Керівництво Солотвинського водоканалу для реконструкції свердловин збирає кошти стартапінгом

Відоме далеко за межами Закарпаття туристичне селище Солотвино вже цього літа може опинитися без води. Адже основний постачальник питної води у селищі - КП «Солотвинський водоканал» переживає зараз не найкращі часи. Так, лише 20% солотвинців користуються водними ресурсами з приватних колодязів та підземних свердловин. Інші 80% мешканців цілком залежать від дієздатності водоканалу.

Територія, яку займає комунальне підприємство, складає 3,76 га землі. У комплекс водоканалу також входять 6 підкачуючих насосних станцій, очисні споруди та високовольтна трансформаторна станція.

Працює водоканал таким чином, що  з двох підземних свердловин глибиною в 12,5 метрів вода, спочатку до 3 кілометрів підкачується до основної станції, звідки по водопроводах протяжністю 74 кілометри надходить до абонентів підприємства. Через селище також пролягає й  каналізаційна мережа протяжністю 23 км.

Керує роботою КП «Солотвинський водоканал» з 2014 року Віктор Фонта. У колективі 18 працівників.Зі слів Віктора Вікторовича, очолюване ним підприємство є одним з найстаріших у краї.

– Солотвинський водоканал був збудований ще у 30-х роках чехословацьким урядом, згодом – у 70-х роках радянська влада розширила  водопровідну систему. За часів незалежності України тільки один раз були проведені масштабні роботи з реконструкції водоканалу. У 2012 році 7 км водогону, що пролягав через територію, де створилися карстові провалля, перекинули на безпечну зону. Кошти на це були виділені з селищного бюджету. З тих пір на оновлення мережі коштів з бюджету не виділялося. Наразі  застаріла водопровідна система часто виходить з ладу, чим створює аварійні ситуації, і ці проблеми у основному лягають на плечі абонентів. Так, за 2014-2015 роки силами солотвинців та працівниками водоканалу було замінено аварійну водопровідну мережу на вулицях Жовтневій (400 м), Павла Терика (600 м), Миру (500 м), – розповідає Віктор Вікторович.До несправних та застарілих систем водоканалу минулого року додалася ще й проблема зі свердловинами. Тогоріч наприкінці літа дещо реструктуризували роботу підприємства підтоплені соляні шахти, звідки ропа потрапила до однієї з резервних діючих свердловин часів чехословацької влади й  перетворила питну воду на солону. Відтак, підприємству довелося закрити резервну свердловину, яка раніше, у період засухи, використовувалася підприємством та рятувала солотвинців від нестачі води.

– Поки що дві діючі свердловини, які було пробурені ще у 1971 році поблизу річки Тиса, у достатній кількості забезпечують водою солотвинців. Послугами підприємства користується близько 1,5 тис  абонентів (більше 4 тис. солотвинців), і це не лише власники приватних будинків, кафе та ресторанів, а й чимало державних установ, зокрема,  Закарпатська обласна та Українська алергологічна лікарні, два дошкільні навчальні заклади, три загальноосвітні школи та інші. Серед числа абонентів водоканалу є також мешканці семи багатоповерхівок та 65 баз відпочинку біля озер. До речі, туристичні заклади стають споживачами водоканалу тільки у літній сезон, – повідомляє Віктор Фонта.Наразі водопостачання у селищі відбувається щоденно, згідно з графіком: з ранку від 6.00 до 12.00 та після обіду з 15.00 до 21.00 години.

Однак вже влітку, коли настане посуха, рівень води у свердловинах зменшиться з 6 метрів до 4,5 метрів і цього буде замало, аби подавати воду населенню у достатній кількості. А тим паче, у цю пору підключити додаткову третю свердловину до цього процесу, як це робилося роками раніше, не вдасться.

Тож очільник водаканалу  переконаний, що не чекаючи засухи, треба діяти зараз.

У планах – відновити роботу двох свердловин. Одна з них пробурена ще у 1971 році, інша – у 2007 році. 

Як розповідає Віктор Вікторович, ці свердловини необхідно очистити та приєднати до діючої системи водопостачання.  Встановити 650 м трубопроводу,  придбати насосне обладнання, підключити систему до ліній електромережі та облагородити територію навколо об’єктів. А для цього необхідно немало коштів, яких підприємство не має. Адже й саме перебуває наразі у доволі  складній економічній ситуації.Ще у 2012 році водоканал підписав мирову угоду з Пенсійним фондом, й частину боргів перед державою було списано. А ось з РЕМом розрахувалися за рахунок різниці у тарифах. Однак на початку 2017 року у підприємства з’явився новий борг зі сплати за електроенергію у сумі 132 тис. грн.. Він виник через те, що з минулого року підприємство не підняло тарифи для абонентів, проте, відповідно до закону, збільшило розмір мінімальної заробітної плати своїм працівникам. Тарифи було підвищено тільки з червня 2017 року. Тож виходь, що півроку водоканал працював собі в збиток.

Наразі ціна водопостачання є досить помірною. Так, мешканці селища сплачують 14,70 гривні за кубометр води. Для приватних підприємців послуги дещо дорожчі – 18,20 гривень, а ось державні установи сплачують  17,50 грн. за кубометр води.

Щомісячно  підприємство отримує у середньому 120 тис. грн.

У той же час, населення боргує водоканалу 220 тис. гривень. Така сума накопичилася впродовж 3 років.

– На жаль, нашими боржниками є одні й ті ж абоненти, більшість з яких проживає у багатоповерхівках. Тож відключити їх від водопровідної системи складно. А подавати до суду кожного з боржників доволі затратна справа. Щоб зарадити цій проблемі та зменшити кількість злісних неплатників, водоканал готовий йти на компроміси – реструктуризувати борг чи частину боргів, навіть списати, та більшість людей не йдуть на контакт, – каже керівник.

Наразі кошти, які сплачують споживачі, йдуть на погашення витрат за електроенергію та оплату заробітної плати працівникам. На проведення реконструкції їх бракує.

Тож підтримки комунальники чекають від влади.

Невелику суму – близько 1 млн. грн. на потреби водоканалу планує виділити цього року з місцевого бюджету селищна рада. Також підтримати підприємство зголосилося й районне керівництво, яке пропонує водоканалу взяти участь у програмі «Питна вода», але для цього необхідно виготовити проектно-кошторисну документацію для реконструкції свердловин, вартість якої мінімум 10 тис. грн. Буде направлено клопотання й до обласної ради на виділення коштів для проведення ремонтних робіт. Та отримати їх водоканал зможе тільки всередині року. А «рятувати» його треба негайно, до початку туристичного сезону. Тому Віктор Фонта знайшов ще один вихід з ситуації. Він зареєстрував проект з реконструкції свердловин  в одному з американських фондів під назвою «Generosity by indiegogo», який надає підтримку розвитку стартапів. Через нього водоканал має намір зібрати необхідні кошти на реалізацію задуму, а це 2 млн. грн. чи 75 тис. доларів США.

– Років два тому я випадково натрапив на інформацію про стартапінг.  А коли виникла проблема у Солотвинському водоканалі, то вирішив спробувати залучити кошти через стартапінг. Тож 9 грудня зареєстрував свій проект на американському фонді. За 1,5 місяці вдалося зібрати 3%  необхідних коштів – це майже 2 тис. доларів США. Аби залучити до цього проекту якомога більше благодійників, поширюю інформацію про проект всіма можливими способами. Розповідаю про стартап солотвинцям, бізнесменам, що задіяні у оздоровчо-рекреаційній сфері. Також маю намір розказати про нашу проблему колегам з країн Європи та Америки,  мешканцям міст-побратимів у Румунії, керівництву великих міст сусідньої країни. По допомогу звернуся й до української, угорської та румунської діаспор Європи та Канади. Відповідні листи-звернення вже готую розіслати. Тож є надія, що з світу по нитці – й необхідні  кошти зберемо, – переконує очільник водоканалу.

Віктор Вікторович запевняє, що якщо вдасться зібрати через американський фонд необхідну суму для реконструкції свердловин, то  ті гроші, що надійдуть  з бюджетів, будуть використані для покращення водопровідної системи. Наразі оновлення потребують ділянки водогону на вулицях Гагаріна (300 м), Пушкіна (600 м), Кірова (200 м), Суворова (300м), де пролягла водопровідна система часів Чехословаччини.

.

Л.Білак для Tyachiv.com.ua
Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • Георг - 30.01.2018 11:14:53 - 91.195.172.*** відповісти

    Не стартапінг, а краудфандінг)) Хай ще про ICO прочитає, токени там всякі, баунті, пресейл...Модні слова тоже))

Коментувати новину Cancel reply