Іван Бринзяник, голова Тячівської РДА: «Не варто спекулювати на рейтинговій оцінці району»

Майже півроку тому головою Тячівської РДА було призначено Івана Васильовича Бринзяника. До того він очолював Тячівську райспоживспілку. Однак у районній владі Іван Васильович – людина не нова, адже у 2001-2002 та у 2010 роках обіймав посаду першого заступника голови райдержадміністрації. Також кілька разів обирався депутатом райради: так минулого скликання від БЮТ, а останнього від Сильної України, разом з якою влився у лави регіоналів.

Про те, над чим наразі працює районна влада, що робити з розбитими дорогами і чи будуть села Тячівщини з газом, які зміни очікуються в медицині та освіті району, як трапилось, що Тячівщина за результатами першого кварталу посідає останнє місце в рейтингу районів, – на ці та інші питання відповідає голова Тячівської РДА Іван Бринзяник.

Розпорядження про виділення ділянки для будівництва сміттєпереробного заводу в Буштині скасують

– Іване Васильовичу, коли Ви прийшли у районну владу, що, передусім, ставили собі за мету?

– Таких питань є десятки, але без вирішення деяких основних далі рухатись було неможливо. Основна проблема, за вирішення якої ми взялися насамперед, – екологічна. Я дуже ціную людей, котрі мають свою думку з цього приводу, – до прикладу, громадське об’єднання «Летище» (з смт. Буштино, активно виступали проти будівництва в селищі заводу з переробки твердих побутових відходів – авт.). Наразі ми прийняли рішення відмінити розпорядження Михайла Івановича Шелевера (попереднього голови Тячівської РДА – авт.) про виділення землі під будівництво сміттєпереробного заводу у Буштині. Буквально упродовж двох тижнів це питання буде знято. Наразі шукаємо підстави, як це зробити – через прокуратуру або якось інакше, бо самі ми це зробити не можемо. Але дивує ось що. Ми прийняли рішення про один інвестиційного проект, який передбачає лише будівництво сортувального заводу і вивіз сміття у Румунію. Тобто ми сміття тут збираємо, і звідси його в нас забирають. Але сільські ради Тереблі, Вонігова, Новобарова, селищна рада Буштина на своїх сесіях не дали дозвіл на збирання сміття у своїх населених пунктах.
Тобто виникає питання: а що там будуть робити зі сміттям? Куди будуть його вивозити?

Дорогами району у перспективі займатиметься КП «Дорожник»


– Автошляхи в Тячівському районі – це подекуди просто напрямки. Чи будуть у нас колись нормальні дороги?  

– Сьогодні влада мала би вибачитися за той стан доріг, який маємо. Ця катастрофа назрівала роками. Я не хотів би перекладати цю проблему на державну, обласну чи районну владу, бо це її не вирішить. Тому ми на сесії районної ради прийняли рішення про створення комунального районного підприємства «Дорожник». Тепер вирішуємо питання, як наділити його активами, думаємо тут співпрацювати з громадами сіл. 

На сьогодні прийнято абсолютно правильне рішення Президента про ліквідацію «Укравтодору», бо це фірма-банкрут. До 1 жовтня дороги мають бути передані на баланс районної державної адміністрації, а з 1 січня, сподіваємось, що і фінансування буде передано нам. Бо наразі ми не маємо нині на балансі ні доріг, ні коштів: одні кошти зосереджені у сільських радах, а інші – це обласна і державна субвенція, якою ми теж не керуємо. Тому, якщо буде створено матеріально-технічну базу, над чим ми вже працюємо, якщо ми будемо наділені фінансовими повноваженнями, якщо будуть зміни до Бюджетного кодексу, згідно з якими буде дозволено використовувати на ремонти доріг кошти з бюджету розвитку району – при всьому цьому, треба сказати правду, за два-три роки дороги можна привести лише до елементарного порядку, а не відбудувати. І на моє глибоке переконання, сюди треба на конкурсній основі запускати приватний бізнес. Держава повинна залишити за собою лише функції контролю якості.

– Але поки цей процес триває, чи варто сподіватись бодай якихось покращень на автошляхах району?

– Упродовж цього місяця попрацюємо над відновленням відрізків доріг Нересниця-Дубове, Дубове-Лопухово. Закінчимо ремонт автодороги державного значення на ділянці Грушово-Солотвино. Думаю, буквально упродовж десяти днів почнемо ремонтувати напрямок Буштино-Чумальово. Це при умові, що будемо забезпечені грошима, бітумом і відсівом, що залежить не від нас, а від підрядних організацій. Є бажання зробити ділянки Вільхівці-Вільхівці-Лази – там у дуже поганому стані дорога, і до Руської Мокрої. Думаю, частково справимось і з дорогами до Широкого Лугу і Тарасівки – укладемо біле гравійне покриття.

«Газ у Вишоватому буде, як і в Нижній Апші та Вільхівцях»


– А що нового у справі газифікації району? І чи отримають мешканці Вишоватого та інших сіл обіцяний газ?

– Газифікація району – це, насамперед, кошти, і немалі. Вартість підвідних газопроводів до Вільхівців, Нижньої Апші та Вишоватого –  14 млн. грн. Наша заборгованість за ці роботи складає 12 млн. Ніхто не питає, звідки ті гроші узяти. Але ми будемо їх шукати. А газифікація села – це договір між двома сторонами: ми оплачуємо підвідний газопровід, село – розводку. При цьому має бути врахована якість робіт, безпека, багато інших технічних  нюансів. Громада Вишоватого уклала угоду на виконання робіт на 5,5 мільйонів, а оплатила трохи більше чотирьох. Підрядна організація ставить питання: коли будуть оплачені наші роботи? Чомусь усі мовчать, що адміністрація повинна оплатити три мільйони за підвідний газопровід. Але люди, які заплатили за підключення, не винуваті і мають отримати газ. На сьогодні компроміс знайдений. Якщо все вийде, то буквально у четвер буде підключено перших 50 будинків у Вишоватому. Разом з тим, громада села повинна виконати свої зобов’язання – оплатити залишок. 

Біда, коли в це питання втручаються політики. Чому ніхто не виступив з пропозицією, як здешевити газифікацію для власників дворогосподарств? Буквально за два тижні буде вирішене питання підвідного газопроводу до Нижньої Апші. Але сьогодні документацію на підведення газу в будинки там оплатили всього 6 домогосподарств. А чого чекають інші? Слухають безпідставні чутки? Адже якщо вже є підвідний газопровід, затрачені матеріальні ресурси, другого варіанту нема: газ у Нижній Апші буде. Так само, як і у Вільхівцях. Так, нам тяжко, бо будували газопроводи взимку, була і «штурмівщина», тож коли прийшлося приймати готову роботу, ПАТ «Закарпатгаз», який експлуатуватиме газопровід, виявляв певні недоліки. Але зараз недоліків нема, газопроводи зроблені, і газ в оселях буде.

– Які подальші плани районної влади в цьому напрямку?

– Вивчаючи ситуацію, ведемо переговори з різними підрядними організаціями щодо газифікації Нересниці, Топчина і Солотвина. Хотілось би, щоб у вересні-жовтні ці роботи почалися. До Нересниці залишилося 600 метрів, тож якщо буде виготовлена проектно-кошторисна документація, то газифікація продовжиться. Але це немалі кошти, які виділяються з районного бюджету. А ще треба думати, де взяти 10 мільйонів, які боргуємо за підвідний газопровід. 

«Економічно вигідніше купити якесь уже побудоване приміщення, зробити його реконструкцію і розмістити там дитсадок»


– Чи задоволені Ви рівнем освіти Тячівщини? 

– Одне з найбільш важких питань у цій галузі  – це охоплення дітей дошкільною освітою. Якщо у нас в районі 14 тисяч дітей дошкільного віку, то місцями у дитсадку забезпечені неповних 6 тисяч. Якщо і надалі вирішувати питання відкриття нових додаткових груп так, як це робилося останні 4-5 років, то ми і за 15 років його не закриємо. Тому ми розробили комплексну програму, яка передбачає відкриття додаткових груп у тих приміщеннях, які вже є. Це стосується Солотвина, де виготовляється кошторисна документація на дитсадок на 140 місць, по одній групі облаштуємо у Лопуховому, Дубовому, частково – у Вільхівцях. Розглядаючи це питання, ми побачили, що економічно вигідніше купити якесь уже побудоване приміщення, зробити його реконструкцію і розмістити там дитсадок. Такі проекти є в Тарасівці, Нижній Апші та Малій Угольці. Порівняйте: на те, щоби збудувати дитсадок на 60 місць, треба 7 мільйонів гривень. А приміщення можна купити і за мільйон. Ще один мільйон піде на облаштування дитсадка. Таким чином, різними методами ми би могли упродовж трьох років забезпечити місце в ДНЗ для 70% дошкільнят.

Тривожить нас і матеріально-технічна база шкіл – насамперед, у Лопухові, Широкому Лузі, Тернові. Треба вишукувати можливості для побудови нових шкіл, ремонтами тут вже не обійтись. Але кошторисна вартість однієї школи – 26-30 мільйонів гривень.  

Стоматологічна служба району обходиться районному бюджету в 3 мільйони гривень на рік


– Як триває процес реформування медицини в районі?

– Дуже важко. Зрозуміло одне: реформи треба проводити – і з цим погодяться всі – бо нині як пацієнти не отримують якісних медичних послуг, так і лікарі не задоволені умовами праці та заробітною платою. Реформа мала би зробити медицину доступною і якісною. Але реформування не проходить так, щоби всі були задоволені. Наприклад, постає питання: що робити зі стоматологами? У районі є 55 стоматологів, 45 медсестер, а хто сьогодні отримує безкоштовну медичну допомогу? Між тим, ці лікарі обходяться районному бюджету в три мільйони гривень на рік. Тому плануємо перевести стоматологічну службу на госпрозрахунок – хай кожен лікар купує патент, стає підприємцем, бере в оренду кабінет, платить податки і узаконює ті платні послуги, якими вони по суті зараз є. А для того, щоби люди пільгових категорій отримували ці послуги, укладемо угоду з лікарями і будемо відшкодовувати вартість послуг із бюджету. Бо наразі цей сегмент медицини – вже не безкоштовний. 

По-друге, медицина потребує технічного переоснащення. У наш час лікар без діагностики не може надати повноцінну медичну послугу. Так, на зустрічі з медиками Тячівської районної лікарні з’ясувалось, що потрібна ціла програма для переоснащення закладу діагностичним обладнанням – не найвищого рівня, а просто доступним. Нема в нас і сучасного реанімобілю, тобто людину з вадами серця до обласного центру довезти неможливо. 

Проблем дуже багато, і ми працюємо над тим, щоби у бюджеті 2014 року знайти кошти на їх вирішення. А це і мільйон гривень – на облаштування інфекційного відділення райлікарні, півтора мільйона – на ремонт даху акушерсько-гінекологічного, який наразі протікає, і ще близько 1,5 мільйона – на всі поточні ремонти у районній лікарні. Але це треба зробити.

«Упорядкування двохсот ставок дасть економію близько 4 мільйонів заробітної плати»


– Де, на вашу думку, можна зекономити?

– Адміністрація сьогодні проводить роботу щодо впорядкування штатних розписів та посад, які сьогодні не потрібні. Але мова в жодному разі не йде про повальне скорочення, а лише про ті ставки, які нині не дають віддачі. До прикладу, для чого у поліклініці, у лікарні, у будинку культури, у центрі соціальних служб, у соцзабезі і у територіальному центрі (з обслуговування одиноких та непрацездатних громадян – авт.) по юристу? Це тільки в Тячеві. По району таких посад можемо знайти енну кількість. Ми нині говоримо і про те, що не має бути працівників, які працюють на півставки.

Тому треба ставки упорядковувати. Судіть самі: якщо нині у бюджетній сфері району працюють близько 7 тисяч осіб, то тільки упорядкування 200 ставок дасть для бюджету економію близько 4 мільйонів гривень заробітної плати. А це вирішення тих проблем, про які ми говоримо, – в медицині чи освіті.

А аналізом ефективності використання коштів їх розпорядниками у районі займатиметься відділ аудиту, створений днями у структурі райдержадміністрації. 

«Не варто спекулювати на темі рейтингової оцінки району»


– Як же все-таки сталось, що район займає останнє місце у рейтингу соціально-економічного розвитку районів?

– Зараз багато хто спекулює на цій темі. Але це не біда команди Бринзяника, це біда останніх десяти років. Тому на цьому спекулювати не треба. Назву лише такі показники: чи повірить хтось у районі і області, що у нас найменший товарообіг на душу населення – менше, ніж у Перечині чи на Воловеччині або у Міжгір’ї? Просто статистика така. У нас дуже розумні підприємці: вони скористалися новим податковим кодексом і перейшли на  спрощену систему оподаткування, яка не дає звітності у статистику. Показник товарообороту впав, і ми маємо на сьогодні за цим показником шістнадцяте місце. Або хто повірить у те, що ми сьогодні можемо бути на дванадцятому-тринадцятому місці по будівництву житла? Подивіться на Вільхівці, Нересницю – в нас дуже багато будується, але через забюрократизовану систему акти введення в експлуатацію житла не оформляються. Подивіться, скільки у нас торгових центрів, збудовані під ключ, просто стоять…

– З якими питаннями найчастіше звертаються до Вас мешканці району?

– На жаль, є у нас проблема бідних людей, які відчувають і недоступність медичних послуг. Особливо це стосується сімей, в яких виховується по 8-9 дітей – а таких у районі є багато. Звертаються також щодо працевлаштування, грошової допомоги. Важко вирішити ці питання, бо для цього немає матеріальних ресурсів. А з іншого боку – дивишся на людину і думаєш, що їй треба допомогти. Скаржаться люди і на низькі пенсії, і на розбиті дороги, відсутність автобусного сполучення – до речі, цю проблему ми також вивчаємо, грубість чиновників і багато різних питань.

– А коли у нас запрацює Центр адмінпослуг?

– Найбільша проблема тут – це приміщення. По-друге, кошти. За нашими підрахунками, для цього треба 300-500 тисяч гривень. У бюджеті ми їх не знайдемо. І ще один суттєвий момент – кадри. У центрі повинні працювати фахові, дисципліновані люди. Зрозуміло, що тут буде важко, бо концепція створення центру є, а перелік послуг Кабінет Міністрів на сьогодні ще не затвердив. Ми зараз чекаємо на цю постанови. І завдання стоїть так, щоби до кінця року цей центр відкрити. Це дозволить усунути бюрократичні перепони між людьми і чиновниками.

– Щиро дякую за відверту розмову.

Розмовляла Наталія Маджара, для Tyachiv.com.ua

Матеріали по темі:

3 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • свідок - 08.08.2013 15:15:50 - 172.17.32.*** відповісти

    при помаранчевих був на другому місці. Виходить у ОДА брешуть? Ледида та інші не мають що робити тому підводять підсумки роботи? І взагалі, що ви весь час виправдовуєтесь та фотографуєтесь як Шелевер? Дороги ремонтуйте в районі , а не лише дбайте про рейтинг "цімбора"..

  • Володимир - 16.07.2013 8:51:35 - 172.17.32.*** відповісти

    Нараз відчувається господарський підхід до вирішення питань. Дай Вам Бог удачі

  • Алла - 15.07.2013 10:22:40 - 172.17.32.*** відповісти

    Розумні запитання - вичерпні відповіді.

Коментувати новину Cancel reply