Тячів відвідав експерт Офісу реформ у Закарпатській області: обговорювали роботу Вільховецької та Тячівської об'єднаних громад

Виявлення потреби в нових кваліфікованих кадрах в розрізі напрямків надання нових видів послуг в уже об’єднаних громадах Закарпаття і тих, що знаходяться на різних етапах такого об’єднання, і стало головною метою візиту експерта Офісу реформ у Закарпатській області Олега Лукші до м. Тячева і села Вільхівці Тячівського району у четвер 12 листопада 2015 року.

Після участі в організаційно-установчій сесії Тячівської міської ради як представницького органу Тячівської міської об’єднаної територіальної громади Олег Лукша провів коротку нараду з її новообраним керівництвом – міським головою Іваном Ковачем та секретарем ради Іваном Кричфалушієм, заступниками голови Іваном Клебаном та Тиберієм Мийсарошем, керуючою справами виконкому ради Ольгою Решетар. Цілком очікувано, що найгострішою є проблема нових кадрів з фаховими знаннями у галузях управління фінансами у сферах бюджетування закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту і культури. Не менш гострою є проблема кадрового голоду для організації управління земельними ресурсами об’єднаної громади та виготовлення містобудівної архітектурно-планувальної документації різного призначення – від завдань розробок детальних схем планування і забудови територій і мікрорайонів, від проектів розвитку інфраструктури з Державного фонду регіонального розвитку – до проектів зеленого будівництва і межування прибудинкових територій. Від проектів реконструкції вуличного освітлення – до проектів будівництва чи реконструкції вуличних інженерних мереж і комунікацій та самих вулиць і внутрішньо-квартальних територій. Виявилось, що відносно третього напрямку кадрового голоду – організації Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) – керівництво Тячівської міської ради вже не просто розмірковує над проблемою, але й веде перемовини про використання для цієї мети однієї з невикористовуваних нині адмінбудівель міста.

З об’єктивних причин минулої і значно більшої залежності функціонування бюджетних установ, питань землекористування, комунально-дорожньої інфраструктури сіл від управління та фінансування районною владою в особі РДА і райради проблема кадрового голоду у новоствореній Вільховецької сільській об’єднаній територіальній громаді стоїть ще більш гостро. В цьому переконався експерт Офісу реформ у Закарпатській області Олег ЛУкша на робочій зустрічі з активом сіл Вільхівці, Вільхівці-Лази, Добрянське, Сасово, Раково і Вільхівчик, яка відбулась 12 листопада 2015 року у Вільховецькій сільській раді. Робочу зустріч скликав новообраний Вільховецький сільський голова і перший очільник Вільховецької сільської об’єднаної територіальної громади, екс-депутат обласної ради Михайло Цірик. На робочу зустріч прибули директори переважної більшості загальноосвітніх шкіл, завідувачі дошкільних закладів і головні лікарі медичних установ, розташованих на території новоствореної Вільховецької сільської об’єднаної територіальної громади – більше 10 осіб. Як виявилось, для більшості з учасників зустрічі головні сутність і завдання децентралізації та реформи місцевого самоврядування і адміністративно-територіального устрою країни все ще залишаються розпливчастими і недостатньо зрозумілими в розрізі очікуваних переваг і нових можливостей розвитку – уже в об’єднаній громаді, що прагне до набуття вищої спроможності у наданні послуг та покращенні рівня і якості життя. Справді, на етапі весняно-літньої кампанії інформаційно-роз’яснювальної роботи Офісу реформ так і не вистачило часу дійти до цієї важливої цільової групи на селі. І тепер це дається взнаки. Сільська інтелігенція в уже новоствореній об’єднаній Вільховецькій сільській громаді (за спостереженням експерта на першій зустрічі) виглядає дещо розгубленою і невпевненою від реальної необхідності брати ініціативу і відповідальність на себе вкупі з переходом повного фінансування бюджетних установ на рівень громади, а не району. А від зневіри і невпевненості до апатії і несвідомого чи свідомого опору реформам – один крок. Цим і користуються свідомі супротивники реформ на Закарпатті.

Окрім тих самих проблем нестачі кваліфікованих кадрів для управління міжбюджетними відносинами через прямі стосунки з Мінфіном, вирішення питань муніципального управління  у землекористуванні, комунальній сфері, розробці планувальних містобудівних документів, наданні чимширшого переліку якісних адміністративних послуг, включаючи навіть послуги бюро техінвентарізації, у робочій зустрічі у Вільхівцях виявився і брак інформації та готових проектів розвитку бюджетної і комунальної інфраструктури об’єднаної сільської громади через можливості фінансування з коштів Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).

Втім, метою робочої зустрічі у Вільхівцях було не стільки виявити і так прогнозовані проблеми практичної реалізації можливостей становлення і розвитку об’єднаних сільських громад, як намітити практичні кроки по вирішенню цих проблем.

Отже, результатом робочої зустрічі експерта Офісу реформ Олега Лукші з керівниками бюджетних установ і активом Вільховецької об’єднаної сільської територіальної громади стала домовленість з керівництвом новообраної Вільховецької сільської ради як про участь її представників у майбутніх навчальних заходах з підготовки і перепідготовки кадрів (спільно з Тячівською міською радою), так і активізація розробки проектів розвитку інфраструктури з фінансуванням з коштів ДФРР.

Наприкінці робочої зустрічі з керівниками бюджетних установ кожному з 5-ти директорів шкіл Вільховецької сільської об’єднаної громади був вручений перший випуск просвітницького і науково-популярного журналу «Карпатія. Цивілізаційний поступ» для поповнення шкільних бібліотек (гол. редактор журналу – Олег Лукша).

Будь-яка нова і довга дорога починається з перших кроків. Важливо, щоб ці кроки були зроблені у тому напрямку, куди має привести нова дорога.

Олег Лукша, експерт Офісу реформ у Закарпатській області, 
консультант Асоціації міст України
 

Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply