Василь Петьовка звернувся до Яценюка щодо відновлення фінансування протипаводкової програми «Тиса»

Народний депутат України Василь Петьовка звертає увагу голови Уряду на загрозливу ситуацію, яка склалася на Тячівщині й Рахівщині після листопадового паводку.

Як неодноразово повідомляло видання tyachiv.com.ua та інші місцеві ЗМІ, водна стихія завдала величезних збитків цим районам. 
Підтоплень зазнали також 21,07 га сільськогосподарських угідь (найбільше у с. Кваси – 10 га), об’єкти водопостачання та очисних споруд.

Значної руйнації від повені зазнали: 8 житлових будинків (від одного до двох будинків у селах Білин, Богдан, Видричка, Водиця, смт. Ясіня); 3181 погонних метрів дамб (більше половини у смт. Великий Бичків – 1800 м. п.), орієнтовна сума збитків 1400,0 тис. грн.; 3659 погонних метрів берегоукріплень (найбільше – у селах Богдані 1116 м. п., Водиця – 495, Верхнє Водяне – 488), орієнтовна сума збитків 7320,0 тис. грн.

Окрім цього, шкоду заподіяно 13-ти мостам комунальної форми власності (у смт. Ясіня – 5 мостів, селах Білин та Ділове по 2 мости, та по одному у селах Богдан, Кваси, Луги, Розтоки Рахівського району), орієнтовна сума збитків 1625,0 тис. грн.; 21-му пішохідному мосту (найбільше у селах Білин, Богдан та смт. Ясіня – по 5 мостів), орієнтовна сума збитків 420,0 тис. грн.; 10766 погонних метрів доріг комунальної форми власності, найбільше – у с. Кваси, 8816 м. п., орієнтовна сума збитків 9135,0 тис. грн.

Тячівським міжрайонним управлінням водного господарства обстежено пошкоджені паводком дамби та берегоукріплення на територіях населених пунктів м. Рахів, сіл Розтоки, Богдан, Луг, Водиця, Кобилецька Поляна, Верхнє Водяне, Середнє Водяне, Кваси, смт. Великий Бичків, Ясіня. Складено відповідні акти, визначено орієнтовну суму збитків приблизно до 6 млн. грн.

Службою автодоріг у Закарпатській області проведено обстеження повеневих руйнувань на автодорозі державного значення Мукачево – Рахів – Рогатин - Львів та місцевої мережі автомобільних доріг загального користування. Орієнтовна сума збитків, пошкоджених автодоріг державного значення – 9,1 млн. грн., загального користування – 3,8 млн. грн. Всього до переліку Служби автомобільних доріг у Закарпатській області включено 26 пошкоджених ділянок автодороги Мукачево – Рахів – Рогатин -Львів, що проходять населеними пунктами м. Рахів, сіл Луг, Ділове, Костилівка, Білин, Кваси, смт. Ясіня. До цього переліку включено 2 автомобільні мости державної форми власності (села Білин, Косівська Поляна), орієнтовна сума збитків 250,0 тис. грн., 100 погонних метрів доріг державного значення (села Білин та Луги по 50 м.п.).

Орієнтовний розмір збитків, завданих Рахівському району паводком у цьому році – 33,5 млн. грн., по об’єктам водного господарства та берегоукріпленнях Тячівського району Закарпатської області – 5,0 млн. грн. Збитки оцінювалися по балансовій вартості об’єктів.

Вартість відновлювальних робіт у рази більше і коливається у межах 170,0 – 180,0 млн. грн.

Впродовж кількох років поспіль мною вносились депутатські запити та звернення щодо необхідності відновлення фінансування протипаводкової програма «Тиса» та Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиса у Закарпатській області на 2006-2015 роки. Починаючи з 2007-го року, недофінансування програми комплексного протипаводкового захисту в басейні річки Тиса у Закарпатській області становить близько 400 мільйонів гривень. Такий стан фінансування програми не дав змоги виконавцям робіт приступити до виконання комплексних заходів, як то: будівництво польдерів і протипаводкових ємностей у горах, зведення яких згідно з програмою повинно було розпочатись ще у 2008 році.

Внаслідок недофінансування вказаних програм неможливо було відремонтувати навіть пошкоджені ділянки гідротехнічних споруд, не кажучи вже про спорудження нових.
Згідно інформації спеціалістів-гідротехніків, станом на початок травня 2015 року на річці Тересва та її басейні виявлено 13 потенційно загрозливих ділянок. Для виконання робіт на них необхідно 7430 тис. гривень.

Не кращою була ситуація на річці Теребля, де ремонт та відновлення берегоукріплення потребують 8 проблемних ділянок, а для цього необхідно 4440 тис. гривень.
Окрім цього, ще навесні поточного року річкою Тиса розмито правий корінний берег поблизу смт. Буштино Тячівського району довжиною 120 м. Для ліквідації загрози затоплення дворогосподарств мешканців селища потрібно було 600 тис. гривень.

Разом з цим, необхідно також враховувати, що у рамках затвердженого у 2010 році міждержавного проекту регуляції русла річки Тиса, румунська сторона вже активно проводить роботи з берегоукріплення своєї території, а з боку України навіть не виділялися кошти для цього. Такі односторонні роботи цієї осені і призвели до заподіяння паводком значної шкоди громадянам, населеним пунктам Тячівського та Рахівського районів.

Як показує гіркий практичний досвід, хронічне недофінансування надзвичайно важливої для нашого краю Програми призводить до багатомільйонних збитків, як для народногосподарського комплексу, так і для населення.

Найжахливішим є те, що при паводках під загрозою є найцінніше – людські життя, а це проігнорувати ми ніяк не можемо.

А тому як ніколи слушними є твердження краян про те, що біду зажди легше попередити, аніж ліквідовувати її наслідки.

Тому народний депутат Василь Петьовка просить Уряд при розробленні змін до Державного бюджету України на 2016 рік передбачити кошти на фінансування державної протипаводкової програми «Тиса» та міждержавного проекту регуляції русла річки Тиса, відновити фінансування для невідкладного проведення робіт, пов'язаних із захистом населених пунктів Тячівського та Рахівського районів Закарпатської області від руйнівної дії паводків.

Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • закарпатець до пітя - 30.01.2016 1:59:04 - 46.107.230.*** відповісти

    МЕНШЕ РУБАЙ ЛІС ТОДІ БУДЕ ПОРЯДОК!!!

Коментувати новину Cancel reply