У Дубовому відгуляли вівчарське свято «Весняний полонинський хід» (ФОТО)

У суботу, 7 травня, у Дубовому, після кількарічної перерви, відзначили ХІV вівчарське свято «Весняний полонинський хід». Це дійство приурочене виходу місцевих вівчарів з отарами на полонини й є початком полонинського літування, яке триває у Карпатах аж 6 місяців – з Дня св. Юрія (6 травня) по День св. Дмитра (8 листопада).

Традиційно торжество розпочалось перед будинком культури, де гучними трембітами дубівчани зустріли гостей і винуватців празника – чабанів. На захід завітали керівники району, області та дві делегації з Румунії. Зокрема, були присутні голова РДА Василь Дем’янчук, голова районної ради Василь Каганець, заступник голови ОДА – керівник апарату Олексендр Петек, Генконсул Румунії в м.Чернівці Елеонора Молдован, префект повіту Марамуреш Себастян-Міхел Лупуц, депутати обласної та районної рад та інші.  Шанованих гостей пригостили хлібом-сіллю.

З імпровізованої сцени перед будинком культури виступив селищний голова Василь Носа, який привітав гостей та жителів Дубового з вівчарським святом. А місцеві священики провели богослужіння та благословили чабанів на літування, щасливий випас та багатий приплід овець.

Відтак головний ватаг Дмитро Омелян дав вказівку святковій колоні прямувати до основної локації. Під дзвінкі закарпатські коломийки учасники дійства рушили до стадіону. Попереду всіх – Крістіна Марченко з Тернова верхи на улюбленому коні Лесьці, тримаючи у руках прапор України. За нею рухаються ще п’ять вершників. А далі – прикрашені стрічками та килимами підводи, на яких везуться учасники художньої самодіяльності у національних костюмах. Слідом за ними рухаються  гості та мешканці селища.

 Заїхавши до стадіону, вершники та конюхи на підводах здійснили традиційний об’їзд території. Розпочалась урочиста частина святкування. Ведучі Марія Гарагаль та Михайло Рудик запросили на сцену місцевих чиновників, іноземних посадовців та головних ватаг краю.

Найпершим виступив селищний голова Василь Носа, який й відкрив святкову частину дійства. Вітали місцевих вівчарів та всіх присутніх з Днем проводів на полонину заступник голови ОДА, голова РДА Василь Дем’янчук, голова районної ради Василь Каганець. Вони також вручили місцевим чабанам подяки та грамоти. Зичили здоров’я та бажали щасливого літування чабанам й іноземні гості – Елеонора Молдован та Себастян-Міхел Лупуц.  Зокрема, у своїх виступах румунські посадовці відмітили, що в Румунії також святкують аналогічний День проводів на полонину, під час якого вшановують труд тваринників та бажають їм вдалого літування у горах. 

По  завершенні виступів посадовців заграли трембіти, закликаючи усіх до запалення полонинської ватри, яка символізує здоров’я та захист від всякої біди. Під запальні коломийки та співанки керівники краю, району та румунські гості розпалили вівчарський вогонь. Як полум’я  розгорілось, всі дружньо з учасниками художньої самодіяльності затанцювали національний танок під мелодію у виконанні троїстих музик.

Затим візитери здійснили огляд виставки рукодільних виробів народних умільців з навколишніх сіл. Презентували народну творчість будинки культури, сільські ради та шкільні колективи.

Разом з тим, учасники свята мали змогу освоїти ази з виготовлення овечого сиру та вурди. Чабан Дмитро Омелян проводив у колибі, встановленій поряд з загородженою отарою овець, майстер-клас з виготовлення овечої продукції. Так, четверо вівчарів, змагаючись на швидкість з доїння овець, заготовили ватагу свіже молоко для демонстрації цього процесу.
А неподалік колиби стояли торгові лавки з вже готовою овечою продукцією, тож бажаючі мали змогу придбати ці смаколики по 60 грн за 1 кг. 

Крім того, на стадіоні  підприємці розмістили й харчові палатки, де клієнтам пропонували скуштувати шашлик чи смажену на вогні картоплю. У деяких наметах посмакувати можна було й домашні голубці, запечену форель чи випити слив’янку.

Було де повеселитись й малечі. Адже для них працювали атракціони з каруселями. Також дітлахи мали змогу пострибати на батуті чи покататись на надувній гірці.

Розгорнулась на стадіоні й торгівля. Бажаючі могли придбати сувеніри, народні вироби, вишиті сорочки чи в’язані капці.

А тим часом на полі стадіону йшли спортивні змагання. Дужі хлопці на швидкість видряпувались на стовп та показували свою міць у підніманні гирі. Перетягували юнаки й канат та мірялись силами у турнірі з амреслінгу.  Переможці змагань були нагороджені цінними призами та грамотами.

Впродовж усього свята аж до пізньої ночі зі сцени звучали пісні та музика. Концертна програма розпочалась відразу після закінчення офіційної. Перед публікою виступили ансамблі, народні та  вокальні колективи, солісти й троїсті музики нашого району. Також у концерті взяли участь учнівські та викладацькі колективи мистецьких шкіл району. Спеціальними гостями свята були переможці шоу «Голос країни-5» Антон Копитін, півфіналіст шоу «Голос країни-5», відомий виконавець, автор і композитор Іван Пилипець, виконавець і автор Святослав Край та гумористичний театр «Кум» (м. Івано-Франківськ).

Гуляння тривало до пізньої ночі. Свято залишило теплі спогади учасникам дійства. Адже вони змогли відпочити, послухати хорошу закарпатську музику, поспілкуватись з друзями та знайомими. А головніше, проводячи це  святкування, організатори не тільки виявили свою повагу до полонинників, а й зуміли привернути увагу суспільства до вівчарської галузі, мотивуючи громаду берегти й відроджувати цю справу.

Л.Білак для Tyachiv.com.ua

Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply