В Усть-Чорній живуть різьбярі, завдяки яким народне мистецтво продовжує жити і зараз

У нашому краї, такому багатому на різноманітну деревину все рідше можна почути про якогось різьбяра, що присвячує весь свій час створенню витворів мистецтва з дерева. Промисел потроху передвоюється на звичайне мистецьке хобі і заробляти цим на життя мало хто наважиться.

Проте, в гірському селищі Усть-Чорна є майстри, завдяки яким народне мистецтво продовжує жити і зараз. Юрій Бурса вже понад 30 років займається виготовленням з дерева різноманітних сувенірів, які користуються надзвичайною популярністю як серед іноземних туристів, частих відвідувачів Усть-Чорної, так і серед мешканців району. Бажання працювати з цим природнім матеріалом у Юрія Івановича з’явилося ще у дитинстві, тому він вирішив вступити до Луганського профтехучилища, де здобув спеціальність червонодеревника. 

Після закінчення училища виїжджає на заробітки в Естонію, але через деякий час повертається на батьківщину і йде працювати у сувенірний цех Усть-Чорнянського лісокомбінату, а коли ця установа припинила свою діяльність, продовжує різьбити у власній майстерні вдома. Поступово справою батька починають цікавитися сини, згодом до сімейного підряду додається ще й зять. 

Юрій Іванович працює з різними породами деревини – липа, вільха, дуб, смерека, але найбільше йому подобається відшукувати у лісі оригінальні корінці, у яких майстер одразу помічає майбутній витвір мистецтва:

– Іду в ліс по гриби і не забуваю уважно роздивлятися навколо, щоб не пропустити якусь цікаву гілочку чи корінець. Вироби такого роду оригінальні та неповторні, адже природа їх створює сама. Мені треба лише декілька разів торкнутися різцем до дивовижно вигнутого кореня дерева – і ось є скарбничка у вигляді голови лісовика, що грізно дивиться з-під насуплених брів, як справжній володар лісу. 

На запитання, чи не планує він відкрити власний магазин з продажу сувенірів, усть-чорнянський різьбяр відповідає, що роботи йому вистачає і без цього:

– Замовлень надходить багато, тільки встигай виконувати, а оригінальні сувеніри завжди зберігаються у мене вдома, якщо хтось захоче купити. Це, зазвичай, невеличкі пам’ятні дрібнички, - скажімо, підкова чи статуетка ведмедя, які особливо популярні серед туристів, оскільки їх зручно везти у далеку дорогу. 

Різьбярство стало справою життя ще для одного мешканця смт Усть-Чорна – вчителя образотворчого мистецтва та трудового навчання Усть-Чорнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів М.М. Рахівського. Після закінчення художньо-графічного факультету Івано-Франківського  педагогічного інституту, Микола Миколайович працює у сувенірному цеху Усть-Чорнянського лісокомбінату та на Закарпатському філіалі Київського заводу реле і автоматики, а з 1997 року навчає мистецтву різьби по дереву усть-чорнянських школярів. Заняття у майстра проходять цікаво і плідно. Про це свідчать численні перемоги його учнів на обласних та районних творчих конкурсах:

– Я намагаюся доступно пояснити дітям, як працювати з деревом, як навчитися робити зі звичайного, нічим непримітного шматка цього природного матеріалу цікаві та оригінальні речі. Дуже важливо дати зрозуміти юним різьбярам, що кожен з них може виготовити справжній витвір мистецтва, якщо буде наполегливо працювати над власними помилками і не здаватися, якщо не все виходить одразу. Звичайно, я викладаю школярам тільки основи цього складного ремесла, тобто ми вивчаємо контурну різьбу, але якщо хтось з моїх учнів має бажання засвоїти більш складну, об’ємну різьбу, то я навчаю їх і цьому.

Проте, хоч більшу частину свого часу Микола Миколайович і присвячує педагогічній роботі, інколи він майструє щось і для себе чи на продаж. З під вправного різця усть-чорнянського різьбяра виходять оригінальні сувеніри та розкішні оздоблення для меблів. 

Хоч майстрів, які відмінно володіють складним мистецтвом різьби по дереву і залишилося не так багато, проте вони все ж є і готові ділитися своїми знаннями та досвідом з молоддю, аби тільки бажаючих продовжити традицію давнього народного ремесла знаходилося якнайбільше.

 Олена Павлюк

Матеріали по темі:

0 коментарів

Залиште Ваш коментар

Коментувати новину Cancel reply