На Тячівщині селяни активно запасаються дровами (ФОТО)

З настанням осені населення району активно почало запасатись дровами на зиму.

До речі, попит на тверде паливо зріс не лише серед мешканців гірських сіл, що мають пічне опалення, а й серед жителів райцентру та громадян  газифікованих населених пунктів. Найчастіше на альтернативні види палива – здебільшого саме на дрова – переходять власники приватних будинків та дрібного бізнесу, які переобладнали котли чи встановили додаткові грубки, або ж використовують відразу два котли: газовий та твердопаливний. Адже подорожчання газу та електроенергії змушує багатьох замислитись над перспективою зекономити кошти. 

В основному, забезпеченням дровами фізичних та юридичних осіб у районі займаються лісгоспи. Кожне господарство щорічно виконує певну програму із заготівлі твердого палива. Лісівники розповідають, що кількість заготовлених кубометрів дров з кожним роком збільшується, адже і потреба на тверде паливо зростає. 

Так, у  ДП «Брустурянське ЛМГ» зазначають, що цьогоріч на підприємстві заплановано  заготовити 30770 кубометрів  дров ( в.ч. шпилькових 25363 м3 та твердолистяних - 5409 м3), що майже  на тисячу кубометрів деревини більше, порівнюючи з минулим роком. Частину сировини реалізовано управлінню освіти РДА (близько 100 м3 дров), іншим бюджетним установам (місцевим радам, дошкільним закладам) – 90 м3 дров, а також населенню району  та  юридичним особам. Крім того, з початку року Брустурянський лісгосп надав пільговим  категоріям громадян тверде паливо безкоштовно чи зі знижкою. Загалом, цього року  понад 2 тисячі кубометрів  дров було передано пенсіонерам лісової галузі (120 м3), робітникам лісгоспу (1800 м3) та учасникам АТО (140 м3).

А Мокрянський лісгосп вже  з початку цього року заготовив 10054 м3 дров, з них 8296 м3 – реалізовано. Послуги були надані відповідно до нарядів, які формуються на основі заяв  як фізичних, так і юридичних осіб. Так, бюджетним установам цьогоріч  спродано 45 м3 дров, а 3764 м3 палива – підрядним підприємствам і найбільше – понад 4 000 кубометрів –  спродано  місцевому населенню. Ще 373 м3 дров лісове господарство реалізувало пільговикам, решту було використано на власні потреби підприємства чи експортовано.
Філія «ТячівЛАГ» цьогоріч заготовила 7332 м3 дров, тоді як реалізувала значно більше – 9847 м3 сировини, спродавши ще й минулорічні залишки. 

У лісгоспах переконують, що до кінця року буде заготовлено ще по кілька тисяч кубометрів дров, адже у осінній період населення починає активно запасатись твердим паливом. 

Загалом, цьогоріч, у порівнянні з минулим роком,  розцінки на дрова зросли  на 20 %. Лісівники пояснюють це тим, що господарства з вересня 2014 року стали  платниками ПДВ. 

Відповідно, юридичним особам Брустурянський лісгосп спродує кубометр дров з верхнього складу за ціною 295-350 грн., залежно від породи (шпилькові чи твердолистяні). А ось селяни за 1 м3 шпилькових дров платять 120 грн, а за кубометр твердолистяних – 200 грн. Купити ж твердолистяні дрова у Мокрянському лісгоспі обійдеться юридичним особам у 350 грн. Населення може придбати їх дешевше –  180 грн. за 1 м3 таких дров. 

Придбати твердолистяні дрова у філії «Тячів ЛАГ» на верхніх складах юридичним особам обходиться у 300 грн. за 1 м3 деревини, громадяни ж купують їх за 216 грн. Хоча фірма йде на поступки клієнтам. Так, населення може придбати дрова за пільговими цінами. Всього 150 грн. за 1 м3 дров платить покупець, якщо товар самотужки завантажує та транспортує з лісосіки, а не купує його з верхнього складу. У лісгоспі пояснюють таке зниження ціни на паливо тим, що їх організація у такому випадку не витрачає кошти на транспортування та трелювання деревини до верхнього складу. Це зручно для мешканців тих сіл, на території яких й проводиться лісозаготівля. Адже значна частина  лісових угідь філії «Тячів ЛАГ» знаходяться на території сільських та селищних рад. У лісгоспі зазначають, що близько 60-70 % реалізованої продукції й були спродані за такою системою.

Однак, фактично громадянам придбати тверде паливо обходиться дещо дорожче. Адже споживач у будь-якому випадку – чи то купує дрова у верхньому складі чи з лісосіки – витрачається ще й на транспорт та пальне. Щоправда, якщо купувати дрова на верхніх складах, лісгоспи допомагають завантажити сировину на відповідний транспорт (ця послуга входить у вартість дров).

Лісівники Брустурянського та Мокрянського лісгоспів зазначають, що їхні підприємства радо б надали й вантажівки, та техніки вкрай не вистачає. Адже більшість автівок, які раніше, до 2014 року, транспортували дрова населенню, нині передані на потреби української армії. І у філії «Тячів ЛАГ» вже кілька десятків років підряд не надають послугу з транспортування дров. 

Тож замовники твердого палива вимушені транспортувати вантаж самотужки. Це не створює проблеми для тих, хто живе неподалік від верхніх складів чи лісосік й має власний ваговоз. А ось іншим громадянам придбати дрова дещо складніше. По-перше, через те, що необхідно мати 

транспорт, а, по-друге, замовник мусить  займатись ще й оформленням документації та особисто відвідати пункти видачі дров. Все це займає немало часу та витрат. 
А тому громадяни радше користаються послугами підприємців чи посередників, які організовують доставку, хоча й за вищими цінами, однак прямісінько додому. Зазвичай дрова замовнику відвантажують самі перевізники, тож набувачу залишається тільки прийняти товар та розрахуватись.  

Деякі підприємливі громадяни будують на дровах власний бізнес. Вони купують сировину у лісгоспі, а потім, порубавши колоди на пеньки чи поколовши на скалки, перепродують дорожче. До речі, не завжди цей промисел здійснюють жителі нашого району. Якщо у гірських населених пунктах перепродують тверде палииво переважно місцеві мешканці своїм односельцям, то у  Тячеві, Тересві та Буштині нерідко поколоті та порубані дрова пропонують для продажу підприємці з сусідніх районів. Для них, виявляється, вигідно доставляти товар за кілька кілометрів від баз збуту. 

Відтак, на ринку району нині клієнт має можливість обрати для обігріву оселі різного виду дрова за різними цінами. Так, дешевше можна придбати колоди. Скажімо, одна вантажна машина, де поміщається 10 м3 твердолистяних дров, коштує від 3500 грн. Пропонують й пеньки, їх вартість близько 4000 грн. за одну вантажівку, теж 10 м3. Найдорожче обійдуться громадянам вже колоті дрова – всього 6-7 м3 коштують близько 4000 грн.

Та це вартість самого вантажу, а якщо товар необхідно перевізнику везти за 10-30 км, то замовник доплачує певну суму за кожен кілометр. 

Однак, якщо покупець бажає придбати дешевше тверде паливо, то може скористатись й економпропозицією. Чи не у кожному населеному пункті району діють по кілька деревопереробних цехів, які також продають населенню обрізки або колоті відходи. Придбати окрайці з хвойних дерев, вантажені на причіп вантажівки, можна за 200-400 грн., однак їх транспортує сам покупець. Звісно, вони не замінять твердолистяних дров, які довго горять й добре прогрівають оселю, однак як додатковий опалювальний матеріал цілком згодяться. Хоча немало родин практикують цілу зиму обігріватися саме таким паливом. Крім того, на деяких пилорамах букові відходи рубають на дрова й продають їх населенню по 1800 грн. за близько 7 м3. 

Як додатковий опалювальний матеріал використовують мешканці району й вугілля. Воно на ринку нині недешеве – 1 тонна близько 2 тис. грн. 

Ось і виходить, що тепло взимку у оселях добряче б’є по гаманцях громадян. Користувачі кажуть, що намагаються економити впродовж року й накопичують кошти для придбання твердого палива на зиму. Адже, аби тепло було у оселі весь опалювальний сезон, треба щонайменше 10 м3 дров (що обходиться родині у близько 4 тис. грн.), 2 тонни вугілля (а це ще  4 тис. грн.) та хоча б вантажний причеп окрайців (ще 400 грн.). Загалом, аби не замерзнути взимку родина викладає до 10 тис. грн. І це ще за умови, що паливо придбали селяни у літній чи осінній період, а якщо взимку купувати його, то вийде дорожче. Адже ціни у холодну пору на нього стрімко зростуть. Тож передбачливі господарі поспішають запастись дровами до настання холодів.

Л.Білак для Tyachiv.com.ua


Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply