Надіслати
НОВИНУ
 
10/25/2019    П:1638 К:0
«Ринкова» історія Тячева (ФОТО)
Тячів з давніх давен мав славу торгового містечка. Адже у грамоті короля Карла Роберта І 1329 року про надання привілеїв коронних містам Вишкову, Тячеву, Хусту та Довгому Полю, яка є першою документальною згадкою про місто, записано, що всі ці міста мають право проводити ярмарки.
Упродовж віків за Тячевом закріпилася слава торгового містечка.

Ось як описаний Тячів у довіднику 1799 року «Magyar Orszagnak Leirasa» («Опис Угорської держави», ІІІ): «Тячів. Tyakova. Місто в Марамороському комітаті. Належить до Королівської комори… Тут росте небагато пшениці та жита, але кукурудзи, вівса та ячменю є достатньо. У місті проводяться ярмарки, куди на закупи з’їжджається люд з усіх околиць».

Одним із перших документів, який регламентував ринкове право у місті, було «Повідомлення королівської канцелярії магістрату про розширення ринкового права  м.Тейче» від 22 квітня 1800 року (зберігається у Берегівському підрозділі Державного архіву Закарпатської області). Фрагмент документу можна побачити на фото нижче.
Згідно з цим повідомленням, були визначені дні для проведення щорічних та щотижневих ярмарків. Базарним днем була середа. 

У 1800 році ярмаркові дні були встановлені напередодні релігійних свят – у переддень Преображення, 18 серпня, та 20 вересня – напередодні Різдва Пресвятої Богородиці. Кожен торговець повинен був отримати «вашар цедулу» – дозвіл на торгівлю. До речі, крамарі, що прибували до міста з іншого берега Тиси, через переправу, сплачували лише половину плати за перевіз.

Місцем торгівлі була Торгова площа. Збереглися чимало давніх світлин із зображенням відомих в усіх околицях тячівських ярмарків.

Ярмаркова атмосфера Тячева неабияк надихала і бентежила уяву гостей, які описували свої враження у подорожніх нотатках. Ось як змальовує ярмаркову атмосферу Тячева та околиць угорський письменник, драматург і журналіст Шандор Броді, який у 1908 році приїхав у місто навідати відомого художника Шимона Голлоші:

«...Маленькі вікна гриміли, стукали: під нами відбувалася міграція. Білі голови сотень биків, притиснуті один до одного, їхні роги заплутані, живий клубок зупиняється на секунду, потім знову і знову проривається вперед, шалено ревучи, кричачи... Людей не було видно, лише ремні, батоги, знаряддя для управління великою рогатою худобою. Пізніше бачили перед вікном рух шапок з овчини... До стада незабаром приєднались коні – довгошерсті, худі, керовані недоуздком. Їх гнали п’ятеро селян і цигани, які ніколи не займались музикою. Йшли стада корів у супроводі жінок з сумними телятами, захриплими собаками. Була рання осінь, блискуче сонце, все світилося і палало у пилу впродовж цілої години, поки настав справжній ранок. Тоді на секунди зупинився рух тварин. Перед будинком ярмарок був у розпалі...»

Судячи з опису, автор зупинявся на нічліг у готелі «Корона», вікна якого виходили на торговицю.

Старі фотознімки розповідають про ще один тячівський базарний – гончарний, який проводили біля пам’ятника Лойошу Кошуту. Тут господарі могли придбати глиняне кухонне начиння для своїх домівок.Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua

 
 
 
 

 
 
Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi