Іван Ковач: «Не можна бути мером і казати: «Я не підтримую владу»

Ексклюзивне інтерв'ю міського голови Тячева про ситуацію в місті, ключові проблеми та перспективи.

Розмова відбулася у його кабінеті. Ми задавали різні запитання, у тому числі не надто зручні, що помітно за відповідями Івана Ковача.

– До того, як Ви стали мером міста Тячів, Ви мали досить успішну кар’єру в податковій сфері. Що спонукало до зміни сфери діяльності? 

– Не скажу, що я з дитинства хотів бути мером або якоюсь публічною людиною. Ніколи не думав, що  буду особою, яка займатиметься містом. Насправді, було декілька моментів, в тому числі  і в особистому житті, які наштовхнули мене на думку повернутись у рідне місто. Одним з них  були і вибори. На той час у мене були нові ідеї які, здавалось, могли змінити місто. Та буду відвертим  я не до кінця розумів, в чому полягає робота мера, і взагалі робота публічної людини, так як до того працював в податковій сфері, а вона є більш  закритою, доволі консервативною і абсолютно не публічною. Проте, для мене це досвід. Хороший досвід.

– Назвіть топ-3 цілі, які Ви ставили перед собою, коли вперше балотувались  на мера? 

– В той час склалася така ситуація, що місто мало зовсім непривабливий вигляд. Могли «полатати»  дороги, поміняти квіти в клумбах, але не було як такої ідеї, щоб змінити все кардинально: абсолютно нові клумби і нові дороги. Крім того, проблемою  була сама передача влади яка, можливо, не стільки залежала від попереднього міського голови, скільки від його оточення, яке почало вважати деякі напрямки діяльності в місті своєю приватною власністю. Я почав формувати новий колектив, який по-іншому бачив розбудову міста. 

– То чи змінилися люди в вашій команді при другому терміні повноважень? 

– Моя команда майже не змінилася. Переважно це люди старшого віку, з досвідом, але такі, які здатні працювати в нових умовах і орієнтовані на спільний результат. Віковий ценз не є пріоритетним, мені цікаві ідеї - як молодих, так і старших людей. Головне, щоб ці ідеї відповідали реальним умовам реалізації і практичності в застосуванні, адже ідея – це всього-навсього якийсь продукт наміру, а є реальні умови:  фінансові, суспільно-політичні. Саме тому реальний кінцевий  результат і є оцінкою роботи.  

– Наведіть приклад

– Ну от, наприклад,  приблизно 7 років тому говорили про те,що місту потрібен басейн. В той час, коли люди не могли перейти вулицю, говорити про  басейн  було б  просто блюзнірством. Та вже через кілька років, коли люди побачили, що в місті може бути фонтан, клумби, дитячі майданчики, ковзанка, ідея будівництва басейну стала актуальною. Громада має бути готова до наших  ідей і навіть більше  сама висловлювати, що їй потрібно. 

– З чого починається день мера міста, кількість зустрічей і т.д? 

– Мій день починається о 8-й ранку, буває і раніше. Звичайно, як і в кожного закарпатця, з чашечки кави і “Сніданку з 1+1”. Я намагаюся більше працювати в першій половині дня. Зараз, наприклад, я контролюю ремонт дитсадку, тому в офісі працюю переважно після обіду. А кількість зустрічей - вона буває різною.  Все залежить від дня тижня. 


– Якими є основні джерела фінансових надходжень у місті? На що місто найбільше витрачає?

– Такі як і у всіх містах. Бюджет - це болюче питання, але насправді ніхто його вже не може змінити, бо таким є бюджетний розпис на рік. Витрачаємо на все потроху: трохи на спорт, трохи на культуру, на дитячі садочки. Бюджет напружений, і я маю надію, що сама бюджетна резолюція буде змінена наступного року в бік місцевого самоврядування. Якщо все буде так, як озвучує президент - 55% в бік місцевого самоврядування, то це багато на що вплине і багато що змінить саме в позитивному напрямку. 

– Нещодавно Ви вступили до Партії регіонів.  Хоча вибори, коли прослідковується пік активності, були безпартійним. З чим пов’язане таке рішення?

– Я не думаю, що приналежність до будь-якої партії має відношення до роботи мера. Для себе я зрозумів, що поки залишаюсь безпартійним, мені приписують підтримку тієї чи іншої партії. За характером я не популіст. Просто виконую свою роботу, орієнтуючись  на практичність. 

– Партійність передбачає поділ відповідальність. Чи готові ви ділити відповідальність з Партією регіонів сьогодні? 

– Я Вас прошу (іронічно), наша загальнодержавна партійна культура потребує тривалого відшліфування міжпартійних  відносин, а на місцевому рівні партійність – це всього-навсього прихований кар’єризм. Я знаю багато  людей, які  за свого керівництва змінювали декілька партій.  Невже ви думаєте, що вони переходили з однієї партії до іншої через ідеологію? Просто такі умови. Для людини влада - це та людина, яка найближче знаходиться до неї, наприклад, сільський голова, до якого він особисто звертатиметься, щоб вирішити свою проблему.  Людина ж не піде вирішувати сільські питання до президента. Не можна бути мером і казати: «Я не підтримую владу», адже  це така сама  гілка влади (прим. авт. місцева влада). Є ряд документів, законів, які вирішити без влади майже неможливо. Менше політики і  більше справ. Протистояння – це шлях в нікуди. Інколи потрібен консенсус. 

– Які 3-5 найпроблемніших питань у місті, і які шляхи їх вирішення ви бачите (вода, газифікація, сміття, соціальна інфраструктура)?

– Першочергове завдання – закінчення будівництва спортивного комплексу на 500 місць. Роботи йдуть згідно продовження фінансування  з Державного бюджету. Проблемним питанням для міста є нестача місць в дитячих садочках для наших малят. Щонайменше 400 дітей не охоплені дошкільною освітою на сьогоднішній день. Це дуже і дуже багато. Розроблені два проекти будівництва приміщень для дитячих садків, будемо стукати у двері владних структур вищого рівня для допомоги у вирішенні цього питання. Самим цю проблему не вирішити. Ще однією загальновідомою проблемою життєдіяльності  міста є  поводження з побутовими відходами. Це системна проблема всієї держави. Є деякі бачення шляху вирішення цього питання на рівні району. Будемо об’єднуватися та спільно шукати шляхи до вирішення цієї проблеми. 

– Чимало мерів українських міст говорить про блокування коштів на рахунках Державного казнайчейства. Чи є така проблема у Тячева, і скільки "висить" на рахунках коштів?

– Така проблема по всій Україні. Це взагалі абсурдна ситуація. Ви даєте кошти  в банк, а потім хочете забрати, щоб розрахуватися з підрядниками, а цих коштів нема. Як так?  Важко було навіть колись уявити, що така проблема може виникнути. 

– Нещодавно відбувся семінар про те, як підвищити туристичну привабливість Тячева та Тячівщини. У вас, як мера, має бути власне бачення з цього приводу. Поділіться ним з нами. 

– Ну є місцева інфраструктура, ковзанка,  басейн. Своєрідний  точковий туризм.  Влітку плануємо відкрити виставку ім. Голлоші (прим. авт. живописець,картини якого розміщені у всіх галереях світу, родом з м.Тячева). Вона триватиме близько 2-3 місяців і буде цікава не тільки місцевим жителям, але й поціновувачам мистецтва, наприклад, з угорської діаспори, і т.д. На жаль, поки що місто мале, тому як такого зеленого туризму ми запропонувати  не можемо. Хоча зараз працюємо над генеральним планом  міста і тоді побачимо. Ще один проект, який знаходиться на стадії обговорення – це відновлення  моста між Тячевом і Малим Тячевом.  Він колись був зруйнований під час повені, а зараз його відновлення дало б можливість тим корінним жителям Закарпаття, які живуть по інший бік річки, тобто в Румунії, навідуватись до своїх рідних,  і просто актуальним для  подорожуючих туристів з-за кордону. 

– Назвіть 3 найперспективніші (пріоритетні), на Вашу думку, напрямки бізнесового (фінансового) розвитку міста в майбутньому? Зараз наприклад, основний бізнес в місті  це магазини, і їх досить велика кількість.  

– Колись настане такий момент, коли  почнуть вкладати в фітнес, наукові технології, в той же туризм. Сам розвиток і громадських відносин, і розвиток економіки в майбутньому підкаже, куди вкладати гроші -  але це точно будуть не магазини. Це вже я бачу.

– Скажіть, який у вас службовий автомобіль? 

– Lada 9. 

– Чи можна ознайомитися з вашою декларацією про доходи за минулий рік?

– Все є  на міському сайті та в міській газеті «Тячів» публікуємо декларації. Всі заступники, секретарі. Тячів  невелике місто. Тим більше, всі все про вас знають, тому нам нічого ховати. 

– Які принципи в житті Ви наслідуєте? З досвіду життя, що б Ви передали своїм дітям чи просто сучасній молоді міста.

– Мають бути чесні відносини між людьми. Це не завжди вдається, але я намагаюся щоб саме так було. Якщо не можеш виконати обіцянки, її не потрібно давати. Якщо ти  хочеш щось зробити, то треба усвідомлювати, що обов’язково доведеться попрацювати - просто так не прийде нічого. Працювати доведеться! Інколи наполегливо і довго, але якщо людина працюватиме «на совість»,  то результат неодмінно буде. 


                                                                                                                                                                                           Розмовляла Влада Доля, Tyachiv.com.uaМатеріали по темі:

13 коментарів

Залиште Ваш коментар
 • Петро - 25.03.2014 1:39:43 - 91.211.70.*** відповісти

  КОВАЧ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Катерина П. - 08.03.2014 22:32:54 - 213.61.149.*** відповісти

  Скажи,іване, чи не соромно тобі перед людьми за то шо організовував тітушків на майдан у Ужгороді з бринзяником? Не ганьба?

 • Слава Україні! - 22.02.2014 9:45:09 - 95.130.9.*** відповісти

  «Не можна бути мером і казати: «Я не підтримую владу» Іване, Іване...Ніхто тебе за язик не тягнув, але мусиш тепер здержати своє слово. Підтримував владу, то і розділи з нею відповідальність. Був ти хорошою людиною поки не вступив у це біло-голубе лайно. А тепер іди до людей і проси пробачення за ці свої слова. Або іди геть.

 • Ігор - 01.02.2014 15:22:45 - 81.7.13.*** відповісти

  Мер Ковач за всі роки свого врядування показувавав хороші результати, які влаштовували громаду міста. Але це не означає що маємо тепер зробити з нього ідеала. Він просто виконував свої обовязки які йому надала громада. Не більше. Що тепер бачимо? Мер ковач побратався з бандитами партії регіонів і на другий срок своїх повноважень починає вести себе як його патрони-регіонали. Почуствував волну. Я считаю що це позор для мера Тячева бути з бандитами у одній команді. Мер Ковач, поверніться д онароду, до мешканців Тячева, і пійдіть на відпочинок з честю а не з позором. бо будете в суді як і всі риги в україні.

 • Тарас - 27.01.2014 18:46:05 - 95.130.9.*** відповісти

  Можна. Беріть приклад з мера Львова. Там мер підтримує своїх людей а наш мер підтримує дібілів з ПР і сам таким стане скоро. Буде розумний та вийде з тої ссученої партії а не вийде то буде йому ганьба на все жииття

 • Сила Слова - 02.11.2013 22:32:34 - 178.92.181.*** відповісти

  Іван Іванович - дуже розумна і практична людина. Нашому місту дуже пощастило мати такого мера. З цим ніхто не наважиться сперечатись. Жаль тільки, що немає у Івана Івановича ефективного механізму комунікації з мешканцями міста. Бо на прийом потрапити важко, та й не всім підсилу. А питання невирішені є, іх багато. Був сайт міськради, де можна було залишити коментар, але він вже мертвий. А сучасний мер повинен обов'язково мати представництво в інтернеті. Це вимога часу. Тут Іван Іванович відстає...Хоча міг би дізнатись багато з того, що справді турбує мешканців міста.

 • закарпатець - 10.08.2013 12:46:49 - 172.17.32.*** відповісти

  йой...вы ся проїдьте по Закарпаттю, поникайте на інші міста,та даже на обласний центр, а пак вернітся в Тячово, зайдіт у церкву та помоліться Богу і за то, що є.

 • 123 - 10.08.2013 11:47:05 - 172.17.32.*** відповісти

  шкода Івана бо уже усьо Тячево розкусило його плани, піаритися за податки... а де його благодійність . чи не виходить... Керовник...

 • Gazda Rozalia - 29.07.2013 1:27:03 - 172.17.32.*** відповісти

  Tovabbi jo egeszseget es kitartast...Ha az elotte levo polgarmesterek csak az 50 % csinaltak volna meg,akkor mar hol volnank.!!!!! <br>Sok sikert .

 • faеу - 10.07.2013 8:13:05 - 172.17.32.*** відповісти

  і судячи з Вашого ІР цей дивний шлях проклали Ви Сергію))) <br> <br>

Ще коментарів...

Коментувати новину Cancel reply