Завдяки вчасно проведеним першочерговим роботам паводок на Тячівщині минув без серйозних наслідків

Як і минулого року, цьогорічний листопад на Закарпатті не обійшовся без інтенсивних опадів, внаслідок яких 6-7 листопада на річках Тячівщини значно підвищилися рівні води. Але цього разу, на щастя, без суттєвих наслідків.

Як  стверджує начальник Тячівського МУВГ Сергій Стойка, важливу роль у цьому відіграли  першочергові аварійні роботи на паводконебезпечних ділянках, які були виконані упродовж року. Далі – пряма мова:

«Паводок 6-7 листопада не став для нас несподіванкою, адже був прогнозований раніше – як на річці Тересва, так і Теребля, та всіх притоках, які могли створити загрозу для населення. Сільські ради, яких це стосується, були вчасно про нього попереджені.

З часу тогорічного паводку у Тячівському районі було зроблено багато робіт, порівняно з минулими роками, – як за рахунок місцевих, так і обласного бюджетів.  Але все це були першочергові аварійні роботи з ліквідації наслідків паводку, який призвів до підтоплень чи розмивів дамб.

Зокрема, на території Руської Мокрої на цей раз паводок не становив загрози ані для населення, ані для майна людей, ані для підприємств. Все це завдяки роботам з регулявання і розчистки русла, які були проведені на річці Мокрянка. Водночас наголошую: це були тільки першочергові відновлювальні роботи. Укріплення берегів (берегоукріплювальні роботи) не проводилося у зв’язку з відсутністю фінансування.

На території с. Калини, де минулого року на р. Тересва відбувся розмив берегоукріплення протяжністю 208 метрів, також були проведені руслоочисні роботи і відновлення гідротехнічної водозахисної споруди (тіла дамби). Цей паводок вона витримала, але знов-таки: належного кріплення на цій споруді немає, і вона є досить вразливою для паводку.

У  селі Нересниці, де також були проведені першочергові відновлювальні роботи, наслідків і пошкоджень немає. На цих ділянках були проведені роботи з регулювання русла водотоку, влаштовані напівзагати. Ці роботи потрібно завершити в наступному році.

В с. Ганичі у серпні-вересні цього року також було проведено регулювання русла з влаштуванням кам’яних напівзагат. Такі попереджувально-відновлювальні гідротехнічні заходи дали змогу захистили і населення, і дворогосподарства у тій частині села. На жаль, Ганичі потребують більшої уваги, тому що там є ще дві паводконебезпечні ділянки, які загрожують понад 25 будинкам.

На р. Тересва в нижній частині смт Усть-Чорна наприкінці жовтня ПАТ «Хустська ПМК-240» розпочало руслоочисні та берегоукріплювальніі роботи. Роботи, які вдалося виконати до підняття води, позитивно вплинули на проходження паводку: дорогу врятовано, і люди не постраждали. Зараз роботи з берегоукріплення р. Тересви в  селищі Усть-Чорна ведуться  повним ходом.

Також цього року руслоочисні та регулювальні роботи проводились на двох ділянках р. Теребля у селі Вонігово. На першій ділянці водотоку вони були завершені влітку, а на другій – за три дні до проходження паводку. Це підтвердило, що роботи були виконані вчасно, забезпечило захист водозахисної дамби довжиною 140 метрів від розмиву і підтоплення села Вонігово. Наразі на одній з цих ділянок протікає 60-70% основного русла річки Теребля. На жаль, на іншій ділянці річки під час максимального підняття води пошкоджено грунтову перемичку, яка була без кріплення. Але влаштований прокоп виконав свою  водозахисну функцію – відвів  паводкову воду від населеного пункту.

Окремо хочу зупинитися на роботах, які проводилися у лютому 2015 року біля с.Кричево, оскільки у статті «Протриматись до першого паводку?..» (опублікованій у газеті «Дружба» №131-132 від 12 листопада) шановний пан голова села говорить про якісь берегоукріплюючі роботи, будівництво дамб, кріплення дороги… У лютому минулого року під час проходження паводку село Кричево залишилось відрізаним від основних доріг, бо річка Теребля, показавши свій норов, змила існуючий насип, який був дорогою до села. Тячівське МУВГ виконувало тоді першочергові аварійні роботи з відведення води від знищеної ділянки дороги. Будівництво дамб там не здійснювалось, а будувалася  тільки перемичка, яка відвела три рукави русла р. Теребля від пошкодженої ділянки дороги. Руслоочисні і регулювальні роботи проводилися в особливо важких умовах при високих рівнях води, але в найкоротший термін упродовж 24 днів були завершені у повному обсязі. Було розчищено і переміщено понад 10 тисяч кубометрів річкових наносів. З них і сформувалося основне тіло перемички. Воно було закріплене 210 кубометрами негабаритного каменю, з якого також були сформовані дві напівзагати. Після закінчення першочергових аварійних робіт акти виконання підписані сільським головою Кричева у присутності голови та заступника голови Тячівської РДА, членів виконкому і представників сільської ради. Претензій на той момент не було. Перемичка повністю виконує свою функцію і  виконала її при проходженні цього паводку. Бурхлива течія річки Тереблі змила піщано-гравійні насипи, які були облаштовані незрозуміло по якому проекту, оскільки проекту кріплення берегів річки Теребля для захисту автодороги не існує взагалі. Роботи, які проводилися без погоджень відповідними структурами і підрозділами водного господарства, призвели до наближення основного русла до незакріпленого лівого берега р.Теребля і збільшення навантаження на ліву опору моста, який з’єднує правий і лівий береги ріки в районі урочища Занівка. При майбутніх підняттях рівнів води це загрожує серйозним пошкодженням даної мостової споруди.   
 
До відома шановного пана голови с. Кричево, існує кошторисно-проектна документація з регулювання та очистки русла річки Теребля в с. Кричево Тячівського району, яка виготовлена ВКП «Закарпаттяводпроект» БУВР Тиси на замовлення  одного з мешканців села. Зазначений робочий проект погоджений в установленому порядку. Але керівник села чомусь всіма силами і неправдами перешкоджає проведенню робіт за цим  робочим проектом, а потім на когось нарікає, когось звинувачує. В першу чергу, треба дбати про громаду села Кричева, а вже потім про свої меркантильні інтереси».

Tyachiv.com.ua
На фото: прокоп у с.Вонігово під час проходження паводку; кріплення берега в с.КричевоМатеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply