На Тячівщині розпочався третій етап вакцинації дітей від поліомієліту

Про те, як проводиться вакцинація від поліомієліту на Тячівщині – з цим питанням ми звернулися до завідуючої відділення ЗПСМ Тячівської райполіклініки Зузанни Володимирівни ПОПОВИЧ.

Зузанно Володимирівно, передусім, чи був насправді зафіксований випадок спалаху поліомієліту влітку минулого року в нашому та Рахівському районах, про що медики абсолютно заперечують? Якщо цьому немає підтвердження, навіщо тоді така нагальна і масштабна імунізація?

– Саме як такого, дикого вірусу поліомієліту зафіксовано не було. Але поліомієлітоподібне захворювання мало місце. Цей випадок викликаний мутуючими полівірусами, які й призводять до поліомієлітоподібних захворювань – парези кінцівок (частковий параліч), який ще по якомусь часі минає, але потрібне лікування і довготривала реабілітація. Якщо ж не пройти курс належного лікування, то захворювання  розвивається і може набути таких наслідків, як стійкі порушення функцій кінцівок.

Яка ж причина виникнення цієї недуги?

– Поліовіруси постійно циркулюють в зовнішньому середовищі, а тому, потрапляючи в організм, тобто в кишківник дитини, котра не має щеплення, проходить їх мутація. Після 10-12 випадків мутації (10-12 нещеплених дітей), поліовіруси стають такими, що викликають поліомієлітоподібні захворювання. Отже, чим менше дітей імунізовано, тим більша ймовірність мутацій. Слід зазначити, що у районі низьке охоплення дітей вакцинацією, а для здорового середовища потрібно хоча б 90% імунізованих дітей.

Як проводиться вакцинація?

– Наразі два етапи додаткової імунізації, які передбачали залучення дітей від 2 місяців до 6 років, вже проведено. З 25 січня розпочався третій, розширений тур – вакцинацією буде охоплено дітей від 2 місяців до 10 років.

Чому саме діти молодшого віку потребують щеплення, невже старшим – 11-ти і більше років вже не загрожує небезпека зараження цією вірусною інфекцією?

– Найуразливішою є категорія діток від народження до 6-річного віку, показники відсотків щеплення старших дітей вищі. Але для дітей віком до 14-ти років небезпека також існує, якщо дитина не була вакцинована зовсім. Наразі діти віком 14-ти років теж охоплені щепленням.

У багатьох джерелах є інформація, що проводити вакцинацію способом ОПВ (оральна поліомієлітна вакцина (живі бактерії), дітям, які ще не вакциновані зовсім, дуже небезпечно для здоров’я. Чи це так?

– Такій категорії дітей проводимо спочатку вакцинацію способом ІПВ (ін’єкційна поліомієлітна вакцина (не живі бактерії)), тобто створюємо імунітет. А вже після того можемо спокійно робити щеплення саме способом ОПВ.

Чому щеплення робиться саме в такий спосіб, чим він вирізняється?

– Він – найефективніший і дає змогу водночас охопити велику кількість дітей, чим швидко перешкоджає розповсюдженню вірусу.

Який відсоток вакцинованих дітей у районі після першого і другого етапу імунологічної роботи?

– Перший тур охопив тільки 30% дітей, тому що не вистачало вакцини, а другий пройшов краще і на даний час маємо 81% імунізованих дітей.

Чи були у вашій практиці випадки ускладнень після процедури?

– Ні, в районі такого не було. Адже перед вакцинацією дитина проходить ретельний огляд лікаря і вже після того медики визначають, чи можливе щеплення.

А якщо показники здоров’я маленьких пацієнтів не зовсім відповідні для щеплення, що роблять в такому випадку лікарі?

– Є чіткі протипоказання до вакцини ОПВ, такі, як імунодефіцитні стани, онкологічні захворювання, при яких взагалі не проводиться імунізація. Але якщо дитина на час вакцинації захворіла, наприклад, гострим ентероколітом (пронос), нежитем, ГРВІ, то час щеплення настає лише після повного одужання.

Тож яких заходів безпеки здоров’я слід дотримуватись батькам, дітям котрих не провели планову імунізацію?

– Якщо вакцинація охопить 90-95% дітей, то вірогідність захворювання осіб з протипоказами до щеплення впаде в рази. Тому, вакцинуючи свою дитину, батьки не тільки вбережуть її здоров’я, але й створять більш безпечне зовнішнє середовище для інших.

І насамкінець, хочу спитати, чи не виникає непорозумінь у стосунках з батьками під час проведення вакцинації?

– Для того, щоб донести батькам відомості про ризик загрози інфекції, була проведена масштабна інформаційна робота. Це і оголошення на шпальтах газет, відповідних сайтах, індивідуальне запрошення батьків до медзакладів, спеціальні листівки на дошках оголошень в амбулаторіях і дитячих садочках. Немає жодного випадку, щоб щеплення провели без відома або без згоди батьків, навіть багато хто з них виявляв бажання бути присутнім при вакцинації, це звісно їх право, яке ніхто не порушує.


Ганна Зубанич, газета «Дружба»Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply