Краснянський сільський голова Марія Носа: «Лише спільно з громадою змінимо село на краще»

Під час минулих виборів до органів місцевого самоврядування посаду сільського голови громада с. Красна вперше довірила жінці, вчителю місцевої школи – Марії Носі.

Свою роботу новий бирав розпочала з підбору команди однодумців, організації роботи виконкому та вивчення потреб населення. А ще Марія Михайлівна залучилася підтримкою районної та обласної влади для вирішення назрілих проблем у селі. Тож як результат, у Красній за три останні роки відбулися значні зміни в інфраструктурі населеного пункту та покращенні добробуту селян. Про все це та про плани, які має влада на перспективу, говоримо з сільським головою Марією Носою.

– Маріє Михайлівно, розкажіть, будь ласка, що вдалося зробити сільській владі тогоріч у покращенні інфраструктури населеного пункту?

– Минулий рік був доволі продуктивний у плані розвитку та поліпшення добробуту краснянців. За підтримки районної та обласної влади вдалося провести ряд робіт з захисту населення від водної стихії, покращення доріг та капремонту у дитсадку.

– Наразі селу не загрожує водна стихія?

– З цією метою багато чого зроблено. Розпочато реалізацію трьох проектів з будівництва берегоукріплень на річці Тересва. Зводили дамби дві фірми – «Хустська ПМК-240» та «КІК». Наразі 70 відсотків робіт вже виконано, однак їх так і не профінансовано. Тільки «ПМК-240» отримали невелику частину від передбачених затрат – 180 тис. грн. Сподіваємося, що цьогоріч підрядники таки отримають кошти за проведені роботи та добудують дамби. Тому у пошуках фінансування зроблено тогоріч два  проекти з будівництва дамб на річці Тересва було зареєстровано у фонді регіонального розвитку.

На території села є ще три аварійні ділянки вздовж річки Тересва, однак, аби їх ліквідувати, потрібно шукати додаткові кошти.


– Чи витримали гідроспоруди випробування водною стихією, що вирувала у річці нещодавно?

– На щастя, повінь не завдала шкоди селянам. Дамби хоч і не добудовані, та свою функцію виконали – відбили бурхливі води від берегів й не дали розлитися на заплави. А ось повноводна річка Красношурка наробила шкоди, підмивши дерев’яний міст. Ліквідувати наслідки стихії обіцяли лісівники Мокрянського лісгоспу, адже ця споруда на їх балансі.

– Чи відремонтовано аварійний транспортний міст через р. Тересва, пошкоджений попередніми  паводками?

– Нагадаю, що довгий період транспортний міст через річку Тересва перебував у аварійному стані: бурхливі води щораз підмивали опори, а габаритний транспорт пошкоджував металеву поверхню проїзної частини. Міст з’єднує доволі велику частину села під назвою Заріка з центром Красної, там розміщено кілька сотень дворогосподарств та діють приватні фірми. Тож відновити міст стало першочерговим завданням для сільської влади. Як результат наших зусиль, минулого року було проведено реконструкцію опор мосту за кошти, виділені з фонду соціально-економічно розвитку за сприяння народного депутата України Василя Петьовки та з сільського бюджету. Також за співфінансування сільської ради та місцевих підприємців замінено металеве покриття на  проїзній частині мосту.

– Яким чином ремонтувалися автошляхи?

– Тогоріч було реалізовано три проекти з капремонту головної вулиці у селі за кошти, виділені з фонду регіонального розвитку, й за співфінансування з районного та обласного бюджету. Загалом, новим асфальтним покриттям встелено 1,5 км центральної дороги – від автозаправки у напрямку до Усть-Чорної. Роботи з покращення автодороги триватимуть й надалі. За клопотанням губернатора області Геннадія Москаля,  головна дорога у Красній, як і шляхи у Руській Мокрій, Усть-Чорній та Лопухові, ремонтуватиметься за кошти, вилучені з «митного експерименту». Передбачається, що оновлена асфальтівка проляже через усе село.

– У якому наразі стані комунальні вулиці?

– Востаннє комунальні дороги ремонтувалися доволі давно. Адже основний акцент й фінансові затрати з місцевого бюджету йшли на ремонт центральної вулиці. Наразі ці шляхи перебувають у задовільному стані. Якщо сільський бюджет у цьому році буде достатньо наповнений, то частину коштів спрямуємо на ремонт комунальних вулиць.

– А чи вистачає коштів на передбачені витрати?

– Основними наповнювачами сільської казни є приватні підприємці, що сплачують єдиний податок, державне підприємство «Мокрянське ЛМГ» – податок на землю та спеціальне використання лісових ресурсів у сумі 180 тис. грн. Це дуже малі кошти, адже на території сільської ради знаходяться три лісництва цього підприємства. Також замало коштів отримує сільська казна з акцизного збору з місцевої автозаправки – 15 тис. грн., акцизний податок з реалізації алкоголю та тютюнових виробів на території сільської ради складає 24 тис. грн. На жаль, не всі зареєстровані на території сільської ради приватні підприємства справно сплачують податки, як результат – наповнення бюджету недостатнє. З казни фінансується заробітна плата працівникам сільської ради, дитячого садочка, оплата дитячого харчування у садку та виготовлення проектів з капремонту дороги й співфінансування деяких проектів з покращення інфраструктури.

Бюджет сільської ради у цьому році, сподіваємося, буде більшим, а підприємці добросовісно сплачуватимуть податки, адже тільки спільними зусиллями сільської влади та підприємців можна покращити добробут сельчан та сприяти розвитку населеного пункту.


– Як дбає сільська влада про найменших краснянців?

– Наразі у Краснянському ДНЗ діють три групи – старша, молодша та короткотривала. Будівля закладу у хорошому стані, адже кількома роками раніше на другому поверсі проведено капремонт. А ось тогоріч капітальні ремонтні роботи проведено ще й на першому поверсі з заміною старих вікон та дверей. Так, відремонтовано ігрову кімнату та спальне приміщення молодшої групи, санвузол та коридор. Залишилася без оновлення тільки кухня, однак і це приміщення маємо намір відремонтувати вже цьогоріч. Кошти на ремонтні роботи було виділено з районного бюджету.

– А у якому стані перебуває будівля сільської ради?

– Сільська рада знаходиться у одній будівлі з місцевим клубом, який займає перший поверх, а орган місцевого самоврядування – другий. Тогоріч приміщення сільської ради було капітально відремонтовано із заміною старих дверей на нові, а замість грубок встановлено електроконвектори. Також реконструйовано перекриття будівлі та встановлено нові сходи, що ведуть до сільської ради. Надворі збудовано туалет.

– Чи вирішилося питання з передачею у власність громади будівлі, де розміщена АЗПСМ?

– Тогоріч сесією сільської ради  прийнято рішення про передачу будівлі та землі АЗПСМ у власність громади села. Вже виготовлено свідоцтво на право власності, тож ближчим часом буде розроблятися проект на капремонт будівлі, а відповідно й шукатимемо кошти на його реалізацію.

– Чи зникли стихійні смітники після налагодження централізованого вивозу відходів фірмою «КВ-Консалт»?

– Співпрацю з цією фірмою розпочато не так давно, однак результат все ж таки є. Приблизно третина дворогосподарств наразі користується послугами «консалтівців», однак залишається ще чимало обійсть, звідки відходи не вивозить фірма. Прикро, що громадяни продовжують викидати непотріб до річки та на стихійні смітники. А змусити місцевих мешканців укладати угоди на вивіз побутових відходів не можемо. Залишається тільки активно протидіяти забрудненню території. З цією метою маємо намір у місцях, де утворюють стихійні смітники, встановити камери відеонагляду.

Натомість сільська рада робить все можливо, аби територія села була прибрана. Тогоріч за допомогою найманих працівників через районний центр зайнятості проведено прибирання цвинтаря. А за сприяння лісівників Тячівського лісгоспу на в’ізді до Красної збудовано затишну зону відпочинку з дерев’яним будиночком.


– Над вирішенням ще яких питань працювала сільська рада?

– У минулому році було визначено межі сільської ради та розпочато виготовлення генерального плану села. Це питання було доволі актуальне, адже через відсутність генплану чимало власників обійсть, зокрема, ті, що звели хати по вул. Підчос та на початку вул. Миру, не могли приватизувати оселі.

Також увагу приділено й соціальному захисту малозабезпечених сімей. Понад 5 тис. грн. виплачено місцевим громадянам як одноразову соціальну допомогу для непрацюючих та допомогу на поховання родичів. Сприяємо односельцям також у оформленні субсидій через Дубівське УСЗН. Наразі вже 285 краснянців користуються субсидіями.


– Які намітки зроблено на цей рік?

– Якщо рік видасться сприятливий, то зможемо продовжити роботи з покращення добробуту селян. Найперше, плануємо провести за підтримки народного депутата України Василя Петьовки реконструкцію освітлення по вулиці Миру. Якщо будуть кошти у місцевому бюджеті, то проведемо вуличне освітлення в урочищі Підплай. Також допоможуть нам у покращенні благоустрою й партнери з групи енергетичних компаній «РЕНЕР», які обіцяли встановити перед будинком культури та сільської ради дитячий ігровий майданчик. Маємо намір у центрі села, біля Обеліску Слави, провести благоустрій.

– Дякую за інтерв’ю.

Розпитувала Л.Білак для Tyachiv.com.ua
Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply