Новоселиця – затишне село з працьовитими людьми

Село Новоселиця знаходиться за 29 км від районного центру, на березі річки Лужанка, у долонях гір, поблизу однієї з найвищих вершин району – Менчул. До населеного пункту належать присілки Полянське, Камінці та Заверх.

Разом з селом Тисалово вони входять до Новоселицької сільської ради. Проживає тут близько 5 тис. осіб й налічується 2,5 тис. дворогосподарств. Зайнятість населення забезпечують школа, садочок, АЗПСМ, торгівельні заклади приватних підприємців, відпочинкова база «Валило» та мармуровий кар’єр. Однак більша частина мешканців виїздить на заробітки до Росії та Чехії.

Орган місцевого самоврядування вже третє скликання очолює Василина Василівна Орябко. За час її керування у соціальному житті мешканців Новоселиці та Тисалові відбулися зміни на краще. Нарешті, у селі відкрито новобудову школи, збільшено кількість груп у дошкільному закладі, покращилася матеріальна база медичної установи, облагороджено населені пункти, капітально відремонтовано головну дорогу та інше. А зробити їх вдалося очільниці села, заручившись підтримкою районної, обласної влади та ініціативних мешканців Новоселиці. З минулого року Новоселицька сільська рада почала налагоджувати співпрацю й з іноземцями, чеське містечко Дашиця стало побратимом гірського села Тячівщини.

Про те, чим живуть селяни наразі, над вирішенням яких назрілих проблем працює орган місцевого самоврядування та які плани має на перспективу, говоримо з сільським головою ВАСИЛИНОЮ ОРЯБКО.Селяни розбудовують гірське село


Василина Василівна розповідає, що хоч територія сільської ради за площею невелика, однак чисельність населення доволі значна – близько 5 тис. осіб.

– Щорічно у Новоселицькій сільській раді народжуваність переважає над смертністю. Так, з початку року світ побачили 65 немовлят, назавжди відійшли у вічність 27 сельчан, – зауважує Василина Орябко.

Разом з тим, підростаюче покоління у селі на довго не засиджується. У пошуках заробітку молоді парубки, закінчивши школу чи вуз, влаштовуються на роботу за кордоном. Та й сімейні пари нерідко виїздять на заробітки до сусідніх країн, залишаючи своїх дітей на виховання бабусям. В основному зароблені кошти гастарбайтерством новосельчани інвестують у розбудову села, адже будують оселі чи реставрують старі на своїй малій батьківщині – у Новоселиці та Тисалові.– Села Новоселицької сільської ради розбудовуються на очах. Скажімо, тогоріч сільська рада відкрила нову вулицю – Лесі Українки. Зараз там знаходиться близько 20 нових дворогосподарств. Це дуже затишна місцина, а величні новобудови не гірші за будівлі у Нижній Апші, – ділиться Василина Василівна.

Та не тільки у зведенні ошатних будинків проявляється ґаздівський хист новосельчан. Як розповідає співрозмовниця, більшість родин у гірських селах тримають немале господарство – корів, свиней, курей. А деякі сім’ї мають й по 2 корови. Загалом, на території сільської ради нараховується понад 400 особин ВРХ.

Обзаводяться господарі й вівцями. Є у селі й чабани, які, окрім власних маржин, випасають ще й чужих. Вівчарять влітку на новоселицьких плаях Іван Гайналій та Іван Цубера.


Медицина та освіта – на гідному рівні


Про здоров’я та довголіття сельчан дбають працівники Новоселицької АЗПСМ. Матеріально-технічна база дозволяє надавати пацієнтам своєчасну допомогу та провести діагностику. До речі, в будівлі АЗПСМ діє пункт екстреної медичної допомоги, медпрацівники якого обслуговують не тільки мешканців Новоселиці, а й сусідніх сіл. Будівля закладу кількома роками раніше повністю оновлена.

Про забезпечення належного рівня навчально-виховної діяльності для сільської дітвори дбають педагоги двох шкіл та дитсадка. Так, на базі дитсадка діють 6 груп, які вміщають близько 150 дошкільнят. Також виховуються дошкільнята в двох короткотривалих групах у Тисалові та в одній короткотривалій групі, розташованій у приміщенні Новоселицької ЗОШ І-ІІІ ст. Раз на тиждень соціальний педагог ДНЗ відвідує близько 23 дітей у віддалених місцях проживання.

– Будівля і подвір’я садочку мають привабливий вигляд, однак без клопотів не обходиться. Причиною незручностей є відсутність централізованого опалення та котельні, тому в зимовий період приміщення закладу доводиться обігрівати індивідуально – тут діє пічне опалення. Також тривалий час не вирішеним залишалося питання водопостачання у закладі. Цьогоріч сільська рада за власні кошти пробурила скважину, зараз необхідно здійснити водовідведення до садочка. Для цього будемо шукати інвесторів, – каже Василина Орябко.

А ось у шкільних освітніх закладах значно кращі справи. П’ять років тому педагогічний колектив та учні Новоселицької ЗОШ І-ІІІ ст. переселилися до приміщень новозбудованої школи, яка відповідає всім стандартам сучасного освітнього закладу. Тут вчаться учні 5-11-х класів, молодші – здобувають освіту в будівлі старої школи. Нещодавно заклад отримав від обласної влади презент – шкільний автобус. Відтак, діти з віддаленого присілка Полянське та села Тисалово будуть добиратися на навчання не пішки, як раніше, а автобусом.

– Це неабияк втішає, адже досі учні, що проживають за кілька кілометрів від села, були змушені, незважаючи на погодні умови,  ходити до школи пішки. На жаль, через незадовільний стан дороги у присілку Кам’янці, туди автобус їздити не зможе.

Також діє на території сільської ради Тисалівська ЗОШ І-ІІ ст., а у присілках Кам’янці та Полянське – початкові школи І ст. Загалом, навчальні заклади Новоселицької сільської ради відвідують близько 800 вихованців.


Новоселиця та Дашиця – транскордонна дружба


З минулого року новосельці товаришують з мешканцями чеського містечка Дашиця. Завдяки такій дружбі нещодавно шкільні колективи з обох країн здійснили обмін досвідом. Так, на початку навчального року групу новоселицьких старшокласників та їх педагогів – всього 20 осіб – було запрошено до Чеської Республіки, де вони відвідали визначні місця цієї країни.

Натомість 32 чеських школярів з педагогами у вересні  завітала з візитом до Новоселиці й привезли закарпатським товаришам подарунки – 10 комп’ютерів. Проживали іноземці у готельно-ресторанному комплексі «Царська долина», для них також було організовано тур визначними та цікавими місцинами Закарпаття.

Ця транскордонна дружба почалася ще в листопаді 2016 року, коли Новоселицький сільський голова Василина Орябко та завідуюча Новоселицького ДНЗ Ганна Бенца відвідали Пардубицький край, місто Дашице. А запросив їх до Чехії вихідець з Новоселиці, що нині працює та проживає у Дашицях, Василь Джуган.

Саме Василю Джугану новосельчани завдячують багатьом змінам на краще у селі. Так, кілька років тому він профінансував реконструкцію обеліска Слави у центрі села, за його сприяння також місцева амбулаторія отримала автомобіль «швидкої» допомоги.


Ремонт шляхів частково вирішено


Впродовж багатьох років у Новоселиці болючим залишалося питання несправності автодороги. Однак поступово воно вирішується. Тогоріч за сприяння районної влади вдалося капітально відремонтувати 3 км шляху, що об’єднує села Тисалово та Новоселиця. Однак ще 2 км шляху у напрямку до Широкого Луга потребують оновлення.

Як зазначає сільський голова, у цьому році за кошти з сільської казни було проведено тільки ямковий ремонт проблемних ділянок головної вулиці. А ось комунальні вулиці, які було відновлено ще 4 роки тому, мають задовільний стан.
Працює сільська рада наразі й над вирішенням питання освітлення сільських вулиць. Вже розроблено проектно-кошторисну документацію зі встановлення на сільських вулицях ліхтарів, затримка – за фінансуванням.

Дбають у Новоселиці й про культурний розвиток. Адже Василина Орябко запланувала у будівлі, де раніше функціонував корпус школи, відкрити музичне відділення від Нересницької ДШМ та переселити в одну з кімнат музей ім. Івана Кубинця зі школи.


Захист від водної стихії надійний


Новоселиця – чи не єдине гірське село у районі, що повністю захищене від водної стихії. Зі слів Василини Орябко, вздовж всього берега річки Лужанка у межах Новоселиці ще у 2008 році зведено добротну водозахисну споруду протяжністю 2,5 км. Ця дамба пройшла випробування кількома повенями й вистояла.

Проте, проливні дощі таки вчиняють шкоду селянам. Так, минулорічний паводок пошкодив транспортний міст,  що об’єднує вулицю Забереж, де знаходиться 80 дворогосподарств, з центральною дорогою – вул. Шевченка.

Разом з тим, через інтенсивні опади часто трапляються зсуви грунту чи снігу на проїжджу частину наприкінці села Тисалово, у напрямку Широкого Луга. Однак більше клопоту це завдає вже мешканцям сусіднього села – широколужанцям. 
Оновлення електоромережі – теж назріла проблема. Наразі потреба є в заміні 4 електроопор по вулиці Лазівській. На решті вулиць села електромережу повністю оновлено.


Дбаючи про чистоту й захист навколишнього середовища


Охайні й чисті вулиці – ще одна приємна відмінність Новоселиці. Сільський голова каже, що на території сіл практично відсутні стихійні смітники. А якщо вони й виникають, то їх ліквідацією займаються місцеві мешканці. Так, цьогоріч, навесні, громада самостійно прибрала таке звалище, що знаходилося поблизу кар’єра.

Ще 6 років тому новосельчани почали співпрацювати з фірмою «КВ -Консалт», що суттєво покращило ситуацію на території сільської ради зі сміттям. Близько  700 договорів на вивіз побутового сміття з фірмою вже укладено. Однак сільський голова каже, що для покращення санітарного стану у населених пунктах бажано, аби абонентів стало ще більше.


Туризм у Новоселиці має перспективу


Завдяки місцевим підприємцям у Новоселиці набула широкого розвитку туристична галузь. На території сільської ради діють два комплекси під однією назвою «Валило». Обидва цікавлять туристів не тільки як бази відпочинку, а й ще й через те, що там збереглися унікальні системи валяння джерг, які продовжують функціонувати, однак вже не використовуються за призначенням.

Новоселиця буде цікава візитерам й народним промислом. Адже у селі досі місцеві жінки займаються ткацтвом традиційних закарпатських покривал й так званих ряндовок.

Ця традиція збереглася до нині. Ткацтвом покривал та джерги займаються не тільки жінки старшого віку, а й молоді новосельчанки. Славиться село й майстринями-вишивальницями. Та й сама сільський голова на дозвіллі вишиває картини  бісером.

Привабливою є Новоселиця туристам й своїми унікальними місцинами. До прикладу, мармуровий кар’єр – унікальний у своєму роді, зацікавлює багатьох. Нещодавно на горі Червоний камінь відкрито базу відпочинку, де активно розвивається мототуризм.

Щорічно село відвідує велика кількість туристів і не тільки з України, а й з-за кордону. Більшість з них оселяються у популярній базі відпочинку «Великий», дещо менше візитерів відпочивають у інших готельно-розважальних комплексах й незначна частина – у сільських садибах.


Плани на майбутнє


Аби Новоселицька сільська рада розвивалася і надалі, Василина Василівна каже, що необхідно вкладати в інфраструктуру значні суми. Зокрема, наразі потребують внутрішніх ремонтів два будинки культури. Також з нетерпінням чекають на появу у селі дитячого майданчика. Вже у наступному році сільська рада працюватиме над тим, аби вирішити питання капремонту дороги у напрямку до Широкого Луга, проведення освітлення сільських вулиць та будівництва котельні для садочка. У перспективі – відкриття дитсадка у с. Тисалово.

Однак самостійно вирішити ці питання сільська рада фінансово неспроможна. Тому Василина Василівна переконана, що необхідно створювати територіальну громаду. Один з варіантів – об’єднати села Новоселиця та Тисалово як громаду, або ж об’єднатися ще з сусідніми сільськими радами. До речі, тогоріч Нересницька сільська рада пропонувала Новоселицькій створити громаду, однак більшість новосельчан проголосували проти такого об’єднання. Тому це питання поки що відтерміновано. 


Л.Білак для Tyachiv.com.ua
Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • Оля - 21.12.2017 9:20:26 - 193.84.23.*** відповісти

    Василівна Ви просо молодець. до Вас разом всі голови низробили то що Ви незробили.

Коментувати новину Cancel reply