Надіслати
НОВИНУ
 
07.02.2018    П:1386 К:1
Руськомокрянський сільський голова розповів про здобутки громади у 2017 році: ремонт доріг, будівництво дамб та проведений етнофестиваль «Закарпатська свальба»
Гірські глибинки й найвіддаленіші села району – Німецька та Руська Мокра за останні кілька років суттєво покращили свою інфраструктуру.
Завдяки старанням керівництва села, району та області у населених пунктах збудовано кілька кілометрів асфальтної дороги, чого до цього часу тут  зовсім не було, прокладено лісовий шлях до сусіднього Міжгірського району,  покращено благоустрій та частково захищено територію від водної стихії. Не відстають села й у культурній сфері. Вже другий рік поспіль у Німецькій Мокрій проводиться обласний фестиваль «Закарпатська свальба», що сприяє як збереженню прадавніх традицій укладання шлюбів у регіоні, так й  популяризації краю серед туристів.

Вже друге скликання керує сільською радою Анатолій БАРНА, з ним й ведемо розмову про досягнення громади у минулому році та про намітки, які влада планує зробити задля подальшого процвітання сіл.


– Анатолію Михайловичу, яким був 2017 рік для громади Руськомокрянської сільської ради? На вирішення яких питання у населених пунктах був зроблений акцент?

– Зокрема, питання дорожньої інфраструктури у населених пунктах було першочерговим завданням влади у минулому році та залишається таким й цьогоріч. Цьогоріч застелили асфальтівкою понад 4 км головної дороги у Німецькій та Руській Мокрій. Так, 1,3 км вулиці Марії Терезії було заасфальтовано у Німецькій Мокрій напередодні фестивалю «Закарпатська свальба». Відтак, решту шляху у Німецькій Мокрій відремонтували вже після свята, тож наразі це єдине село, вулиці якого повністю заасфальтовані. Капремонт дорожнього покриття проведено й на вул. Миру у Руській Мокрій, де встелили асфальтом близько 2 км шляху – від Німецької Мокрої до Присілкової ЗОШ І- ст.  Проводила ремонтні роботи переможець тендеру – румунська фірма «Трамеко». А цієї весни планують продовжити роботи з асфальтування ще 3 км вулиці Миру. Тож передбачається, що  й через Руську Мокру буде прокладена суцільна асфальтна дорога. Поряд з цим, тогоріч активно проводилися роботи з захисту території сільської ради від паводку.– Розкажіть, будь ласка,  детальніше про захист населених пунктів від водної стихії.

– Впродовж року було збудовано три підпірні стінки вздовж річки Мокрянка.  Одна з них зведена хустською фірмою ПМК-240 при в’їзді до Руської Мокрої, дві інші збудували працівники «Виноградівського ПМК-78» на території  Німецької Мокрої. Також минулого року ця фірма розпочала роботи з будівництва підпірної стінки у Руській Мокрій  в урочищі Росушний, де наразі виконано на 50%.  Однак не все передбачене профінансовано. Так, за виконані роботи тільки фірмі ПМК-78 частково - 470 тис. грн. виплачено з обласного бюджету, а ось ПМК-240 ще боргуємо кошти.

Група енергетичних компаній «Ренер», яка збудувала на території сільської ради міні-ГЕС, також долучилася до проведення протипаводкових заходів у Руській Мокрій, збудувавши підпірну стінку на річці Мокрянка та притоці в урочищі Яновець. Таким чином захищено від ймовірного розливу річок близько десяти дворогосподарств, що розміщені поруч міні-ГЕС, та центральну частину села.

– Чи пройшли випробування тогорічним грудневим паводком новозведені захисні споруди?

– Варто зазначити, що під час нещодавнього паводку річка Мокрянка хоч й була повноводна, однак з берегів не вийшла. Тож захисні споруди оправдали своє призначення.  Та не вся берегова лінія вздовж сіл Руська та Німецька Мокра надійно захищена від стихії. Водники мають намір здійснити обстеження прибережної зони в урочищі Присілок, де тогорічний захисний насип частково зруйновано річковими водами. Саме тут необхідно провести роботи з укріплення дамби на відстані 120 метрів. Адже поруч розміщені  житлові будинки.  Ще одну аварійну ділянку, що поблизу Руськомокрянської ЗОШ І-ІІ ст., де тогоріч підприємство «Хустське ПМК-240» провело регуляцію річки на відстані 2,5 км  та спорудило напівзагат, цьогоріч необхідно захистити від подальших руйнувань. Зокрема, є потреба у будівництві ще двох напівзагатів замість запланованої ряжевої стінки з деревини.– Як наповнювався бюджет сільської ради?

– Руськомокрянська  сільська рада не є дотаційною. Тогоріч бюджет сільради становив 2,5 млн. грн.. Основні надходження – це попенна плата Мокрянського лісгоспу  (близько 1,8 млн. грн.) та єдиний податок (112 тис. грн.). Чи не всі надходження з сільського бюджету йдуть на заробітну плату працівникам апарату сільської ради, садочків, придбання продуктів харчування для вихованців ДНЗ та плату за електроенергію. Ті ж кошти, що залишаються, використовуємо для покращення інфраструктури сіл. У цьому році сподіваємося наповнення бюджету буде не менше, ніж тогоріч. Крім того, передбачається, що додатковим джерелом невеликих надходжень до казни стануть кошти, вилучені з продажу землі.

– Чи у достатній мірі приділено увагу сільській освіті?

– Завдяки підтримці влади та місцевих благодійників у Руськомокрянській та Німецькомокрянській школах здійснено ряд робіт з покращення умов навчання для учнів. Найперше, у приміщеннях навчальних закладів замінено частину вікон та дверей на енергозберігаючі за кошти з Фонду соціального розвитку та районного державного бюджету. А ось приватні підприємці В.М. Куцин та В.В. Куцин сприяли, щоб тротуар перед входами до шкіл було вистелено бруківкою. У Руськомокрянській  ЗОШ І-ІІ ст. благодійники замінили огорожу на металеву та реконструювали вхідні ворота, а ось у Німецькомокрянській школі лише частково замінено стару огорожу на нову. Також тут за державні кошти реконструйовано покрівлю будівлі.– А як опікуєтеся найменшими мокрянцями?

– На території сільської ради діють два садочки. Так, у Німецькомокрянському – одна група, а Руськомокрянському – дві. Про комфорт перебування у них дбає як місцева влада, так й благодійники. Тогоріч німецька община допомогла провести ремонти у ігровій кімнаті та спальні однієї з груп у Руськомокрянському ДНЗ. А у Німецькомокрянському ДНЗ – косметичні ремонти приміщення проведено силами сільської ради. Також сільська влада має намір цьогоріч придбати для садочків двоярусні ліжка, таким чином збільшити хоча б на 5 додаткових місць для дошкільнят у кожній з груп закладів. Це допоможе вирішити питання з охопленням дошкільною освітою більше на 15-20 малюків.

– У якому стані наразі сільська медицина?

– На жаль, медицина доволі у плачевному стані у гірських селах. У Руській Мокрій діє ФАП, який розміщений у старому німецькому будинку. Тут тогоріч було замінено старі вікна та двері. Однак потреба є й проведенні капремонту крівлі та внутрішніх ремонтних робіт будівлі. А ось ФАП у Німецькій Мокрій вже довгий час не має власного приміщення й наразі розміщений у одній з кімнат місцевого лісництва.

– Як у гірській глибинці вирішується проблема утилізації сміття?

– Через віддаленість сіл Руська та Німецька Мокра фірма «КВ-Консалт» відмовилася надавати нашим мешканцям послуги з вивозу сміття. А несанкціоноване сміттєзвалище, що діяло раніше, було закрито та ліквідовано. Мешканці села самотужки намагаються ліквідовувати побутові відходи. Відтак, раціональним рішенням стало сортування сміття. Металобрухт, скло та пластик збирають в окремі тари та здають у пунктах прийому. Решту – палять та закопують. В основному так справляються з відходами підприємці. Звісно, не кожен житель гірського села може дозволити собі щоразу їздити до таких пунктів, аби  здавати накопичене скло чи пластик. Тому місцевий житель Василь Біланич за власною ініціативою вирішив цього року спробувати збирати посортовані відходи від селян та транспортувати до пунктів прийому у Тячів. 

– Як пройшов вже традиційний обласний фестиваль «Закарпатська свальба»?

– «Закарпатську свальбу» визнано одним з кращих фестивалів області. Вже другий рік поспіль 10 вересня це колоритне дійство проводиться у Німецькій Мокрій та Колочаві з ініціативи губернатора краю Геннадія Москаля. Щораз сценарій заходу змінюється. Так, тогоріч наречена була з Німецької Мокрої, а наречений - з Колочави. А під час першого фестивалю було навпаки. Також організатори врахували та виправили минулорічні помилки в організації свята. Було збільшено кількість торгових палаток у селі, а на самому перевалі Присліп зведено місця для відпочинку. У порівнянні з першим фестивалем, другий зібрав значно більше учасників – «свальбу» супроводжували гості на 400 автомобілях. – Цей захід вплинув на збільшення туристів у регіоні?

– Напевне, побільшало візитерів у нашому краї вже від тоді, як було прокладено лісову дорогу Німецька Мокра – Колочава. До речі, цей шлях увійшов до турмаршрутів. А фестиваль, який безпосередньо пов’язаний з цим шляхом, тільки посилив бажання потенційних туристів відвідати гірські глибинки. Однак лісова дорога цікава мандрівникам та відпочиваючим переважно влітку-восени, а ось у засніжену пору без спецтранспорту потрапити на перевал важко. Аби наш регіон був цікавим туристам у всі пори року й сюди приходили відпочивати не тільки на один день, а на тиждень-два, маємо намір провести невелику піар-кампанію. З ініціативи колишнього орендатора турбази «Ялинки» Фазіля Аскерова буде створено інформаційний буклет про туристичний потенціал населених пунктів усть-чорнянського куща, де увійдуть відомості про промарковані маршрути регіону, про садиби, турбази та умови відпочинку з яскравими ілюстраціями. Ця брошура буде представлена у Києві на виставці, присвяченій туризму в Україні. Разом з тим, на території сільської ради розвитком туризму активно займаються місцеві підприємці. Так, триває реконструкція колишньої турбази Київського заводу електроавтоматики, яку викупив місцевий бізнесмен. Також діють 2 турбази, що можуть прийняти одночасно 50 осіб, та близько 10 садиб – по 8 осіб. А цьогоріч місцевий житель Микола Пеньора відкрив у селі гірськолижну трасу з бугельним підйомником, де з радістю катаються всі охочі.

– Навколишні ліси не тільки манять туристів, а й служать для місцевих основним джерелом доходів. Чи врожайні були тогорічні літо та осінь на дари природи?

– Минула осінь, як ніколи, була щедра на гриби. Це дало можливість місцевим жителям запастися боровиками й для власних потреб, й назбирати для продажу. З дикими ягодами ситуація була трохи скромніша, однак врожай був теж непоганий. Тогоріч сільська рада мала ліміт на заготівлю 30 тонн дикоростучих ягід, з яких було відрахування до сільського бюджету 30 тис. грн.


– Чи мають місцеві мешканці якісь переваги у забезпеченні твердим паливом?

– Між Мокрянським лісгоспом (керівник В.М.Куцин) та Руськомокрянською сільською радою налагоджена тісна співпраця. Зокрема, керівництво лісгоспу завжди йде на зустріч місцевому населенню, яке першочергово забезпечується за потреби твердим паливом. А для пенсіонерів лісгосп навіть надає пільгові наряди, за якими централізовано доставляє їм дрова. Також підприємство постачає тверде паливо й до державних установ та організацій на території сіл. 

– Над вирішенням яких питань сільська влада має намір працювати у цьому році?

– Окрім вже згаданих – продовження капітального ремонту головної вулиці у Руській Мокрій та спорудження підпірних стінок на річці Мокрянка, у планах сільської ради є наміри провести заходи з покращення благоустрою у селах. Так, у селі Німецька Мокра сільська влада разом з приватними підприємцями В.М. Куцином та В.В.Куцином мають намір збудувати неподалік місцевої школи дитячий майданчик. Також буде замінено решту старої огорожі  на території Німецькомокрянської школи на нову. Шукатимемо кошти через міжнародні гранти на роботи з облагородження  хоча б одного з п’яти мінеральних джерел. Також продовжимо співпрацю з групою «Ренер», керівництво якої обіцяло руськомокрянцям допомогогти у будівництві бетонного транспортного мосту замість діючого дерев’яного через річку Мокрянка, що веде до будівлі сільської ради. Проектно-кошторисна документація з його будівництва складає близько 2 млн. грн. Рішенням сесії сільської ради виділено також у центрі села Руська Мокра земельну ділянку площею 8 сотин, де  буде облагороджено територію й створено паркову зону. Також заплановано відкрити стадіон, який вже частково облаштовано. На черзі – й облагородження одного з цвинтарів. Назрілим питанням також є оновлення  пішохідної та проїзної частини транспортного мосту через річку Мокрянка на початку села Руська Мокра (вартість проектно-кошторисної документації на ремонт моста - 700 тис. грн.).  А у рамках підготовки до чергового фестивалю «Закарпатська свальба» заплановано провести роботи з вирівнювання поверхні лісового шляху.  

– Дякую за розмову. Хай Вам щастить!


Спілкувалася Л.Білак для Tyachiv.com.uaКоментарі (1)
олег
07.02.2018 19:53:52  |  IP: 95.134.47.***
Файно спрацює! Так держати!!!

<<Попередня
1
Наступна>>
Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi