Чеська благодійниця Вероніка Мехова: «Україна – це любов на все життя»

Вероніка Мехова працює у благодійній організації «Карітас» у місті Острава (Чехія). П'ятнадцять років тому вона вперше приїхала в Україну. Відтоді її думка про нашу країну змінилася кардинально. «Україна – це любов», – каже Вероніка, і в цей момент її очі сяють.

Щоб розповісти співвітчизникам правду про події 2013-2014 років в Україні, Вероніка упорядкувала книгу «Фрагменти Майдану» («Strypky z Majdanu») українською та чеською мовами. Видання складається з розповідей учасників Революції гідності. З-поміж них – і тячівець Олег Куцин, тересвянці Богдан Колодницький та Віталій Бенчак.

Кілька днів тому благодійниця повернулася із зони бойових дій, куди вже втретє їздила з гуманітарною місією. Цього разу – спільно з греко-католицькими священиками з Тячівщини й Рахівщини та місцевими волонтерами везли гуманітарну допомогу цивільним Авдіївки та Кам’янки, які опинились на лінії вогню.

 Після їх повернення ми зустрілись із Веронікою у Тячеві і поговорили про її враження  від побаченого на сході, благодійні ініціативи на підтримку України та книгу «Фрагменти з Майдану». 
 
Вероніко, Ви нещодавно повернулись зі сходу. Розкажіть, чому вирішили поїхати у таку небезпечну поїздку?

Нашою метою було допомогти мирному населенню в зоні бойових дій на сході України. Також я хотіла побачити на власні очі, що насправді там відбувається, оскільки у Чехії важко знайти правду. Мені це потрібно для того, щоби змінювати бачення чехів, яке часто формуються під впливом  російської пропаганди. 

Під час цієї поїздки ми побували в Авдіївці, Кам’янці та на шахті Бутівці, побачили справжню першу лінію війни. Зі слів солдат, які нас супроводжували, було зрозуміло, що війна триває, і ситуація у зоні бойових дій дуже напружена. Я питала, коли, на їх думку, закінчиться війна. І військові відповідали, що це буде нескоро, оскільки Росія не шкодує грошей на підтримку воєнних дій.У Кам’янці Ви вже вдруге. Як цього разу зустрічали ваш екіпаж місцеві?

Дуже добре. Нас упізнали, бо до них більше ніхто не приїжджає. Вони побачили, що хтось із-за кордону про них знає, дбає, молиться за них. Я думаю, це для них було важливіше, ніж коробки з їжею. Важко дивитись на цих людей,  дітей. Страшно уявити собі їх життя. Під час обстрілів вони цілий проводять у підвалах. Ніхто їм не привозить продукти, не надає меддопомоги.

Як у Чехії організували збір допомоги для цих людей?

Після нашого повернення з першої поїздки у листопаді минулого року на сайті остравського «Карітасу» і в соцмережах було оголошено збір допомоги. Кожен бажаючий міг зробити внесок на благодійний рахунок. Також коштами долучилася благодійна ініціатива «Трікралова збірка», яка працює по всій Чехії. А продукти та речі гігієни купували на Закарпатті, щоб у такий спосіб підтримати українську економіку.  

Що особисто Вас спонукало допомагати українцям?

Для мене Україна – це любов на все життя. Я закохалася в неї з першого погляду. Приїжджаю сюди вже п’ятнадцять років. А почалося з того, що здобуваючи фах соціального працівника в університеті, хотіла набути практику. Півроку була в Індії, а потім чомусь зупинила свій вибір на Україні. Що ми тоді знали про неї? Думали, тут є лише мафія з «калашами», бандити, горілка... Мені ж захотілось побачити, як Україна виглядає насправді. Тоді ми з подругою приїхали сюди. Батьки переживали, бо теж думали десь так, як і ми. Але тут моє уявлення про Україну кардинально змінилося. Мені дуже сподобались люди – такі відкриті, гарні, чарівна природа. Вже потім, працюючи в остравському «Карітасі», приїжджала в Україну як волонтер. На той час на Тячівщині служив священик о.Петро Креницький. Ми допомагали йому. За всі ці роки у мене не було в Україні жодного поганого досвіду, і я не можу сказати нічого недоброго про Україну.

Коли почався Майдан та війна, для мене було дуже важко дивитись на це, бо на Майдані були мої друзі, і я за них переживала. У Чехії по-різному це показували. Коли розпочалася війна на сході, весь час думала, як можу допомогти. Як благодійна організація ми не можемо підтримувати військових, а лише цивільних або біженців.  Але ми змогли побувати на передовій лише завдяки українським солдатам. Якби не вони, ми б не знайшли безпечної дороги – там же всюди міни.До речі, яке у Вас враження від української армії?

Дорогою до Авдіївки я думала, що, можливо, солдати на передовій будуть одягнуті абияк, у брудну форму, будуть курити, пити. Але була вражена: ніхто з бійців не п’є. Ми везли їм цигарки, а вони відмовились їх брати. Гарно одягнуті, охайні. Вони просили не везти їм коробки, а приїжджати, щоби просто підтримати добрим словом. Для них важливо, щоби люди не забували про них і про те, що йде війна.

Дорогою на схід Ви перетнули всю Україну. Що найбільше запам’яталось?

Дорогою ми заїхали в Канів, на могилу Тараса Шевченка, який є для мене іконою України. Я взяла з собою його «Кобзар», щоби прочитати кілька віршів на його могилі. Чеською, на жаль, не знайшла, то читаю українською. Відвідали і Києво-Печерську Лавру, так що поїздка була для мене дуже корисною і в культурному плані.

Вероніко, Ви є редактором книги «Фрагменти Майдану», що вийшла друком минулого року. Як з’явилося на світ це видання?

Щоби громадяни Чехії більше дізнавались про Україну, я щороку проводжу різні просвітницькі заходи за підтримки Міністерства закордонних справ Чехії: українські фестивалі, презентації про Україну у школі.

Минулого року в рамках цієї роботи ми видали книгу про Революцію гідності. Я хотіла записати історії очевидців, які приїжджали на Майдан не просто подивитись чи зробити селфі, а які брали активну участь у подіях. Це люди різних професій – лікарі, волонтери, журналісти... Хотіла, щоби книга була на двох мовах – українською та чеською.

В роботі над книгою мені дуже допомогли керівник тячівського благодійного фонду імені Олександра Хіри Іван Фіцай та Василина Наконечна. Завдяки їх допомозі я мала зустрічі з активістами в різних містах України – у Києві, Львові, різних містах Закарпаття. У Тячеві записали спогади Олега Куцина, Богдана Колодницького, Віталія Бенчака. Потім Василина допомогла розшифрувати ці записи. А я перекладала їх на чеську мову. Фотоілюстрації теж були надані винятково учасниками Майдану.

Вашу книгу вже презентували закарпатським читачам в Ужгороді. А чи була презентація у Чехії?

Очікуємо, що це відбудеться найближчим часом.  Також розповідатимемо про те, що бачили на сході.Вероніко, а як зараз у Чехії сприймаються сучасні події в Україні?

Особисто мені здається, що в Чехії дуже сильна проросійська пропаганда, бо Росія володіє величезними ресурсами на її підтримку. Був такий період, що я не мала з ким поговорити про Україну. Всюди від молоді чулося, який Путін молодець, що начебто наводить тут порядок. У такі моменти було сумно. Ніхто з них ніколи не їздив ні до України, ні до Росії, але всі «знають», який він. Можливо, я й не уявляю, наскільки ця пропаганда потужна. Бо й сама іноді відчуваю пресинг через свою роботу. Але стараємось боротись із цим, показувати чехам Україну такою гарною, якою вона є.

Чи матимуть продовження ваші благодійні ініціативи на підтримку цивільних у зоні бойових дій на сході?

Стовідсотково «так». Це моя робота, яка не закінчується о п’ятій годині в офісі, і якою живу.


Розмовляла Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua

Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply