На Закарпатті масово будують ГЕС без згоди місцевих жителів

Народний депутат Василь Петьовка вимагає жорсткого контролю за збереженням природи і врахуванням думки місцевих громад

Будівництво на малих річках Закарпатської області міні-ГЕС набирає обертів. Не зважаючи на думку людей, ігноруючи інтереси місцевих громад, за якими,  в першу чергу, має бути прийняття рішень щодо територій, де вони живуть, влада лобіює  інтереси будівництва  невеликих гідроелектростанцій. Це суттєво загострює і без того складну ситуацію в гірських селах. 

Кілька вже побудованих і введених в експлуатацію електростанцій підтвердили побоювання екологів щодо неоднозначного впливу міні-ГЕС на довкілля. Так, влітку, під час спеки і зменшення кількості опадів, русла річок від водозабору до станцій повністю пересихають. Внаслідок цього порушуються природні екосистеми, зникають цінні породи риб, прирічкова фауна, притаманна регіону рослинність, окремі місця заболочуються, активізовуються зсувні процеси.
  
Так, жителі с. Красна Тячівського району, де ГЕС побудована і введена в експлуатацію, уже зіткнулися з тим, що невтішні прогнози  екологів стали реальністю. Побудова електростанції призвела до загрози підтоплення і знищення близько трьох десятків будинків селян. Інвестор будувати дамбу, яка б захистила селян від підтоплення не хоче, а у бюджеті на це немає грошей. 

Аби не шкодити природі, гідроелектростанція могла б працювати не весь рік, а лише коли річки повноводні, припиняючи роботу у засушливі періоди. Однак комерсанти поводяться як колонізатори, мовляв, після нас – хоч трава не рости, а з місцевими мешканцями поводяться як з нерозумними тубільцями, яких можна задурити обіцянкою-цяцянкою. 

У всіх випадках при будівництві гідроелектростанцій на території закарпатських сіл необхідно враховувати насамперед позицію громади, а не чиїсь комерційні інтереси. Та влада, лобіюючи будівництво ГЕС, намагається уникнути відкритого діалогу з місцевими громадами та приймати рішення у вузькому колі. В таких діях представників влади чітко вбачається і корупційна складова.

За допомогою місцеві жителі звернулися до народного депутату України – Василя Васильовича Петьовки. Він закликав екологів жорстко контролювати  проекти будівництва міні-ГЕС на відповідність їх екологічним вимогам. Звернувся також до прокуратури Закарпатської області з вимогою постійно відслідковувати дотриманням законності  у процесі вирішення питання  щодо спорудження, самого перебігу будівництва та експлуатації ГЕС на гірських річках Закарпаття, дотримання права громади на прийняття кінцевого рішення. 


Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • тячівець - 25.11.2013 14:02:27 - 31.41.94.*** відповісти

    а чи не йовдій, ставленик петьовки давав згоду на будівництво міні-гес у селі красна. коли єцуни були при владі, то всьо було добре, а тепер чого пищать, чи думаєте люди не тямлять як то було ?

Коментувати новину Cancel reply