Надіслати
НОВИНУ
 
2/5/2019    П:624 К:0
Від окружної управи угорської Матесалки до Музею індіанського вождя у США: історія архітектора-вихідця з Тячева
Йєньо Подані-Гуляш – відомий угорський та американський архітектор, дизайнер та політик – народився у Тячеві 21 травня 1900 року.
Навчався у реформатській гімназії м.Сігету-Мармацієй. Відслуживши в армії, вступив до Будапештського технічного університету, який завершив у 1923 році з дипломом інженера.

З другої половини 20-х років ХХ ст. займається втіленням вагомих архітектурних проектів. Невдовзі молодий амбітний архітектор стає Віце-президентом Угорської інженерної палати, президентом Угорської асоціації інженерів і архітекторів. У 1941-1944 роках Йєньо Подані-Гуляш редагує професійний журнал «Архітектура» і сам активно дописує, звертаючи увагу на цінність народної архітектури та її переосмислення у сучасній. Для раннього стилю Падані характерний модернізм, прагнення поєднати спадщину античної римської архітектури та дух його епохи. Це знаходило вияв, передусім, у використанні колон, рельєфів у будівлях.

Коло інтересів Йєньо Подані не обмежувалося будуванням. Він був також авторитетним в Угорщині політиком. Так, 12 березня 1942 року архітектора  призначили секретарем парламенту, а в 1944-му він став членом законодавчого органу, сповідував крайні праві погляди.Після Другої Світової війни, у 1945 році з політичних мотивів разом з дружиною і трьома доньками емігрував до США, де оселився у найбільшому місті штату Монтана Біллінгсі. Його універсальність, інтелект і талант архітектора й дизайнера дозволили легко адаптуватися до умов нової країни. Тут він змінив ім’я на американський манер – Юджин (Eugene). У 1958 році створив і очолив Всесвітню федерацію угорських інженерів та будівельників. У 1963 році у Клівленді заснував журнал «Дослідження Нової Центральної Європи».

Серед будівель, спроектованих уродженцем Тячева в Угорщині, – окружна управа в угорському місті Матесалка (нині – міський культурний центр), будівля банку по вулиці Піац, 47 у Дебрецені (1938), оглядова вежа на горі Чере у м.Олшоерш, 23-метровий Меморіал Першої світової війни у м.Байя (1933), низка будівель у Будапешті – Реформатський собор Ондьолфельд (1927-1933), реформатська гімназія-інтернат (1943), кіностудія «Гуннія» (1930). Також Йєньо Подані був співавтором проекту пам’ятки промислової архітектури – автобусного гаража Келенфельд в 11-му районі Будапешта (1941). 

З-поміж американських архітектурних робіт Подані багато приватних будинків, мотелів, офісів, церковних і промислових будівель. Серед найвідоміших проектів – Музей індіанського вождя у преріях Монтани (1972).

Йєньо Подані активно працював до останніх днів. Помер у Біллінгсі 8 листопада 1982 року. 

Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua

Для написання статті використано матеріали угорських ЗМІ:

http://hg.hu/cikkek/varos/14136-az-ismeretlen-padanyi-gulyas-jeno/
https://www.dehir.hu/debrecen/az-ismeretlen-debrecen-a-hitelbank-haz-tervezoje-politikus-is-volt-amerikaig-menekult/2018/09/29/
http://epiteszforum.hu/elhallgatott-epizodok-a-magyar-epiteszek-20-szazadi-tortenetebol-3


 


Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi