У Тарасівці пенсіонер-ветеринар висадив рукотворний ліс (ФОТО)

Незвичне хобі – саджати ліс має 75-літній мешканець Тарасівки, ветеринар за фахом Юрій Юрійович Мороз.

Юрій Юрійович понад три десятиліття пропрацював лікарем-ветеринаром Нересницької ветлікарні, а після виходу на пенсію у 2004 році,  майже 10 років займався вирощуванням цибулі у Криму. Однак після окупації півострова аграрний бізнес довелось закрити, тож чоловік повернувся на малу батьківщину. Зараз він веде особисте господарство – утримує 3 корови та 4 свині, а між тим переймається екологією краю.

Мешкає ентузіаст і природолюб за 4 км від центральної частини Тарасівки, в урочищі Ваганино. Тут, біля своєї оселі, на поляні, де раніше заготовляв сіно, вирішив висадити хвойний ліс. Розповідає, що ділянку довгий час не використовував для сінокосу, тож вона почала заростати чагарниками. І оскільки вирощувати там траву вже не планував, то вирішив заліснити територію, як сам зазначає, корисними деревами. Перші ялинки посадив ще у 2012 році, а вже з 2014 року залісненням поля зайнявся активніше. Наразі на схилі площею більше 50 соток росте понад тисяча дерев. Деякі ялинки вже досягли 7-10 метрів висоти, інші – дещо менші. У рукотворному ліску зростають також дерева кедра та лиственниці (модрини), є й деревцята червоного дуба.

– Між хвойними деревами ростуть й молоденькі дуби. Вони самозасіялися – проросли з жолудів тих дерев, які ще у 1968 році засадив на поляні молодим хлопцем. Старі дуби вже зрубав, а ось молоді тільки укорінюються, – розповідає Юрій Юрійович.

Зазвичай, посадковий матеріал, зокрема, саджанці ялинки, чоловік знаходить у лісі під час прогулянок чи «тихого полювання». А ось молодняк кедра та модрини кількома роками раніше йому подарували знайомі, які підтримують захоплення чоловіка. Юрій Юрійович каже, що приятелі і цьогоріч для його лісу заготовили понад 100 саджанців сосни. Тож невдовзі рукотворна хаща поповниться ще одним хвойним видом.

Загалом, лісок Юрія Мороза щорічно збільшується на 100 хвойних деревцят.

Чоловік зізнається, що саджати ліс – непроста справа. Адже пагорб доволі кам’янистий з гірською породою, тож доводиться добре потрудитися, аби саджанці прижились. Зокрема, перед тим, як посадити ялинку, до ямки засипає родючий грунт.

– Найкращий час для посадки дерев – осінь, – переконує Юрій Юрійович. – Зрідка й весною саджаю ліс. Хоч у цю пору більший ризик, що молодняк не приживеться,  бо весни часто бувають  посушливими.

Однак після посадки саджанців робота у лісі для Юрія Юрійовича не закінчується, адже впродовж кількох років за кожним деревцем треба вести догляд.

– Молодій ялинці треба багато світла, аби укорінитися й вирости. Тому я щороку роблю розчистку навколо саджанців – зрубую чагарники та самозасіви інших дерев, – розповідає лісівник-аматор. – А буває, що дерева не приживаються, тож доводиться на їх місці досаджувати молодняк.

Так, цієї осені Юрій Мороз здійснив доповнення у ліску та  висадив замість тих дерев, що не прижились, близько 50 штук молодняка ялини.

Окрім хвойного лісу, під опікою Юрія Мороза є ще й плантація волоських горіхів. Її заклав чоловік близько 7 років тому на ділянці в іншому урочищі, що теж поблизу його оселі. Наразі тут підростають 44 горіхи. Деревцята пенсіонер самотужки виростив з насіння на шкілці, яку облаштував біля хати. На це пішло близько 3 років клопіткої праці. Після того, як сіянці підросли, природолюб пересадив їх на поляну. І вже цьогоріч горіхова плантація потішила господаря урожаєм – на кількох деревах доспіли перші горішки.

– За деревами горіха потрібно зовсім не так  доглядати, як за ялинками. Їх необхідно обкопувати та вдобряти. Інакше годі чекати доброго урожаю. Ось днями під кожне дерево тачкою навозив добриво, - ділиться секретом догляду за насадженнями природолюб.

На запитання: чи не важко трудитися на землі та доглядати за деревами, – Юрій Юрійович відповідає, що коли займаєшся улюбленою справою, то й праця не здається непосильною.

Підтримують захоплення Юрія Мороза й рідні – дружина Ганна Василівна, сини Юрій, Василь, Сергій, донька Тетяна та 6 онуків. 

Теплими словами відгукуються про природолюба й односельчани та лісівники.

Так, днями до рукотворного лісу навідався лісничий Тарасівського лісництва Іван Декет. Лісівник був неабияк вражений проведеною роботою Юрія Мороза, адже самотужки створити таку площу лісових насаджень – це великий труд. Тож щиро подякував тарасівському ентузіасту за любов до природи.

Сільський голова Тарасівки Любов Руснак переконує: Юрій Мороз – справжній приклад того, якою має бути людина, що любить свій край. Адже не словами, а конкретними справами підтримує село, дбає про довкілля й  робить неоціненний вклад для майбутнього покоління.

Тож бажаємо справжньому патріоту та відчайдушному природолюбу – Юрію Морозу великого натхнення у непростій, але такій благородній справі – дбати про довкілля, вирощуючи «зелені легені» Карпат.

Л.Білак для Tyachiv.com.ua

Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply