ГО «Не межа…» продовжує облаштовувати скелелазний майданчик в урочищі Занівка на Тячівщині (ФОТО)

На початку року громадська організація «Клуб альпінізму та скелелазіння «Не межа…» (керівник Віталій Вовчик) подала заявку на конкурс проектів для місцевих молодіжних неурядових організацій та організацій, що працюють для молоді, в рамках проекту «Дійсно разом 2.0», і виграла грант на облаштування скельного району в урочищі Занівка між селами Чумальово і Дулово Тячівського району.

«Вертикальний світ Занівки для молоді» – таку назву має проект, підтриманий Карпатською надацією (Словаччина) та Карпатським фондом (Україна) за підтримки Словацької агенції із міжнародного розвитку (SlovakAid).

Це один з восьми проектів, відібраний для фінансування з-поміж 37 заявок з Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей. Його бюджет – близько 104 тисяч гривень. Проект має на меті розширити світогляд молоді віком 15-30 років про проведення активного дозвілля, залучивши до створення скелелазного парку в урочищі Занівка, покращити туристичну привабливість урочища та популяризувати гірські види туризму як активний і здоровий спосіб відпочинку.

Партнерами реалізації проекту є КП «Агенція регіонального розвитку Тячівського району», яке взяло на себе документообіг, супровід та допомогу в реалізації. Втіленню ідеї в життя сприяють Чумалівська та Дулівська сільська рада, які стали фінансовими партнерами проекту.

Керівник проекту – Віталій Вовчик – знаний далеко за межами Закарпаття альпініст та скелелаз, інструктор з гірського туризму з багаторічним досвідом, організатор змагань з екстремальних видів спорту, чемпіонату області зі скелелазіння на природному рельєфі, а також наставник молоді, чиї вихованці досягли немалих успіхів, займаючись на гуртках  скелелазіння. Тож знає все про те, як облаштувати майданчик для тренування юних скелелазів та зробити його максимально безпечним.

Активісти ГО «Не межа» звітують: за три місяці, відколи розпочався проект, вже виконано великий обсяг роботи. Передусім, провели громадські збори у Чумалеві та Дулові, під час яких розповіли мешканцям про мету і завдання проекту. Відтак взялися до роботи.

Через повідомлення на інтернет-ресурсах до реалізації задуму залучили волонтерів – як місцевих з Буштина, так і з-за меж Закарпаття – Кіровограда, Івано-Франківська. До прикладу, 29-річний Андріан Касо працює зубним техніком у Тячеві. Але у вільний час охоче приїздить попрацювати на скелі у Занівку.

«Віталія Вовчика знаю вже приблизно рік. Мінімальна практика лазіння по скелях у мене була, бо свого часу тренувались з друзями у Тячеві. Працювати не було небезпечно, бо Віталій Васильович постійно стежив за страховкою, і перероблятись не доводилось. Буду продовжувати допомагати йому і далі, бо вважаю, що це правильна і потрібна справа, яку він робить не для себе, а для дітей, які мешкають у цій місцевості, для того, щоб і вони так любили природу, як він», – каже Андріан.

Разом з волонтерами активісти ГО «Не межа» розчистили скельний масив. Для цього придбали спеціальне обладнання – молотки, пробійники, свердла для нього, станції, гаки, анкерні болти. Територію на верхівці скелі очистили від кущів та гілля. А на масиві облаштували три з п’яти передбачених маршрутів різної складності.  Вирівняли територію під скелею.

Щоб оглянути зроблене, разом з керівником проекту Віталієм Вовчиком та директором «Агенції регіонального розвитку Тячівського району» Олесею Рибар прямуємо до майбутнього скеледрому. Наразі вихід до скель загороджений попереджувальною стрічкою. Щоб оглянути результат ближче, треба спуститись. Звісно, людям без підготовки на це нелегко наважитись, незважаючи на страховку та надійне кріплення. Та цікавість бере гору – і от ми вже висимо на мотузці на висоті кількасот метрів над землею, крок за кроком спускаючись з прямовисної кам’яної стіни. 

Віталій Вовчик демонструє результати роботи – розчищену вертикаль, де встановлені спеціальні гаки для страховки, і навколишню територію.

«Доводиться працювати вручну, – розповідає Віталій Вовчик. – Але залишилось небагато, бо три з п’яти запланованих маршрутів уже прокладені».

Віталій впевнений: з допомогою волонтерів та підтримкою небайдужих людей проект буде виконаний вчасно.

Охочим допомогти тут завжди раді. Керівник ГО «Не межа…» обіцяє: на добровільних помічників чекає не тільки робота, але й активний відпочинок на власний вибір – походи в гори, на Карстовий міст у Малу Угольку.

Чумалівський сільський голова Іван Лях як один із партнерів проекту налаштований оптимістично:

«Я дуже радий, що такий задум реалізується у нас, адже це буде стимулом для розвитку зеленого туризму, а туристична галузь – це наше майбутнє. Зараз роботи йдуть повним ходом. Вже розчищені маршрутні шляхи. Йде до завершення процес виготовлення карт. Ми задоволені, що місцевість під назвою Занівка звучатиме на обласному та міжнародному рівні. Адже завершиться проект проведенням обласного фестивалю екстремальних видів спорту. Велика заслуга у цій справі ініціатора Віталія Вовчика. Але ми теж допомагаємо втілювати проект у життя. З боку сільради передбачене співфінансування. Також за рішенням сесії встановили шлагбаум на в’їзді до Занівки –  для того, щоб мешканці прилеглих сіл не вивозили до лісу сміття, та щоб запобігти неконтрольованим рубкам. Впевнені, проект завершиться успішно. Для села – це тільки позитив».

Таку ж думку поділяє і Дулівський сільський голова Василь Майор. Він сподівається, що реалізація проекту привабить до Занівки туристів, а це заробіток для сельчан.

«Я був на території майбутнього скельного району. І хоч спуститись не наважився, але побачив, що територія гарно облаштована. Все це завдяки зусиллям керівника проекту Віталія Вовчика, який намагається зробити добру справу для молоді, – коментує голова села. – Ми теж робимо свій внесок через співфінансування, на що передбачено 15 тисяч гривень. Вважаю, що проект завершимо успішно».

Директор КП «Агенція розвитку Тячівського району Олеся Рибар теж задоволена темпами реалізації проекту: 

«Основним завданням проекту  було налагодити співпрацю між громадськістю та місцевим самоврядуванням, та активізувати молодь, адже наразі вона не дуже активна. Попереду роботи вистачає: розробляються інформаційні стенди та вказівники з картою місцевості, які будуть розміщені у Буштині, Дулові та на роздоріжжі між Чумалевом і Кричевом. Крім цього, необхідно провести маркування шляхів до Занівки, виготовити буклети про проект. Фіналом ініціативи стане перший фестиваль активного дозвілля «Занівка-Екстрім», який відбудеться у жовтні. До його організації підключаться Чумалівська та Дулівська сільради».

«Вертикальний світ Занівки для молоді» має всі шанси стати унікальною туристичною родзинкою Тячівщини і Закарпаття. Та навіть після закінчення проекту активісти не планують зупинятись на досягнутому: залучаючи кошти меценатів, розвиватимуть скельний парк і далі, щоби показати: дозвілля можна проводити активно, здорово і з користю. Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua


Матеріали по темі:

4 коментарів

Залиште Ваш коментар
 • Зв'язок з "Не межа..." - 13.08.2016 1:48:59 - 31.41.91.*** відповісти

  Зв'язатися можна через РДА, відділ туризму, агенція регіонального розвитку, Чумальвська та Дулівська селищні ради.<br>Графік по домовленості.<br>

 • Автор - 12.08.2016 22:09:29 - 92.113.67.*** відповісти

  Інформацію про те, як стати волонтером проекту, можна дізнатись за посиланням http://gurt.org.ua/vacancies/33146/

 • Надія Попович - 12.08.2016 21:48:10 - 95.134.54.*** відповісти

  Як з Вами звя*затися? Який графік роботи. Як доїхати?<br>

 • Надія Попович - 12.08.2016 21:47:51 - 95.134.54.*** відповісти

  Як з Вами звя*затися? Який графік роботи. Як доїхати?

Коментувати новину Cancel reply