Жителька Тячівщини стала щасливою мамою трійнят

В Ужгородському міському пологовому будинку 2013-й – рекордний на двійнят. Тут за вісім місяців 58 жінок народили по двоє діточок, а одна – трійню. Ще одній мамі лелека приніс троє діточок вже у вересні. Лікарі кажуть, це рекорд за останні три роки.

Цікаво, що обидві сім’ї, в яких народилися трійні – з Тячівського району.

«Перша родина вже виписана з  закладу, – розповів «Унґвару» завідувач  відділення інтенсивної терапії новонароджених Володимир Єрем. – Діточок виходили і зараз вони мають бути на контролі обласної дитячої клінічної лікарні. Друга сім’я ще в Ужгороді, двоє малят почуваються добре, їх доглядають у відділенні недоношених. А третє немовля, на жаль, поки що в реанімації».

За словами Олександри Шутєвої, завідувачки відділення неонатології, щаслива мама трійнят, яку так  щедро обдарував лелека, – весела, здорова й оптимістична. Вона з  батьком також у відділенні, цікавляться  здоров’ям малюків.

Пані Олександра каже, що тенденція до збільшення кількості недоношених діток, у тому числі двійнят, останнім часом дуже помітна. «Це, звичайно, значно ускладнює ситуацію і в плані виходжування цих дітей, – констатує неонатолог. – Мало того, що такі немовлята з низькою вагою, вони ще й глибоко фізіологічно незрілі, тож потребують великого терпіння і високої кваліфікації медиків. Звісно, необхідна також і дуже міцна матеріально-технічна база, сучасна апаратура, новітні технології. Але найперше ці дітки потребують догляду, материнських любові та співпереживання».

 Чому не працює правило Хейліна?

Олег Онопко, головний лікар Ужгородського  міського пологового будинку (саме так  тепер, а не перинатальний центр, як раніше, називається реорганізований  заклад) зустрічає нас із підготовленою статистикою й одразу дивує цифрами.

«Існує так зване правило  Хейліна, відповідно до якого, одна двійня трапляється один раз на 80 пологів, трійня – раз на 80 у квадраті, четверо малюків в однієї мами – раз на 80 у кубі. Сіамські близнюки, за цим правилом, зустрічаються один раз на близько 2-3 мільйонів новонароджених. Але зараз ми констатуємо, що це правило перестає працювати», – каже Олег Юрійович.

Причина, зокрема, в тому, що останнім часом широкого застосування набули програми так званого штучного запліднення. До того ж, спеціальні гормони, які вживають для лікування безпліддя, також збільшують шанс народити одразу двох дітей. Тож і відсоток багатоплідних вагітностей зріс. Причому суттєво.

«Наразі ми маємо рекордну кількість  таких пологів за останні 3 роки, – каже головний лікар. – За 8 місяців у нашому закладі 58 жінок народили двійнят. За аналогічний період 2012 року, наприклад, їх було 43, 2011-го – 38, а 2010-го – 35. Тобто бачимо, як із кожним роком відбувається зростання. Що ж до трієнь, то найбільше їх було за 8 місяців 2011 року – 3. У 2010-му році одна жінка народила трьох діток, торік трієнь не було, а в цьому році маємо вже дві і ще, як-то кажуть, не вечір. До речі, біля половини таких – це результат природного запліднення, решта є наслідком використання допоміжних репродуктивних технологій».

До речі, за словами Олега Онопка, ужгородські лікарі спостерегли  цікаву тенденцію. Як відомо, Велика Копаня, що на Виноградівщині, славиться двійнятами і близнюками. А в жінок із Тячівського  району, виявляється, часто народжуються трійні. Причому внаслідок природного зачаття. Щось подібне, каже лікар, зафіксували в одному з сіл африканської країни Сомалі – там взагалі народжуються переважно тільки двійнята.

 Нам би – як у Скандинавії…

Очевидним є той факт, що жінці, яка чекає на двійнят, складніше переносити вагітність, ніж мамам із одною дитиною. Лікарям із такими пацієнтками теж непросто.      

«Найчастіше перша проблема, з якою стикається як сім’я, де майбутня мама має багатоплідну вагітність, так і лікар, що її супроводжує, це загроза переривання вагітності, – пояснює Олег Онопко. – Навантаження набагато більше, адже ресурс організму мами працює на двох або трьох, хай і маленьких, але все ж людинок. На жаль, ця загроза може виникнути як на ранніх, так і на пізніх термінах. У таких випадках дуже часто маємо передчасні пологи і народження недоношених дітей».

Проблема передчасних пологів  в нинішніх умовах, за словами лікаря, дуже серйозна і актуальна. В різних країнах частка їх у загальній кількості коливається від 5 до 10 %. Показник, середній по Україні і по Закарпаттю, – 5 %. В Ужгородському пологовому він, як правило, становить від 6 до 9%.

«Якщо аналізувати цифри по Ужгороду, який ми насамперед обслуговуємо, то маємо 4-5% передчасних пологів, – пояснює Олег Онопко. – Але ми є закладом третього рівня надання допомоги, тому обслуговуємо і більшість передчасних пологів із області. Бо нормативи Мінздоров’я передбачають госпіталізацію таких вагітних жінок саме в медзаклад третього рівня. Тому з урахуванням цих пацієнток відсоток і коливається – маємо то 8, то 9, іноді 10 % передчасних розроджень».

Олег Юрійович наводить дуже цікавий  приклад скандинавських країн. Ці північні держави були одними з перших, де програми штучного запліднення, перебіг вагітності і народження дитини повністю фінансувалися державним коштом. Так-от, медичні чиновники країн Скандинавії підрахували, що дешевше двічі оплатити сім’ї запліднення, перенесення однієї яйцеклітини і виношування 1 дитини, ніж раз профінансувати народження двійні. Чому? Бо високий ризик передчасних пологів і фінансові витрати, пов’язані з медичним супроводом такої вагітності.

«В усіх країнах Євросоюзу держава  фінансує безплідним парам народження перших двох дітей, – додає головлікар. – Це є справжнім піклуванням про майбутнє нації. На мою думку, дбати про демографію держава мала би саме таким чином».

 Зняти фінансовий тягар  із батьків

Коли мова заходить про народження двійнят чи трійнят, виникає ще один важливий нюанс – гроші. І якби ж мова тільки про спарену коляску чи додатковий комплект одягу. На жаль, дуже часто, а особливо, коли діти недоношені, гроші потрібні не тільки на ці приємні покупки. Зазвичай, аби зберегти вагітність чи швидко допомогти, коли передчасні пологи почалися, потрібні дороговартісні препарати.

«Після народження недоношеним  діткам вводяться препарати, які  допомагають легеням малюків  дихати, – пояснює Олег Онопко. –  На жаль, це дуже дорогий препарат, вартість однієї дози складає в середньому близько 7 тисяч гривень. Дитині, що важить більше кілограма, потрібно дві дози, при двійні – відповідно, 4, при трійні – 6. Я хотів би підкреслити, що завдяки піклуванню керівництва міста і обласного управління охорони здоров’я наш заклад нині стовідсотково забезпечений цими ліками. Слава Богу, рідні новонароджених його не купують».

Олег Онопко додає, що з наступного року мало б розпочатися фінансування міської «Програми репродуктивного  здоров’я жіночого населення міста  Ужгорода». Її підготували, аби з плечей батьків зняти значну частину фінансового тягаря. Програма розрахована на 10 років і середнє щорічне бюджетне фінансування мало б становити від 700 до 900 тисяч гривень.

«Справа в тому, що після відкриття  обласного перинатального центру левова частка обласних коштів ітиме саме на цей заклад, – пояснює Олег Онопко. – Тому ми вже готуємося до такої майбутньої роботи, коли фінансові потоки будуть диверсифіковані. І просимо міську владу підтримати нашу програму. Бо мусимо бути забезпечені необхідною апаратурою і препаратами, щоб надавати якісну допомогу закарпаткам».

 Ярослав Світлик, газета «Унґвар»

Матеріали по темі:

1 коментарів

Залиште Ваш коментар
  • LOKOS ESZTER - 23.09.2013 12:09:18 - 78.131.32.*** відповісти

    Jo egeszseget kivanok a BABAKNAK es az EDESANYANAK!

Коментувати новину Cancel reply