Сільський голова Широкого Лугу Василь Олексій: «Для мене головне – добробут громади»

Через економічну та соціальну нестабільність у країні населені пункти району та їх жителі стали заручниками ситуації.

Все частіше почали говорити не про розвиток сіл та селищ, а про шляхи їх виживання. Тож про те, як живеться мешканцям гірського села Широкий Луг і що робить сільська влада задля добробуту місцевих жителів, говоримо з сільським головою Василем Олексієм.

– Василю Михайловичу, як економічна нестабільність у державі вплинула на розвиток соціально-економічного життя у селі?

– Незважаючи на кризовий період у державі, за останні роки ми зуміли дещо зробити у плані соціально-економічного розвитку населених пунктів Широкий Луг, Фонтеняси та Пригід, що входять до Широколузької сільської ради. Всіх результатів досягаємо тільки у тісній співпраці місцевої влади з депутатським корпусом, керівниками установ та організацій і громадою села.

– Яку роботу проведено з покращення інфраструктури села?

– Цьогоріч у сільському будинку культури (завідувач О.М.Король) зробили поточний ремонт приміщення, перекрили дах та оновили електропостачання. Заплановано також замінити старі вікна на нові металопластикові.

Відреставровано приміщення сільської бібліотеки й створено комфортні умови для роботи бібліотечних працівників - С.І.Шелемби та М.М.Олексій.  

Завдяки співпраці виконкому сільської ради та завідуючої ДНЗ М.В.Дудли було проведено ремонт приміщення садочка, зроблено каналізацію та перекрито дах закладу, а головне – у оновленому приміщенні відкрито додаткову 4-ту групу. Сільська влада закупила необхідний інвентар. Відтак, ще 20 широколузьких дітлахів тепер відвідують садочок. З’явились і нові робочі місця – кілька місцевих жителів було працевлаштовано до дитзакладу. Тут кожен працівник – хороший спеціаліст, який докладає максимум зусиль для належного виховання підростаючого покоління. 

Цього року проведено ремонт  адмінбудинку сільської ради, на черзі - реставрація фасаду будівлі та перекриття даху.

– Яка ситуація з освітніми закладами села? 

– Для Широкого Лугу ремонт шкіл – насущне питання. Адже будівля Широколузької ЗОШ І-ІІІ ст. вже застаріла й нині перебуває в аварійному стані. Необхідно будувати нову школу. Ми неодноразово порушували цю проблему. Однак зрушити з мертвої точки не вдається до цих пір. Кілька років тому на посаду директора навчального закладу було призначено Н.П.Дудлу. Вона зарекомендувала себе, як здібний організатор та  талановитий педагог. Їй вдалось покращити навчально-виховний процес та зміцнити матеріально-технічну базу закладу. За фінансової підтримки районної влади у школі зроблено внутрішні ремонти у трьох корпусах, а також частину вікон та дверей замінено на металопластикові. 

Цьогоріч зроблено ремонт та перекрито дах будівлі Фонтеняської ЗОШ І-ІІ ст. Немало зусиль, аби з районного бюджету нарешті виділили кошти на проведення робіт, доклала новопризначений директор школи Ж.В.Дем’янчук.  

– Що можете сказати про сільську медицину?

– У селі добре налагоджене й медичне обслуговування. Хочу відмітити, що молодий спеціаліст М.В.Дерич, яку нещодавно призначено керівником медзакладу, згуртувала колектив та налагодила ефективну роботу закладу. Однак АЗПСМ не має власного приміщення і поки що орендує пристосовану кімнату у Широколузькому лісництві Карпатського біосферного заповідника. Сільська влада намагається вирішити це питання не один рік. Так, розглядається можливість реконструювати приміщення, що належало колгоспу «Менчул», й розмістити у ньому лікарську амбулаторію. Сама будівля передана ще у 2000 році на баланс сільської ради, виготовлені свідоцтво на право власності та проектно-кошторисна документація на проведення реконструкції цього приміщення. На жаль, наразі з бюджету не виділено жодних коштів на проведення цих робіт. Сподіваємось, вирішити ці питання допоможе нинішня влада. 

– У гірських селах району автошляхи перебувають у доволі плачевному стані. Як із цим у Широкому Лузі?

– На території Широколузької сільської ради дороги загального користування не ремонтувались вже більше 10 років. Розбитий автошлях і надалі продовжує руйнуватись, причиною того є як надмірне транспортне навантаження, так і непередбачувані обставини. Так, відрізок протяжністю 0,5 км автошляху у с. Пригід в урочищі Пригудчик був зруйнований паводковими водами 2010 року. Впродовж тривалого часу він залишався невідремонтований, і близько 600 мешканців Пригоду не мали повноцінного сполучення з Широким Лугом. І лише у минулому році, завдячуючи клопотанню керівництва РДА, були виділені кошти на оновлення зруйнованої ділянки. Також тогоріч за фінансової підтримки підприємців села, було засипано гравієм вибоїни на автошляху загального користування.

Сільська влада у рамках своїх повноважень намагається покращити дороги комунальної власності. Так, за минулі роки було засипано гравієм дорожнє полотно вулиць Молодіжна, Мульне, Перемоги, Заріка, Пригідська. А цьогоріч заплановано оновити вулиці Поковби та Лука. Загалом, на території Широколузької сільської ради знаходиться 14 комунальних вулиць, загальною протяжністю 30 км.

– Ви, як людина, що впродовж 20 років очолює громаду села, знаєте чи не кожного односельця особисто й розумієте їх потреби. Тож, що наразі найбільше турбує широколужан?

– Цьогоріч нам вдалося вирішити назрілу проблему для села – це побудова протипаводкової споруди на прибережжі річки Лужанки. Адже впродовж кількох років під час водопілля рівень води у річці значно підвищувався, й вода виходила з берегів, наносячи шкоду селянам та комунальному сектору. Відтак, завдяки клопотанню виконкому сільської ради, облводгосп виділив кошти на зведення 1 км водозахисної дамби. Сподіваємось, що роботи з протипаводкового захисту у селі будуть продовжені. Адже правобережна частина населеного пункту, а особливо 25 дворогосподарств по  вул. Поковби та вул. Заріка досі перебувають у зоні можливого паводка. Тож, аби захистити населення від водної стихії, необхідно звести 1,6 км берегоукріплення. Під загрозою підтоплення й лівобережжя – колишній колгоспний двір, де необхідно звести 0,5 км дамби, та дворогосподарства на вул. Лука, де необхідне берегоукріплення на відстані 2,5 км. Сільська влада неодноразово лобіювала це питання у вищого керівництва й просила включити названі об’єкти до державної програми будівництва водозахисних споруд. Однак поки що безрезультатно.

Проблемним питанням населених пунктів Широколузької сільської ради є і електропостачання. Потребують заміни старі дерев’яні електроопори, що вже доволі крихкі і відпрацювали своє. Вони у будь-який час можуть обвалитись. Члени виконкому сільської ради зайнялись вирішенням назрілої проблеми. У 2012 році реконструйовано електролінії у с. Фонтеняси. У 2013 році замінено електролінії, довжиною близько 8 км, та опори на вулицях Перемоги, Заріка, Поковби та Залиповець. Встановлено 3 додаткові розвантажувальні трансформатори на вулицях Молодіжна, Заріка, Поковби. Наразі є потреба у заміні електролінії та опор на вулицях Мульне, Молодіжна, Лука, Гагаріна, Дружба, Незалежна та Пригідська (у с. Пригід). Виконком сільської ради направив до обленерго клопотання щодо включення згаданих вулиць до плану будівництва та реконструкції електроліній на 2015 рік. 

У нас, як і у більшості гірських сіл району, питанням номер один залишається обмежена кількість робочих місць. Деякі жителі села задіяні у лісовій галузі чи відкрили власний бізнес, інші – доглядають худобу. Однак значна частина широколужан виїжджає на заробітки за межі області та до сусідніх держав. 

– Василю Михайловичу, розкажіть про благоустрій населеного пункту.

– На території сільської ради, відповідно до прийнятого розпорядження та рішення сесії, працює спеціалізована комісія з питань благоустрою населеного пункту. Члени комісії намагаються підтримувати чистоту у селі. Впродовж 3 років у Широкому Лузі функціонує централізований вивіз сміття. Наразі підприємством, що вивозить непотріб, укладено більше 110 угод з мешканцями села. Як результат, у селі немає стихійних смітників. 

– Які перспективи розвитку гірського населеного пункту? 

– Враховуючи географічне розташування села, Широкий Луг має туристичний потенціал. Адже наш край багатий на мінеральні джерела, тут протікає чиста річка, а мальовнича природа зачаровує. У селі мешкають доброзичливі та гостинні люди. Також тут функціонує Карпатський біосферний заповідник.

Незважаючи на віддаленість села, у Широкому Лузі є доступ до Інтернету. Наразі з приватним підприємством, що надає Інтернет-послуги, укладено 150 угод. 

Все це дало б можливість не тільки розвинути село, а й вирішити назрілу проблему працевлаштування. Тому робимо все можливе, аби туристична галузь запрацювала. Для цього шукаємо інвесторів та проводимо з ними зустрічі. На жаль, поки що безрезультатно. І найчастіше відмови від інвесторів отримуємо через те, що автошляхи, які ведуть до села, мають незадовільний стан. Однак ми не втрачаємо надії і надалі працюватимемо на результат. 

– Дякую за розмову.

Інтерв’ю вела Лідія Білак для Tyachiv.com.ua
Фото автора

Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • юрий - 21.11.2014 19:19:09 - 5.18.123.*** відповісти

    чоря, як ты вже всих достав, бижы вже докы не пузно

Коментувати новину Cancel reply