Ковернюк, Б.В.Ковернюк та М.В.Гусар. Двох вихованців відділення передано до Школи вищої спортивної майстерності м.Ужгород.

Крім цього, у 2019 році вперше в Тячеві провели міжнародний дитячий фестиваль спорту, в якому взяли участь 20 команд з України, Угорщини, Румунії та Польщі. Протягом трьох днів юні спортсмени змагалися з гандболу, футболу, настільного тенісу та греко-римської боротьби. Чемпіони та призери були нагороджені кубками, медалями і грамотами.

Для підготовки вихованців школи у змаганнях різних рангів постійно проводяться навчально-тренувальні збори. Завдяки Програмі Тячівської РДА «Обдарована молодь» наші вихованці – переможці змагань різних рівнів щорічно нагороджуються грошовими преміями.

Чи достатнім є державне фінансування виїздів на спортивні змагання?

Так, із цим проблем немає. Виїзди на обласні змагання та чемпіонати України, в яких беруть участь наші вихованці, фінансує держава. Укладено угоду з перевізником. А до проведення спортивних змагань у Тячеві завжди активно долучається Тячівська міська рада.

Які проблеми хвилюють Вас як керівника ДЮСШ?

Це технічний стан сільських закладів, де займаються наші учні. Адже не всі діти мають можливість приїжджати до Тячева, тож тренери їдуть до дітей, де наявна бодай мінімальна база.

Чому варто віддавати дітей до спортивної школи?

Про наших вихованців не скажеш, що вони зловживають гаджетами, вони активні, спортивні. У всіх дітей, хто займається хоча б два-три роки, змінюється світогляд, з’являється мета. Такі діти вміють працювати у команді, вони відповідальні. Саме так формується особистість. І цю виховну функцію ДЮСШ успішно виконує.

Якою бачите перспективу Тячівської ДЮСШ?

– Все залежить від того, в якому статусі працюватимемо в умовах децентралізації. Поки відповіді на це питання не маємо, час покаже. Але сподіваємось на краще і готові співпрацювати з громадами, адже в нас є матеріально-технічна база, а головне – спеціалісти, які вміють працювати. Хочеться подякувати усім тренерам за результативну роботу.

Дякую за розмову. Подальших успіхів!

Наталія Маджара

Фото автора та надані Тячівською ДЮСШМатеріали по темі:

2 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • Лариса - 19.05.2020 23:43:41 - 91.195.157.*** відповісти

    Вiтаю!Так тримати!!!

  • Ярослав - 07.02.2020 17:03:57 - 178.94.195.*** відповісти

    Молодці! Бажаю вам ще більших досягнень в поточному році!

Коментувати новину Cancel reply