Стрімке падіння курсу гривні: хто винен?

Стрімка девальвація гривні стала звичайним явищем сьогодення. З дня на день ми спостерігаємо, як українська національна валюта падає у фінансово-економічну безодню. Чи є у цьому умисна вина Валерії Гонтаревої, Голови Національного банку України?

До Громадської організації «Україна без корупції» потрапило звернення народного депутата України Василя Васильовича Петьовки до Президента України та Прем’єр-міністра України з приводу жахливої, ситуації на валютному ринку України, різкого падіння курсу гривні, що загрожує дестабілізації та колапсу фінансової й економічної системи України.

Вражає, що представника законотворчого органу України турбує неконтрольована ситуація з девальвацією гривні, а голова держави та очільник уряду залишаються сліпоглухонімими до цієї проблеми. Ми не могли не оприлюднити цю інформацію, оскільки від неконтрольованості ситуації на валютному ринку страждає український народ: для пересічного українця з дня на день знецінюється його дохід, у той же час зростають ціни на продовольчі і непродовольчі товари, послуги, стрімко падає якість життя. Представляємо Вашій увазі головні тези депутатського звернення, які якнайкраще відображають настрої народу, навмисне ігнорування проблеми очільниками виконавчої влади та безвідповідальність голови Національного банку України.

Нагадаємо, що за проведення державної політики щодо забезпечення стабільності національної грошової одиниці відповідають Національний банк України (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Національний банк України») та Кабінет Міністрів України (п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»), які законодавство наділило відповідними повноваженнями у цій сфері. Однак, на сьогоднішній день цілком очевидною як для експертів, так і для пересічних громадян стала неефективність здійснюваної відповідної державної політики.

Попри оптимістичні заяви керівництва Національного банку України від 01.12.2014 року про те, що «стан валютного ринку демонструє ознаки поступової стабілізації», вжиті «зусилля уможливили знаходження рівноважного та збалансованого обмінного курсу», досі курс гривні продовжує галопуюче падіння. Це явище відродило «чорний» валютний ринок, де у перекупників безпосередньо або через мережу Інтернет можна придбати від однієї сотні до кількох десятків тисяч доларів США за курсом від 18,10 до 19,00 гривень за долар (що набагато вище за офіційний курс) або продати долар за курсом від 17,50 до 18,00 гривень за долар. Курс євро на аналогічних платформах становить від 22,10 до 22,00 гривень при покупці і від 23,00 до 23,50 при продажу.

В той же час на відкритті міжбанківського валютного ринку 12.12.2014 року курс долара становив 15,76–16,06 гривень, євро — 19,5439–19,9160 гривень.

Натомість в офіційних пунктах обміну валют станом на 12.12.2014 року встановлений курс купівлі долара за 17,00 гривень, а продажу — 17,70 гривень (євро відповідно — 22,10 і 22,80 гривень). При цьому в наявності валюти в пунктах обміну немає.

На цьому фоні викликають гостре неприйняття висловлювання та дії керівника національної банківської установи — Голови НБУ В. Гонтаревої. Так, стовідсоткову девальвацію національної валюти вона пояснює «панікою бізнесу» та війною, не сприймаючи жодної критики на свою адресу, сподіваючись, що «ситуація може покращитися, коли в Україні припиняться панічні настрої».

Крім того, про непрофесіоналізм керівництва НБУ свідчать здійснювані Національним банком України валютні інтервенції в серпні 2014 р., коли НБУ виходив на міжбанк з купівлею долара по 11,93 гривень і продажем по 12,26 гривень, а на тому ж тижні торгував на валютному ринку дещо дорожче - по 12,45 – 12,60 гривень. Причому, спочатку за нижчим курсом відбувся продаж на міжбанку 69 млн доларів, а через кілька днів НБУ придбав там же 35 млн доларів за нижчим курсом. В результаті на кожному дорожче придбаному доларі НБУ втратив 0,19 гривень, і державі було завдано відповідний збиток.

Протягом 2014 грошова маса в Україні зросла на 23,4 мільярда гривень, або на 7,6%, Україна продала більше третини своїх золотовалютних резервів. За останніми даними, в кінці жовтня золотовалютні резерви України становили близько 26 тонн золота, що на 14 тонн менше, ніж у вересні. Таким чином резерви України впали до мінімальних показників з лютого 2008 року. У той же час зараз країна гостро потребує валюти для погашення державних облігацій — тільки до кінця цього року необхідно 550 млн доларів, щоб заплатити за борги на тлі падіння гривні на 100 відсотків. В цілому, українські підприємства, фінансові установи та уряд накопичили близько 60 мільярдів доларів боргів.

Отже, своїми діями, свідомо і грубо ігноруючи конституційні засади здійснення державної політики у сфері грошово-валютного регулювання, голова НБУ В.А. Гонтарева фактично маніпулює валютним курсом, стимулює девальвацію гривні та інфляційні процеси в економіці країни, а також навмисне здійснила вкрай невигідні дії для поповнення золотовалютного резерву України, незважаючи на те, що законодавство покладає на Національний банк функцію збереження золотого запасу.

На цих підставах Печерський районний суд Києва зобов’язав прокуратуру міста Києва почати розслідування відносно дій В.А. Гонтаревої за підозрою у зловживанні повноваженнями через маніпуляції валютним курсом. Голові НБУ інкримінується ст. 364 Кримінального кодексу: зловживання владою або службовим становищем, з метою отримання будь неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи, використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби.

Виходячи з наведеного, народний депутат України В.В. Петьовка просить надати у встановленому чинним законодавством порядку відповідь щодо дій, які вживає Президент України як гарант дотримання Конституції України щодо відновлення здійснення Національним банком своєї конституційної функції — забезпечення стабільності національної грошової одиниці та які організаційні заходи можуть бути вжиті Президентом України як суб’єктом подання щодо призначення на посаду та звільнення з посади Голови Національного банку України. До того ж, пан Петьовка звертається з запитанням до Прем’єр-міністра України щодо дій, яких вживає Кабінет Міністрів України як вищий орган виконавчої влади щодо відновлення здійснення Національним банком України функції забезпечення стабільності національної грошової одиниці.

Сподіваємось, що звернення народного депутата України Петьовки не залишиться без відповіді. Спільними силами громадськості та народних обранців має стабілізуватись ситуація навколо падаючого донизу курсу гривні, а винних у махінаціях з курсом валюти має бути притягнуто до відповідальності в межах, передбачених чинним законодавством України. Маємо надію, що Президент та Премєр-міністр України припинять «ховати голову в пісок» та будуть вживати ефективних заходів для того, щоб врятувати України з економічної прірви.

Анна Запорозчук, юрист Громадської організації «Україна без корупції»
Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply