15.11.2018    П:3411 К:13
Покинута спадщина: руїни маєтку Новаків у Руському Полі (ФОТО)
У цьому колись гарному поміщицькому маєтку заможної родини угорських магнатів Новаків, 21 листопада 1849 року народився Андрій (Ендре) Новак – відомий лікар, на честь якого назвали Закарпатську обласну клінічну лікарню.
Дослідники пишуть, наче саме Новаки іменували село, де їм належала третина земель, Urmezo, що означає «Панське поле». З тих пір і до нині село в народі називають Урмезьово. Главі сімейства – Даніелу Новаку – належав місцевий горілчаний завод. Для його робітників були збудовані так звані хати-«мурованки», які теж збереглися до нашого часу. Пани дбали про благоустрій свого помістя і висаджували декоративні і фруктові дерева, клумби. Поміщики наймали робітників, давали земельну ділянку для обробітку селянам за певну частину урожаю.

Сім’я Новаків була багатодітною: Ендре був дев’ятою дитиною в родині. Початкову освіту він здобув у Тячеві, продовжив навчання в гімназіях Мукачева, Сотмара й Ужгорода. У 1872 році Ендре з відзнакою закінчив медичний факультет Будапештського університету, отримав диплом хірурга, офтальмолога й акушера-гінеколога.

У 1872 році територію нинішнього Закарпаття охопила епідемія холери. Молодого лікаря Андрія Новака направили з Будапешту для боротьби з цією недугою. У 1874 році медик заснував в Ужгороді лікарню, яку очолював до 1920 року, а у 1890 р. – Ужгородську акушерську школу, де щороку готували до 60 кваліфікованих акушерів. Займався доктор Новак також просвітницькою, публіцистичною, громадською діяльністю.

Кажуть, люди настільки шанували відомого лікаря, що візники, їдучи вранці на ринок по вулиці Собранецькій, де він мешкав, встеляли соломою бруківку перед його будинком, щоб цокотом копит коней не потривожити сон доктора.

Помер Андрій Новак від паралічу серця у 1939 році, не доживши два місяці до 90-річчя.

Як зазначає у своєму дослідженні краєзнавець із Тячева Михайло Савчук, за вагомий внесок у громадське життя в Ужгороді Ендре Новаку присвоїли почесне звання довічного громадянина Ужгорода та при житті у 1905 р. на його честь назвали вулицю. Разом зі своєю дружиною Моргіт Фекете виховали шістьох дітей, з яких двоє померли у ранньому віці і поховані на цвинтарі «Кальварія». Син Андор став відомим художником, проживав у Норвегії. На згадку про батьківщину батька намалював картину «Млинський потік в Урмезійові», яка знаходиться в Будапештській картинній галереї. Інший син, юрист  Лоранд проживав в Угорщині, доньки Агата – в США, Магда – в Угорщині. Живими залишились онук Новака Ендре, син Лоранда Богдан і правнучата племінниця Оранка Боцої з Тячева.

За словами Михайла Савчука, у Руському Полі є  декілька маловідомих об’єктів, пов’язаних із сім’єю Новаків. Це цех спиртзаводу, який успішно діяв при австро-угорській та чехословацькій владі, а пізніше тут розташувався завод плодоягідних вин. Це і зерносховище, де зберігалося зерно. У колишній конторі Новака нині бар. Цікавий факт: батько Новака Даніел, перебуваючи в Аргентині, привіз у село і посадив рідкісне дерево гінкго поблизу своєї контори.  Воно і зараз росте на цьому місці. А від помістя Новаків залишились лише руїни по вулиці Заводській у Руському Полі. В радянські часи тут був розміщений дитсадок №3. Зараз рештки будівлі заросли чагарниками і розсипаються.

У сільському комітеті Руського Поля кажуть: від повного знищення будівлю міг би врятувати грантовий проект зі збереження культурної спадщини.

Підготувала Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua

До читача
21.11.2018 09:36:47  |  IP: 178.92.230.***
На дошці оголошень в адмін будівлі сільської ради мають бути як список членів виконкому і також список депутатів по конкретних вулицях які за ними закріплені для написання акту тощо, якщо такого не має то відноситься до відповідальності старости села!
20.11.2018 21:09:55  |  IP: 46.211.24.***
А кось може написати, ко у комітеті Руського Поля є?
тарас попович
20.11.2018 12:24:33  |  IP: 195.66.157.***
Деякі уточнення.
Пану Новаку належав спиртзавод. Спирт переганяли з кукурудзи і картоплі. Цех спиртзаводу схожий на руїни Чорнобиля, як і весь винзавод, який до приходу "вільної" України, давав 40% в бюджет району.
Раніше поселення називалося Веєрмезив (в переводі з угорської Криваве Поле, Ще за часів римської імперії на території теперішнього села відбулася битва. Потім село названо Урмезев і з приходом Чехословакії в 20- роках перейменовано на Руське Поле. В честь русинів, які там проживали.
Пан не давав робітникам земельні ділянки. На панщині працювли селяни і за роботу він давав їм десятину. (десяту частину врожаю).
На місці помістя Новака, де в радянські часи був роддом, Фельдшерський пункт, сільський садик, вже і руїн нема. Територія впорядкована і на ній побудовано, мешканцем села, двохповерховий особняк.
А на фотографіях показані руїни контори, які є і тепер. Там ніколи не був садик.
Будівля, що на поштовій откритці збереглася до наших днів. В радянські часи там був сільський клуб. В якому проводили вечори (танці), демонстрували фільми, відбувалися весілля. В наші часи була там пекарня, а в великому підвалі бар. Тепер нема нічого. Пустує.
20.11.2018 11:14:56  |  IP: 37.188.226.***
Тараса вигнати на*уй до "подобія ссср", і там най мемуари пише. Комуніст хренов.
Житель Р.Поле
19.11.2018 18:22:44  |  IP: 195.66.157.***
Ага найшли на кого надіятися. То такий флегматик якого світ не видів. Докі йому у писок не тикнеш, доти нихоче нич робити. Май бульше дома сидит чим на роботі і товар возит жоні у магазин. І кругом себе зобрав таких як ун сам у комітет.
Ярослав
19.11.2018 11:09:14  |  IP: 46.200.37.***
Подяка пану Тарасу за важливі уточнення і цікаву інформацію!
До читача
19.11.2018 08:20:54  |  IP: 178.92.230.***
То не до депутатів питання, а до старости села, який получає зато заробітну плату і який має бачити і висувати питання які б сприяли на розвиток села та зробити все для того щоб не руйнувалась культурна спадщина сім'ї Новака, яка знаходиться в 100 метрах від сільської ради, а депутати підтримають його рішення
18.11.2018 12:43:51  |  IP: 195.66.157.***
А, що шановні депутати Тячівської ОТГ так і залишите далі руйнуватися історичній будівлі?
тарас попович
17.11.2018 22:18:34  |  IP: 195.66.157.***