Про медогляди школярів та кампанію з вакцинації на Тячівщині, розповіла головний лікар «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Тетяна Лебедєва

Аби навчання у школі приносило радість та задоволення дітям, їх життя та здоров’я має бути у безпеці.  Тому, відповідно до вимоги Міністерства охорони здоров’я України, перед початком навчального року всі школярі та дошкільнята повинні пройти медогляд. Як же проходили медогляди у районі та який стан здоров’я підростаючого покоління, говоримо з головним лікарем «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Тетяною Лебедєвою.

- Тетяно Степанівно, розкажіть, будь ласка, як у районі організовано профілактичні огляди дітей?

- Цьогоріч, відповідно до проведеної реформи первинної ланки охорони здоров’я, профілактичні огляди як школярів, так й дошкільнят  проводять лікарі ЗПСМ, з якими укладено декларації та у яких на обліку перебуває дитина. Так, з сімейними лікарями наразі підписали декларації батьки 8492 дітей, що мають від 0 до 5 років, і 17357 дітей віком 6-17 років.  Загалом же, у районі нараховується 35 тис. дітей, тобто 30% неповнолітніх ще не мають свого сімейного лікаря.

Медогляд школярів та дошкільнят досі триває, однак більшість дітей були оглянуті перед початком навчання у закладах освіти. Відповідно, сімейні лікарі видали необхідні для школи довідки, в яких, зокрема, зазначили групу здоров’я для занять фізичною культурою. Ті ж діти, у яких виявили певні проблеми зі здоров’я, були відправлені на консультацію до лікарів вузької спеціалізації  у дитячу консультацію.
Однак, хочу наголосити, що довідки всім, без виключення, дітям цьогоріч медики видають востаннє, у наступному році, якщо дитина не матиме декларації з сімейним лікарем, то довідку не отримає.

- Як можете охарактеризувати  стан здоров’я школярів загалом та які  виявлено під час медоглядів характерні для підростаючого покоління захворювання?

- В основному діти здорові. Однак за останні роки побільшало школярів, які мають проблеми із зором. Це наслідки їх надмірного захоплення гаджетами та комп’ютерами. Також лікарі фіксують у неповнолітніх через малорухомий спосіб життя проблеми з опорно-руховим апаратом, а саме його викривленням. Все більше дітей страждають на алергію.

- Міністерство охорони здоров’я та Міністерство освіти і науки починаючи ще з 218 року, коли ускладнилася епідситуація  на кір,  закликали батьків зробити дітям усі необхідні за Національним календарем щеплення, попереджаючи, що невакциновані діти, за винятком тих, які мають медичні протипоказання до вакцинації, не зможуть відвідувати дитячі садки та школи з іншими учнями. Як вирішилася ця ситуація у нашому районі?

- Ще у травні 2019 року, перед початком навчального року в освітніх закладах було проведено оцінку ситуації зі щепленням школярів та дошкільнят, і як з’ясувалося, недопуск до школи чи садочка мали отримати чимало дітей. Про цю ситуацію знають і керівники навчальних закладів. На жаль, на сьогодні тих діток, які не мають необхідних щеплень, досить багато не тільки у Тячівському районі, а й у області та по всій Україні. Тому профільні комісії трьох областей, у тому числі Закарпатської, прийняли рішення дозволити учням та дошкільнятам, які не мають необхідних щеплень, відвідувати заклади освіти. Однак у разі ускладнення епідеміологічної ситуації у регіоні таких дітей буде відсторонено від навчального процесу у першу чергу. Тим часом, кампанія з вакцинації триває, і всі, хто ще не вакцинувався, мають це зробити.

- В Україні два роки поспіль було зафіксовано складну епідемічну ситуацію із захворюванням на кір.  Чи стимулювало це мешканців району активніше імунізуватися від цієї недуги?

- Попри те, що медики закликають батьків вакцинувати дітей, аби уберегти від кору, кампанія з вакцинації проходить не так активно, як хотілося б. Часто переконати батьків проводити імунізацію дітям доволі складно. Скажімо, за Національним календарем щеплення першу вакцину від кору діти мають отримати в однорічному віці, другу – у 6 років. Однак, статистичні дані свідчать, що від початку року  від кору прищеплено тільки 41 % від загальної кількості дітей, які підлягали вакцинації. І це невтішні дані, адже наприкінці третього кварталу пройти щеплення мали щонайменше 75 % від загальної кількості діток. Другу вакцинацію від кору, тобто ревакцинацію, отримали тільки 64 % дітей від загальної кількості, що підлягають ревакцинації. Тобто трохи більше половини першокласників, які цьогоріч  пішли до школи, мають необхідне щеплення.

Наразі із загальної кількості школярів, а це 25524 осіб, аж 2322 неповнолітніх не мають щеплення від кору, 3612 осіб мають тільки першу чергу вакцинації, а 19590 – ревакциновані. Щодо дошкільнят, то ситуація така: дошкільні заклади відвідує 5850 діток, з них 488 - невакциновані, вакциновані першою дозою – 4260 осіб, а 1102 дітей, що досягли 6-річного віку, ревакциновані.

Чи у достатній кількості маєте наразі вакцин від кору?

- У медичних закладах Тячівського району нині є 2,5 тис. доз вакцин від кору, ще 1 тис доз замовлено й вони надійдуть до району ближчим часом.

Чи проводите щеплення від кору для дорослого населення?

У зв’язку з ускладненою епідеміологічною ситуацією, за рекомендацією Міністерства охорони здоров’я, вакцинація від кору також проводиться і серед дорослих. Зокрема, мають вакцинуватися від недуги декретована група населення: освітяни, медики, поліціанти, прикордонники.  Так, з початку року щеплено 1517 осіб цієї категорії. На жаль, освітян серед тих, хто пройшов імунізацію, дуже мало, хоч вони й найбільше контактують з дітьми.

- А яка ситуація зі щеплення від інших інфекційних хвороб у районі?

- У всіх медичних закладах району наявні у достатній кількості вакцини від інфекційних хвороб таких, як: дифтерія, правець, поліомієліт, коклюш. Якщо  вакцинація від поліомієліту активно була проведена 5 років тому, коли у районі був зафіксований випадок захворювання на цю недугу дитини, то від інших інфекційних хвороб люди вакцинуються не так охоче. Більшість відмовляються від вакцин без поважних на те причин. Адже тих діток, яких за медичними показниками не можна прищеплювати, не так й багато. Скажімо, щорічно у районі народжується 2,5 тис. дітей, з них лише 3-4 мають медичні протипоказання до вакцинації. Тож  решта дітей можуть і мають проходити вакцинацію від інфекційних хвороб.  Разом з тим, є певне недопрацювання медиків, які мали б роз’яснювати пацієнтам про необхідність вакцинувати себе та рідних, аби захистити від небезпечних інфекцій.

- Назвіть, будь ласка,  населені пункти, де кампанія щеплення проходить найкраще.

Активно та охоче вакцинуються мешканці Нересниці, Новоселиці, Широкого Луга, Чумалева, Новобарова. Аутсайдерами з вакцинування від інфекційних недуг є жителі сіл румунського регіону: Нижньої Апші, Солотвина, Глибокого Потоку. Загалом же, у дітей Тячівського району рівень імунізації середній. Це визначила кілька років тому Всесвітня організація охорони здоров’я, яка  проводила відповідні дослідження на території Закарпатської області й, зокрема, на Тячівщині. Ситуація з імунізацією населення у нашому районі може бути у рази краща. І завдання всіх -  як медиків, так і батьків, - дбати про здоров’я підростаючого покоління, а це, перш за все, захистити дітей від небезпечних інфекційних недуг, шляхом імунізації.

І наостанок, порада батькам як виростити здорових дітей.

- Перш за все, батьки мають дбати, аби діти раціонально харчувалися, дотримувались певного режиму дня, вели рухомий спосіб життя та більше бували на свіжому повітрі. Особлива увага має бути прикута не тільки медиків, а й батьків та вчителів до першокласників, у яких певні проблеми зі здоров’ям зазвичай проявляються вже під час навчання у школі, коли дитячий організм отримує більше навантаження. Разом з тим, кожен має обрати для своїх  дітей сімейного лікаря, який буде не тільки лікувати, а й дасть слушні поради щодо профілактики захворювань. Адже сімейний лікар – це не просто лікар, це і психолог, і порадник, і друг сім’ї. Тож бажаю всім дітям міцного здоров’я та вдалого навчального року.

- Дякую за цікаву розмову.


Цікавилася Лідія Білак для Tyachiv.com.ua
Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • тячівець - 19.09.2019 19:37:12 - 195.66.157.*** відповісти

    80 % дітей лікарів не мають прививок . Це замовчуеться , - це ганьба.<br><br><br>

Коментувати новину Cancel reply