Надіслати
НОВИНУ
 
10/2/2018    П:1239 К:0
Автор меморіальної дошки на будинку Шимона Голлоші у Тячеві розповів історію її появи (ФОТО)
Як відомо, з Тячевом тісно пов’язана доля відомого угорського художника, графіка і педагога Шимона Голлоші. Починаючи з 1904 року, він час від часу навідувався до містечка, де проводив виїзні пленери з молодими художниками. А з 1915 року – перебрався до містечка остаточно. Звідси і пішов у засвіти.
Жив і працював Голлоші у будинку по вулиці, яка нині носить ім’я митця. На знак вшанування пам’яті про видатного живописця, на цій будівлі ще в радянські часи встановили меморіальну дошку з написом російською та угорською мовами.

Про історію її появи нам розповів автор таблички – тячівець Василь Бузаш. На той час він працював художником Мукачівського художньо-оформлювального комбінату. Майстерні комбінату були розташовані у Тячівському будинку культури, а працівники виготовляли різні пропагандистські панно з портретами радянських діячів та гаслами.

Ініціатором виготовлення і встановлення дошки виступив відомий дослідник життєвого і творчого шляху Шимона Голлоші, лікар-невропатолог із Тячева Тіберій Силлеші. Було це наприкінці 80-х років. Василь Бузаш намалював ескіз дошки, а його напарник вибивав літери на гранітній плиті, яку надав пан Тиберій Силлеші. Працювали у художній майстерні, яка була розташована в одному з приміщень на території нинішньої школи з угорською мовою навчання.

В той час молодому митцю Василеві Бузашу присвоїли звання «Кращого художника». Але потім сталося так, що молодий живописець потрапив у немилість місцевої влади.

«До нас приїхала кореспондентка з Ужгорода, з відділу пропаганди, писати про нашу роботу. А я тоді доїжджав поїздом і часто бачив з вікон результати недолугого «господарювання» на полях. Тоді і випалив їй: «Що про мене писати? Ви краще пишіть про безлад навколо нас». Дівчина так нічого і не написала, а інструктор райкому партії дорікнув мені за цей випадок і пригрозив звільненням».

Все ж художника залишили на роботі, та його ім’я відтоді всіляко замовчували. З того часу пройшло вже близько тридцяти років, а автор і досі зберігає ескіз дошки, який за розмірами точно повторює оригінал.Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua


Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi