Листопадневий паводок 20-річної давності: стихія зруйнувала 2695 будинків і забрала життя 17 людей

Інтенсивні дощі з 4 по 6 листопада 1998 року в Закарпатській області стали початком повені. Вийшли з берегів річки Тиса, Теребля, Тересва, Боржава, Латориця. Підтопили майже 120 населених пунктів - чверть території області. Стихія зруйнувала 2695 будинків і забрала життя 17 людей. Вода знищила 12 мостів, 48,6 км автомобільних доріг і 2,4 км залізниці. Понад 20 тис. людей довелося евакуювати. Це, без перебільшення, одне з найбільших природних лих в історії нашої країни.

Немало лиха наробила велика вода й у Тячівському районі. Постраждали 32 населені пункти: Бедевля, Буштино, Вільхівські Лази, В.Уголька, Вільхівці, Вільхівчик, Вонігово, Ганичі, Глибокий Потік, Грушево, Добрянське, Дубове, Дулово, Калини, Комсомольськ, Красна, Крива, Кричово, Лази, Лопухів, Нересниця, Новоселиця, Руська Мокра, Руське Поле, Солотвино, Тарасівка, Теребля, Тересва, Терново, Тячів, Усть-Чорна, Чумалево. Широкий Луг.

Найбільше ж постраждали гірські села: Руська Мокра, Німецька Мокра, Лопухово, Усть-Чорна, Красна.

В Руській та Німецькій Мокрій зруйновано 8 км  автодоріг, знесено та поруйновано 50  будинків. Понад 70 осель пошкоджено, 208 з 358 хат у Руській Мокрій підтоплено. Чимало худоби потонуло у воді.

Лиха наробила повінь й у Лопухові. Там було знищено та пошкоджено 30 хат.

Листопадова повінь забрала життя мешканця Красної – Миколи Сьоміна. Чоловік опинився у епіцентрі стихії, він не вспів перейти міст, який знесла разом з ним бурхлива річка. Вода знесла два автомобільні мости та два підвісні. У Красній також бурхлива річка  підтопила 90 хат, пошкодила 12 будинків.

В Усть-Чорній було  зруйновано 2 будинки.

А найгірше те, що Усть-Чорна, Лопухово, Німецька та Руська Мокра, Красна опинилися відрізані від райцентру, адже бурхлива вода розмила у 7 місцях полотно вулиць від Дубового до Усть-Чорної та верхніх сіл.

До мешканців гірських сіл гуманітарну допомогу та ліки доставляли гелікоптерами перші кілька днів після паводку. Ними ж перевозили вахтові бригади медиків, електромонтерів, зв’язківців. Згодом, з 20 листопада, гуманітарні вантажі машинами транспортували до Дубового, а звідти «амфібіями», тобто плавально-транспортними засобами на гусеничному ходу до Усть-Чорної. 

Перепало й Дубовому. Так, паводок зруйнував частину вулиці Вітерна (на фото).

У селищі водою пошкоджено 19 будинків.

Катастрофічний дощовий паводок руйнівної сили був найбільшим за останні роки і спостережень. Підвищення температури повітря після попередніх снігопадів, викликало танення снігу на верхніх частинах гірських схилів. За кілька тижнів до паводку вже йшли інтенсивні дощі, які наводнили головні ріки області.

Ще однією причиною трагедії стала недостатня готовність до надзвичайних ситуацій. Стихійне лихо завдало величезних матеріальних збитків.
З перших годин до боротьби зі стихією були залучені війська Цивільної оборони МНС України, спеціалізовані підрозділи Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, підрозділи Національної гвардії та Збройних Сил України, бригади облавтодору, Укртелекому, працівники закарпатської міліції, Ужгородського відділка залізниці. Україна отримала допомогу від інших країн.

Спільними зусиллями до кінця 1998 року вдалося завершити відновлювальні роботи на всіх 25 першочергових об’єктах області.

Дубове.інфо

На фото з газети «Дружба» за 1998 рік: дорога на 250-метровій ділянці на околиці Дубового пролягла попід прірву.


Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • Ярослав - 11.11.2019 8:09:25 - 178.93.249.*** відповісти

    Важка була ситуація! До речі, в Тересві дамбу так і не збудували!

Коментувати новину Cancel reply