Сторінками історії: 80 років тому Тячів потрапив на перші шпальти світової преси через прикордонний скандал (ФОТО, ВІДЕО)

Звістка про цей прикордонний конфлікт, який відбувся у Тячеві на початку серпня 1939 року, за місяць до початку Другої світової війни, облетіла півсвіту.

Повідомлення про інцидент опинилися  на перших шпальтах провідних газет не тільки Європи, а й США. «Румунська артилерія пішла в наступ», – з такими заголовками вийшли у світ передовиці в Угорщині, під владою якої був у цей час Тячів.  «Румунія готує гармати на Угорщину у прикордонній кризі», – повідомляло видання «Chicago Tribune» (США) з посиланням на Угорське агентство новин, «Угорщина звинувачує Румунію у бомбардуванні Тейчо, обстріляли бокорашів» – пише американська газета «The Record». Видання «The Bryan Daily Eagle» (Техас, США) від 3 серпня 1939 року навіть розмістило мапу з позначкою місцезнаходження невеличкого прикордонного містечка на ріці Тисі, яке газетярі охрестили «Європейським центром шторму». Про перестрілку на кордоні розповідали кілька десятків видань у різних штатах США, Канаді.

Що ж сталося в той день? Як повідомляла Угорська агенція новин, у ніч на 1 серпня 1939 року румунські охоронці кордону обстріляли з рушниць та кулеметів місцевих бокорашів, що сплавляли ліс по Тисі. І це при тому, що румунській владі було сплачено 20 тисяч лей (140 $) за дозвіл на річкову навігацію. Також румуни гатили по будівлі митниці в Тячеві та мостовій охороні на протилежному березі Тиси. Угорці відкрили вогонь у відповідь. Стрілянина тривала усю ніч. Як повідомляла преса, кілька угорських прикордонників зазнали поранень. Вранці гармати з румунського боку були знов націлені на Тячів, однак постріли стихли.

Водночас у Румунії спочатку спростовували повідомлення про будь-які проблеми на кордоні. Та згодом румунський уряд оприлюднив заяву-комюніке, в якій усю відповідальність за випадок поклав на Угорщину. За румунською версією, угорці намагалися вночі перетнути ріку, незважаючи на неодноразові попередження румун. І вогонь начебто першою відкрила саме угорська сторона. У повідомленні зазначалося: поки офіційний Будапешт не вжиє жорстоких заходів щодо припинення прикрих інцидентів на кордоні, румунські прикордонники заборонятимуть угорським бокорашам доступ до Тиси. Також повідомлялося, що Румунія призупинила перемовини з представниками Угорщини щодо навігації  Тисою.

Документальні кадри наслідків тячівського інциденту можна побачити у кінохроніці 1940 року з британського кіноархіву British Pathe під назвою «Balkan Hotch-Potch». На відео (з 1 хв. 8 сек.) зафільмовані численні сліди від куль на будівлі колишньої митниці біля мосту через Тису, місцевих мешканців на березі ріки, а також, вірогідно, тогочасні вулиці міста.

Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua

Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply