В.о. начальника управління освіти на Тячівщині: працюємо на покращення результатів

Цьогоріч в усіх школах країни свято останнього дзвоника відбудеться 30 травня. Залишиться позаду ще один навчальний рік.

А в  управлінні освіти, молоді та спорту РДА вже проводять підсумки роботи шкіл за 2013-2014 навчальний період. Саме про результативність у галузі освіти й про те, як проходитиме оздоровча кампанія учнів говоримо з в.о начальника управління освіти, молоді й спорту РДА Іваном Івановичем Шеверею. 

 Переможців Всеукраїнських олімпіад побільшало, а медалістів поменшало

- Іване Івановичу, з якими результатами освітня галузь району зустрічає закінчення навчального року?

- Це був непростий й у той же час продуктивний рік. Навчальний процес у всіх 76 навчальних закладів був налагоджений ефективно, маємо певні здобутки плідної й творчої праці як педагогів, так і їх учнів. Порівняно з минулими роками значно побільшало призерів Всеукраїнських олімпіад, що свідчить про покращення надання освітніх послуг. Проведено і ряд робіт з підвищення кваліфікацій педагогів. У 2013-2014 навчальному році маємо й лауреата конкурсу «Вчитель року». Однак остаточні висновки щодо результатів у освітній галузі зможемо зробити після складання учнями ЗНО та ДПА.

- У яких олімпіадах тячівські школярі брали участь і з якими результатами повертались з конкурсів?

- Підтвердженням того, що учні шкіл району володіють хорошими знаннями, є активна участь та перемоги на різних рівнях у Всеукраїнських учнівських олімпіадах. У цьому році кількість переможців обласних олімпіад побила рекорд за останні кілька років - всього 28 переможців, що на 10 більше за минулий рік. Так, цьогоріч на першому етапі Всеукраїнських олімпіад на рівні загальноосвітніх шкіл взяли участь 10914 школярів. З них 2037 учнів стали учасниками районного етапу. Перші місця вибороли понад дев’яносто  призерів, дипломів ІІ ступеня удостоїлись 150 учасників, дипломів ІІІ ступеня - 198 учнів. Одник, порівняно з минулим роком кількість призерів ІІ рівня дещо менше. Маємо 439 призових місць, що становить 21 % від загальної кількості учасників ІІ туру олімпіад. 

Нашою гордістю є учениця Дубівської ЗОШ І-ІІ ст №1 Віталія Магула, яка була учасницею ІV етапу Всеукраїнської олімпіади з екології. 

Найкращих результатів домоглися учні Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 (42 призери ІІ етапу), Тячівського ліцею-інтернат (29 призерів), Дубівської ЗОШ І-ІІІ ст (25 призерів), Калинівської ЗОШ І-ІІІ ст., Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, Буштинської гімназії-інтернат, де 22 призери. Відзначились високими показниками Солотвинська ЗОШ І-ІІІ ст. №2. Змагання підтвердили: у районі є талановиті учні.  

- Яка успішність учнів шкіл району у цьому навчальному році? Скільки претендентів на відзнаки та медалі?

- Скажімо, на нагородження з відзнакою претендують 197 дев’ятикласників, а це 10 % від загальної кількості учнів. Також цьогоріч дещо поменшало й медалістів. Всього 53 випускників загальноосвітніх закладів, якщо підтвердять належні знання, зможуть отримати золоту медаль, та 11 –  срібну. 

Зменшення кількості претендентів як на відмінну  успішність, так і на медалі, пов’язана передусім  з тим, що педагоги почали ретельніше, скрупульозніше й принциповіше оцінювати знання учнів. 

Найбільше медалістів та кандидатів на відзнаки у Дубівській ЗОШ І-ІІІ ст., Тячівській ЗОШ І-ІІІ ст №1 та Тернівській ЗОШ І-ІІІ ст. Адже у цих навчальних закладах працює чимало висококваліфікованих працівників. 

Однак учням ще доведеться підтвердити свої знання на ЗНО та ДПА.

- У яких класах наразі буде проведено державну підсумкову атестацію? 

- Державна підсумкова атестація передбачена у 4, 9 та 11 класах. Учні 4 класу складали іспит з української мови, читання та математики у період з 13 по 22 травня. Дев’ятикласників екзаменуватимуть на успішність з 5 предметів: українська мова (диктант), математика, географія, біологія, іноземна мова або один гуманітарний предмет на вибір. 

Період проходження атестації з 2 по 16 червня. До того часу учні мають можливість підготуватись, ознайомившись із завданнями білетів, які вже оприлюднені на сайті Міністерства освіти та науки України. А текст диктанту буде оголошено у прямому ефірі УТ-1 та по радіо у день проведення іспиту – 13 червня о 9.00 год.

Що стосується 11 класів, то у них ДПА пройде з трьох предметів й триватиме з 23 по 29 травня. 

Екзаменуватимуться випускники з української мови (переказ), з математики чи історії України (на вибір) та ще один предмет за вибором навчального закладу. Текст, за яким учні будуть писати переказ, теж буде оголошено у прямому ефірі УТ-1 та по радіо 23 травня. 

- Скажіть, будь ласка, скільки учнів цього року отримають атестати зрілості? І яка кількість випускників виявила бажання складати зовнішнє незалежне оцінювання?

- Цьогоріч школи району випустять зі своїх лав  1756 юнаків і юнок. Для проходження зовнішнього незалежного оцінювання зголосилися понад  730 випускників загальноосвітніх навчальних закладів. До порівняння: у минулому 2013 році таких бажаючих було дещо менше - 688 (45,5 %) 

Незалежне оцінювання розпочнеться 3-го червня, останній екзамен – 27-го червня. Тячівські випускники матимуть можливість складати іспити з  незалежного оцінювання у школах Хуста, Мукачева та Ужгорода. До речі, цьогоріч протягом березня вже пройшли пробне тестування 272 школярів на базі Тячівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. В.Гренджі-Донського та Тячівської ЗОШ І- ІІІ ст. № 2. 

- Минулого року Закарпатське рейтингове агентство здійснило аналіз результатів зовнішнього незалежного тестування випускників закарпатських загальноосвітніх шкіл у 2013 році. Основою рейтингу стали оцінки, які учні  закарпатських шкіл 2012/2013 навчального року отримали за перевірку в  незалежному тестуванні. За спеціальними формулами, зрештою,  й був створений  рейтинг. На жаль, частина тячівських шкіл посіли чи не останні місця у цьому рейтингу. 

Іване Івановичу, які роботи проводились, аби покращити показники успішності, вивести на належний рівень цьогорічні результати випускників з ЗНО?

- Звісно, ні працівників управління, ні керівників РДА такі результати не втішили. Відтак була створена комісія, вивчила об’єктивні причини того, що деякі навчальні заклади району зайняли чи не останні місця у рейтингу. Намітили стратегію щодо покращення якості освіти у навчальних закладах. Розуміємо, що такі питання не вирішуються враз.  Тож виникла необхідність застосувати ряд комплексних заходів. Так, комісією  було намічено кілька пунктів діяльності. Один з них це робота з педагогічними колективами, покращення кваліфікаційних рівнів освітян. Також рекомендувалось керівникам виділяти додаткові години для поглиблення вивченням навчальних предметів. Критичніше педагоги почали підходити до оцінювання знань учнів, що вплинуло на зменшення кількості претендентів-медалістів у деяких навчальних закладах району. 

- Що робите для того, аби підвищувати фаховий рівень педагогів і як стимулюєте їх до самовдосконалення?

- Щорічно проводимо конкурси педагогічної майстерності з метою виявлення та підтримки творчої праці педагогів загальноосвітніх навчальних закладів району, підвищення їхньої фахової майстерності. Це районні етапи Всеукраїнського конкурсу «Учитель року - 2014» та районний конкурс «Кращий педагог Тячівщини - 2014». Відтак лауреатом обласного туру цього конкурсу визнано вчителя трудового навчання Новобарівської ЗОШ І-ІІІ ст. М.М. Леву. Також добре зарекомендували себе вчителі на Всеукраїнських конкурсах «Інноваційний урок з фізичної культури» та «Інноваційний урок з фізичної культури з елементами футболу». Призером такого перегону, посівши 3 місце у області, став учитель фізичного виховання Нижньоапшанської ЗОШ І-ІІІ ст.  Г.І.Венгрин.

Педагоги району постійно працюють над покращенням своїх фахових навиків, беручи участь у різноманітних курсах підвищення кваліфікації. Для педагогів проводяться виїзні курси з охорони праці, безпеки життєдіяльності та для вчителів початкових класів. Загалом, у цьому році пройшли курси підвищення кваліфікації 533 педагогічні працівники.

Одним з важливих етапів у підвищенні майстерності учителів є їх атестація. Так, кожен педагог один раз у п’ять років атестується, підтверджуючи кваліфікацію, чи з метою присвоєння вищої кваліфікаційної категорії. 

Про високий рівень фахової майстерності наших вчителів свідчить й те, що на базі районних шкіл проводяться обласні предметні семінари. Мета яких - вдосконалення  практичної діяльності педагогів  з ефективним впровадженням інформаційно-комунікаційних технологій. До прикладу, нещодавно на базі Новоселицької ЗОШ І-ІІІ ст пройшов обласний семінар з фізики. У минулому році проходив обласний семінар-практикум з біології. Ближчим часом заплановано провести семінари такого типу з географії та математики. 

 Цьогоріч шкільних таборів не буде


- Розкажіть про передбачені цьогоріч програми відпочинку школярів?

- Організація відбувається згідно з регіональною програмою «Оздоровлення та відпочинку на 2014-2017 рр.» та  за районною програмою «Тячівщина для дітей на 2012 – 2015 рр.» А Розпорядженням голови РДА від 28.04.2014 р №196 було затверджено заходи та склад робочої групи щодо оздоровлення та відпочинку учнів. Відповідно до цих програм для 1800 школярів (9 % від загальної кількості, які підлягають оздоровленню) буде проведена оздоровча кампанія. Новиною сезону на цей раз є відміна пришкільних таборів з денним перебування. Досвід з минулих років показав, що вони були малоефективними. Більшість школярів примусово записували до складу груп, частина дітей взагалі не навідувалась у літній період до школи, а робота з учнями не проходила належним чином. Відтак кошти, які затрачались на літні табори при навчальних закладах, а це  близько 870 тис. грн., будуть використані на інші потреби шкіл району. 

- Де саме відбуватиметься оздоровлення учнів?

- Більшість школярів зможуть поправити своє здоров’я у оздоровчих закладах району, області та навіть на узбережжі Чорного моря. 

Всього на підготовку та проведення оздоровчої кампанії передбачено 100 тис. грн. Відтак 980 учнів зможуть оздоровитись у ОЗ «Берізка», для цього виділено 843,8 тис. грн., 80 школярів буде відправлено на відпочинок до ОЗ «Солотвинські зорі» (Солотвинська школа-інтернат). Ще 70 обдарованих учнів зможуть потрапити до оздоровчих комплексів на узбережжя Чорного моря. 

Фактично оздоровча кампанія учнів шкіл району розпочалася раніше, ще до закінчення навчального року. За цей період вже оздоровились 360 учнів у ОЗ «Берізка» та 16 дітей – у ОЗ «Молода гвардія» (м.Одеса). 

- Чи співпрацюєте з іншими установами, здійснюючи цю програму?

- Щорічно співпрацюємо з Фондом соціального страхування у Тячівському районі. Цей рік не виняток. Фонд виділив пільгові путівки (з 10% відшкодуванням) для оздоровлення учнів, батьки яких є застраховані особи. Наразі 320 дітей зможуть оздоровитись у закладах області. 

Добре налагоджена співпраця з цього питання і з медичними закладами району, які видають путівки на відпочинок для дітей з обмеженими можливостями. Цьогоріч більше 80 дітей-інвалідів будуть забезпечені належним лікуванням у  спеціалізованих оздоровницях. 

Також за профспілкові кошти буде організовано відпочинок на базі «Затока» (Одеська область) для 15 дітей, батьки яких працюють у галузі освіти.

Відпочиватиме частина учнів на території району за спонсорські кошти (400 тис.грн.) релігійних громад. Так, 280 школярів будуть оздоровлюватись  у пришкільних таборах від релігійних громад з денним перебуванням. Такі табори діятимуть у Буштині та Углі на базі шкіл, а у Дубовому функціонуватиме  наметове містечко. 

- Хто з учнів зможе оздоровитись у санаторіях? 

- Перш за все путівки надаються дітям пільгової категорії. Це діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, таких є 230 учнів. За державний кошт оздоровляться 150 дітей-інвалідів, стільки ж учнів, батьки яких були ліквідаторами ЧАЕС, ще 150 дітей, які перебувають на диспансерному обліку. Також буде направлено до оздоровниць 450 школярів з багатодітних та малозабезпечених сімей.

Задля заохочення до навчання буде надано путівки й обдарованим учням – переможцям олімпіад. 

- А як же буде організований літній відпочинок для педагогів?

- Щорічно учителі за профспілкові кошти отримують близько 30 путівок сімейного типу. Цьогоріч педагоги теж зможуть скористатися такими путівками. 

- Бажаю всім педагогам та школярам успішного фінішу навчального року.  Дякую за розмову.

 Інтерв’ю вела Л. Білак для Tyachiv.com.uaМатеріали по темі:

2 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • 1234 - 23.05.2014 13:50:45 - 193.34.173.*** відповісти

    в.о.начальника

  • 123 - 23.05.2014 10:32:30 - 46.211.133.*** відповісти

    Начальник чи В.О начальника????

Коментувати новину Cancel reply