Коли пісня об’єднує і долає кордони: народному ансамблю «Тисяночка» з Буштина аплодують у Румунії

За більш ніж двадцять років існування народний вокальний ансамбль «Тисяночка» із Буштина під керівництвом Олени Вейгеш став візитівкою і гордістю Тячівщини і Закарпаття.

Без виступів цього творчого колективу у складі Олени Вейгеш, Оксани Реплюк, Галини Кухар, Ніни Ковальчук, Наталії Демко, Галини Карабінчак, Сніжани Рак, Тамари Штремпель не обходиться жодне районне свято. Нещодавно колектив вкотре підтвердив звання «народного». Список нагород і відзнак «Тисяночки» вражає: лауреати всеукраїнських оглядів-конкурсів та міжнародних фестивалів у Словаччині, Польщі, Румунії, постійні учасники районних та обласних свят, Днів добросусідства... А днями співочий колектив повернувся зі столиці Румунії Бухаресту, де брав участь у святкових заходах з нагоди Дня української мови. Про творчі здобутки, враження від поїздки та інше спілкуємось з керівником ансамблю – директором Буштинської ДШМ Оленою Вейгеш, яка керує колективом вже 21-й рік поспіль, та учасницями гурту – викладачами школи мистецтв.


 
– Олено Павлівно, передусім, розкажіть, будь ласка, про історію вашого колективу. 

– Вона сягає 1989 року, коли при Закарпатському заводі «Електроавтоматика» Тетяна Василівна Комендар-Шиндра згуртувала ансамбль. У 1993 році «Тисяночка» отримала звання «народного». Після передчасної смерті керівника влітку 1998 року Василь Барановський доручив мені як новопризначеному директору школи мистецтв керувати колективом. Ми мали співати грамотно і на високому рівні. Для того, щоб підсилити колектив, я підключила викладачів школи мистецтв. Та оскільки маємо звання «народного», і професійних співаків серед нас немає, виступаємо як аматорський ансамбль. Єдиний плюс – усі знають ноти, тому працювати легко. Поступово з одноголосся під баян ми перейшли на три-і чотириголосся. Останнім часом співаємо без баяна, акапельно.  

За двадцять років ми багато змінили завдяки відділу культури РДА – костюми, репертуар: співаємо закарпатські народні пісні, але, в основному, в обробці. Бо фольклорна закарпатська пісня – це зазвичай один голос і другий підголосок, як люди співають на весіллях. Ми ж використовуємо обробки на три-чотири голоси закарпатських і, зокрема, тячівських композиторів – уродженця Вонігова, багаторічного керівника обласного управління культури Петра Миколайовича Рака, керівника Закарпатського народного хору Миколи Попенка. Є обробки Заслуженого діяча мистецтв України Федора Турянина, який працював у Мукачеві. Бо вважаю, що маємо тримати марку. І саме те, що нас мало, але співаємо за тридцятьох, високо оцінюють за кордоном. Тому що під баян співати легко, а поспівай без нього… Крім народних, виконуємо авторські пісні закарпатських композиторів, твори у джазовій обробці, класику українських композиторів...

– Не секрет, що запорука успішного виступу – це підготовка. Як  «Тисяночка» готується до концертів?

Щодня по три години репетируємо, а щосереди проводимо генеральні репетиції: розбираємо нові твори, працюємо по голосах, поки кожен не вивчить партію. На сцені виступаємо з більш «обкатаними» творами, які вже нам легко даються.

Учасниця гурту, викладач фортепіано Буштинської ДШМ Ніна Ковальчук додає:

 – Є і «домашня робота», індивідуальна, коли треба співати свою партію, а інший голос – грати на фортепіано, а це не так легко, бо ансамбль – це і слухати інших. 

Все відбувається у вільний від роботи час, перед уроками.– А є у Вас улюблені пісні?

(Вокалістки по черзі називають кожна свою): – «Червена ружа трояка», чотириголоса «Чи я не дівочка», в’язанка «Іванки», «Попід гору вітер віє», «Чоловіче, чоловіче», «На поточку прала» у джазовій обробці. Зараз уже готуємось до Різдва, співаємо колядки. Вже нас і до Румунії запросили на фестиваль українських колядок у Сігет.

– Ваш колектив можна побачити не лише на районній, обласній сцені, а й нерідко за кордоном, де презентуєте закарпатську пісню. Чим збагачують такі візити? 
 
Ми вже виступали у Словаччині, Польщі та Румунії. Останнім часом з цією країною склалися дружні стосунки. Нещодавно ми випадково, на заміну іншому запрошеному колективу з Великого Бичкова, потрапили на «Свято весільної пісні» у селі Вишівська Долина, де проживає чисельна українська громада, організований Спілкою українців Румунії. Там не очікували, що вісім чоловік можуть співати три- і чотириголосся. Їх це вразило, бо вони співають на один-два голоси, під супровід. Тоді нам пообіцяли, що ще обов’язково запросять. Наступна поїздка була через два тижні – у село Луг-над-Тисою, на свято «Зустріч із синами села». Там познайомились із гарним українським колективом «Червена калина», яким керує голова Спілки українців Мараморощини Мирослав Петрецький.

Відтак начальника відділу культури РДА Василя Антоновича Гудака і нас запросили до Бухаресту, на культурні заходи до Дня української мови, який у Румунії відзначають 9 листопада на державному рівні. З цієї нагоди цілу низку подій організувала Спілка українців Румунії (голова – Микола-Мирослав Петрецький). На жаль, керівник відділу не зміг поїхати. Відзначення Дня української мови відбувалося на високому рівні, за участі високопоставлених осіб – міністра культури та національної ідентичності Румунії Богдана Георгіу, Посла України в Румунії Олександра Банькова, державного секретаря МЗС Румунії Віктора Мікули та інших.

Наш колектив дуже гостинно прийняли. Ми виступили під час урочистого відкриття міжнародної конференції «Українці Румунії – історія, сучасність та перспектива». В рамках святкування була також організована концертна програма за участі художніх колективів та солістів з усіх регіонів Румунії, де компактно проживають етнічні українці. Україну представляли академічний фольклорно-етнографічний ансамбль «Калина» з Києва та буштинська «Тисяночка». За участь у святкуванні отримали Почесну грамоту Спілки українців Румунії.

Діляться учасниці гурту: – Вражень багато, і всі позитивні. Вразило, що виступала молодь – студенти університету: виконували українські народні пісні, танці. Сподобалось, як місцеві українці стараються зберегти рідні традиції і звичаї, заохочують молодь, зокрема, юнаків. У хорах і ансамблях також багато людей старшого віку. Запам’яталось, як чоловік років 70-ти читав напам’ять вірші Шевченка, Степана Руданського.

Публіка зустріла нас «на ура», вигуками «Молодці!». Багато людей підходило, спілкувались, питали, звідки ми, бо багато в кого є родичі в Закарпатті.  Сподобались і наші костюми.

Крім участі у заходах, ми ознайомились із пам’ятками столиці Румунії, побували у курортному місті Буштені, оглянули фортецю Рупея ХIII століття неподалік Брашова.Які пісні  співають українці Румунії?

«Розпрягайте, хлопці, коней», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Рідна мати моя», з репертуару Оксани Білозір. Якщо у селах біля кордону танцюють наші коломийки, то у Бухаресті – гопак. Закарпатських пісень румунські українці не знали, тому дякували за те, що ми їх привезли.

Чи буде мати продовження така творча співпраця?

Так, залюбки будемо брати участь у фольклорних дійствах української громади Румунії, де вже почуваємося «своїми».

З якими труднощами стикаєтесь як керівник ансамблю?

Важко, що склад колективу часто змінюється – хтось звільняється, виїжджає, натомість приходять новачки, з якими треба вчити весь репертуар.

Чи відчуваєте підтримку з боку держави?

Завжди допомагає нам начальник відділу культури Тячівської РДА Василь Гудак. Користуючись нагодою, висловлюємо щиру подяку за можливість взяти участь у культурних заходах в Румунії та допомогу в організації поїздки.Яким бачите майбутнє «Тисяночки»?

Ми самодостатній колектив, за 21 рік перепробували різні варіанти співу – і під баян, під фонограму, під акомпанемент троїстих музик. Та найкраще співаємо акапельно. Для мене взірцем завжди був камерний хор «Кантус» під керівництвом Еміла Сокача. Тому рухаємося лише вгору і вгору. 

Олено Павлівно, як вдається поєднувати сценічну діяльність та роботу директором ДШМ?

Моя професія за дипломом – «хоровий диригент», тож це та справа, яку  люблю. Ми вже як одна сім’я: і сваримось, і миримось, і любимо наш колектив.

Дякую за розмову, творчих злетів та гучних оплесків!


Наталія Маджара для Tyachivcom.ua


Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply