Надіслати
НОВИНУ
 
8/8/2018    П:5977 К:3
У Тячеві залишились лише три автентичні марамороські будинки (ФОТО)
Яким був старовинний Тячів сто і більше років тому? Уявити це можна, розглядаючи старі світлини і поштівки, фотокопії яких час від часу розміщують в електронних архівах або на сайтах аукціонів для колекціонерів старовини.
Поряд з основними міськими спорудами, що є головними на зображенні, бачимо і рядову забудову у традиційному стилі.

На жаль, з плином часу майже всі старовинні будинки назавжди зникли з вулиць міста. Опрацьовуючи історико-архітектурний опорний план Тячева, український вчений, архітектор, реставратор зі Львова Роман Могитич з колегами виявили у Тячеві лише три неперебудовані автентичні будинки традиційного типу: по вулиці Незалежності, 7 і 99, та по вул.Кошута, 32.

Що ж притаманно житловій забудові марамороського регіону? Як зазначає Роман Могитич, форми традиційного будинку виробили кліматичні умови Мармарощини. Це дуже стрімкий дах, галереї, що оточували будинок з двох, а часом і з трьох сторін. Покриті ґонтям (шінґлями, тріскою) дахи, різьблені стовпці, підкоси та балки галерей надають ошатності будинкам і чудово вписують їх у гірський ландшафт.

У місті теж дотримувались традицій сільської садибної забудови, однак враховували умови щільного поділу ділянок. Тому будинки виходили до вулиці вузькою стороною, а під житловою частиною обов’язково був мурований льох, куди переважно вів вхід з вулиці. Вузький чільний фасад мав два вікна, що освітлювали найбільшу кімнату-світлицю. Площину дахового причілка пожвавлювало малесеньке віконце.

Такими були й старовинні тячівські оселі. Це можемо побачити на прикладі будинку №99 по вулиці Незалежності, який зберігся найкраще з трьох міських хатин-«старожилів». Зараз у садибі ніхто не живе. Але нам вдалося розшукати її господарів. Власник хатини – тячівець Людвиг Кедєш залюбки запрошує до дідівської оселі. Відчиняє ворота, наче портал у давноминулі часи. У хаті дві кімнатки і кухня. Тут все дихає старовиною. Навіть меблі, елементи оздоблення інтер’єру та деякі предмети побуту збереглися неушкодженими з предковічних часів. Низькі стелі, дерев’яні балки (геренди), різьблені стовпці – так колись тячівці будували житло. На частині фасаду ми помітили давню табличку угорською з написом «Hazai biztosito» («Cтрахування житла»).

«Точно і не знаємо, в якому році ця хата буда збудована, – каже Людвиг Кедєш. – Напевно, її будував ще мій прадід. У ній жили моя бабуся Ержибет з дідусем. Народились вони у перших роках ХХ століття. На жаль, дідусь у 1944 році загинув у концтаборі в Росії, і ми майже нічого про нього не знаємо. За словами батька, він був серед перших тячівців, яких забрали до концтабору. Звали його Шандор, як і батька. Після смерті чоловіка Ержі-момо жила в ній сама, вирощувала квіти, городину, продавала і з того жила. Ми, онуки, теж часто навідували бабусю. Померла вона у 1990 році. Хата добре збереглася, бо батько любив її і завжди доглядав».

Зараз господарі сюди нечасто навідуються, але продавати хату не збираються – залишать дітям. 
 
Тим часом науковці діляться намірами: будуть пропонувати будинки №7 та №99 по вулиці Незалежності під пам’ятки. На жаль, щодо старої хатини на Кошута висновок фахівців невтішний: її вже навряд чи вдасться врятувати.

Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua


Коментарі (3)
Fabian Zsolt
8/10/2018 1:15:15 AM  |  IP: 185.156.154.***
Є ще 1-2 будинка (вул.Шевченка, Толстого), якщо я не помиляюся
Fabian Zsolt
8/10/2018 1:12:30 AM  |  IP: 185.156.154.***
В Вишкові, де збереглося набагато більше таки хатин, один з них викупили і перетворили в музей-сілький будинок(tajhaz)
Ярослав Одовічук
8/9/2018 12:15:47 PM  |  IP: 37.52.104.***
Як на мене, хатину на Кошута 32 слід врятувати. Вона найцікавіша в етнографічному плані.

<<Попередня
1
Наступна>>
Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi