Надіслати
НОВИНУ
 
19.01.2018    П:1408 К:0
Тернівський сільський голова Василь Кустрьо: «Прагнемо покращити добробут громади»
Одне з найбільших сіл району Терново знаходиться за 20 км від райцентру. Разом з гірськими невеликими селами Вишоватий та Петрушів входить до складу Тернівської сільської ради, де проживає понад 9 тис осіб. Частина місцевих мешканців задіяні в установах державної сфери та приватних підприємствах.
На території сільської ради діють три загальноосвітні школи, стільки ж дитсадків, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, амбулаторія, два фельдшерсько-акушерські пункти, 2 сільські клуби, будинок культури, історико-краєзнавчий музей, 3 бібліотеки. З приватних підприємств понад 60 торгових точок, найбільші з яких – «Прага», «Оазис», «Дарина», на базі якого є міні-пекарня.  У селі діє також  доволі велике ТОВ «Тернотекс», яке спеціалізується з пошиття одягу відомої марки, щоправда, всі вироби фірма експортує.

Керує органом місцевого самоврядування вже третє скликання, з 2006 року, Василь Юрійович Кустрьо. Тож з ним й ведемо розмову про те, які має напрацювання сільська рада у минулому році, які насущні проблеми вдалося вирішити та які плани на перспективу має найбільше село району.
Василю Юрійовичу, розкажіть, будь ласка, над вирішенням яких питань працювала сільська влада у минулому році.

Пріоритетним завданням у 2017 році для сільської ради було прагнення покращення дорожнього покриття у селі. Вдалося капітально відремонтувати 628 м центральної дороги загального користування. Кошторисна вартість робіт – 1 млн. 495 тис грн. Профінансовано їх з районного бюджету. Окрім того, заасфальтовано й об’їзний шлях – комунальну вулицю Миру протяжністю 540 м. Загальна вартість капремонту вулиці – 1 млн. 131 тис. грн. На капітальний ремонт цього відрізка дороги 745 тис. грн. виділено з обласного бюджету, решту коштів надійде з районного бюджету. Заасфальтовано також й 270 м вул. І. Франка, вартість робіт – 555 тис грн. Так, частину - 100 тис грн. для капремонту цієї вулиці виділено з обласного бюджету.

Сподіваємося, що решта суми буде виділена з обласного бюджету вже у цьому році. Разом з тим, проведено й поточний ремонт доріг загального користування. Профінансовано ці роботи з районного бюджету - 50 тис. грн.


Чи плануєте продовжити у цьому році покращувати дорожню інфраструктуру?

Звісно, ремонт вулиць й надалі буде одним з основних та актуальних питань для сільської влади. Так, тогоріч було виготовлено ще  4 нові проекти з капремонту автодоріг на території Тернова. Заплановано продовжити капремонт центральної дороги загального користування у напрямку від села Криве, це – 810 метрів вул. Вакарова (вартість робіт – 1 млн. 496 тис грн.). Маємо намір заасфальтувати й під’їзний  шлях  до Петрушова – 670 метрів комунальної вулиці Заводська (вартість – 1 млн. 489 тис. грн), а також капітально відремонтувати  комунальну вулицю Лесі Українки на відстані 630 метрів (вартість робіт – 1 млн.480 тис. грн.). Шлях , що веде до с. Вишоватий, також заплановано капітально відремонтувати, зокрема, 650 метрів вул. Степана Вайди (кошторисна вартість – 1 млн. 493 тис. грн.). Всі ці проекти вже пройшли експертизу й залишається сільській раді тільки знайти фінанси на їх реалізацію.Як дбає сільська влада про найменших тернівчан?

На території сільської ради діють три дитсадки – Тернівський ДНЗ №1 на 3 групи, Тернівський №2 на 4 групи та Вишоватський ДНЗ на дві групи. Про комфортне перебування дітей у садочках дбає сільська влада та щораз намагається покращити умови у дошкільних закладах. Так, у минулому році за сприяння народного депутата України Василя Петьовки з державного бюджету було виділено 300 тис. грн. на капітальний ремонт системи опалення у Вишоватському ДНЗ. Ще 58 тис. грн.  взяла на себе сільська рада. Однак ці роботи обійшлися всього у 268 тис. грн. Наразі готується документація для підключення системи до газової котельні. У цьому приміщенні діє одна група дошкільнят та один клас першокласників. Після того, як у закладі запрацює нова система опалення, можна буде відкрити ще одну групу для дошкільнят. Додаткову дошкільну групу  заплановано відкрити й у Тернівському ДНЗ №1. Зараз у цьому закладі діють три групи. А ось у Терніському ДНЗ №2 – 4 групи,  однак кімнати тут маленькі, тож дітворі тіснувато. Тому сільська влада має намір капітально відремонтувати й використовувати для потреб закладу підсобне приміщення, що знаходиться на території садочка.

А чи створено умови у селі для активного дозвілля підростаючого покоління?

Минулого року ініціативна група тернівчан взялася облаштовувати дитячий майданчик поблизу будинку культури у Тернові. І вийшов доволі затишний дитячий куток, тут з радістю катається малеча на гойдалках чи грається у пісочниці. А неподалік зусиллями місцевих активістів будується площадка для міні-футболу та волейболу. З минулого року триває будівництво міні-футбольного поля зі штучним покриттям (42х22 м) на території Тернівської ЗОШ І-ІІІ ст. На проведення будівельних робіт з держбюджету Міністерства регіонального розвитку житлово-комунального господарства виділено 749,5 тис. грн. за програмою «Будівництва  футбольних полів зі штучним покриттям у регіонах України», ще 31 тис грн. надала сільська рада для виготовлення проектно-кошторисної документації та проведення експертизи. Окрім того, сільська влада взяла на себе зобов’язання провести всі підготовчі роботи під встановлення штучного покриття.  Наразі вже завершено ці заходи, на черзі – встановлення штучного покриття, огорожі та воріт. До березня міні-футбольне поле буде збудовано.Які проблеми є актуальні для сільської освіти?

На території сільської ради  діє одна ЗОШ І-ІІІ ст. та дві школи І-ІІ ст. – у селах Петрушів та Вишоватий.  Приміщення у всіх навчальних закладах у задовільному стані. Щоправда, у Петрушівській школі необхідно встановити огорожу, а Вишоватській – не вистачає спортивної зали. А ось у Тернівській ЗОШ І-ІІІ ст., де навчається 879 учнів, не вистачає класів для проведення занять, аби  задіяти навчанням у одну зміну всіх учнів. Так, з 15 початкових класів  12 - навчаються у другу зміну, у післяобідню пору у школі займаються й вихованці 7 груп продовженого дня. Аби вирішити цю проблему, сільська рада має на меті реконструювати недобудовану будівлю медустанови й розмістити там корпус початкової школи. Вже виготовлено проектно-кошторисну документацію з реконструкції незавершеного будівництва лікарської амбулаторії під навчальний заклад. На це сільська рада використала 179 998 грн. з місцевого бюджету. Аби провести необхідні ремонтні роботи у будівлі, відповідно до проекту, необхідно 12 млн. 667 тис. грн. Цей проект буде подаватися у державний Фонд регіонального розвитку. Частину коштів буде залучено й з місцевого бюджету.

У якому стані сільські об’єкти культури?

Будинок культури та два сільські клуби знаходяться на балансі сільської ради. Тогоріч у Вишоватському клубі за кошти сільської ради (7,9 тис грн.) встановлено на даху водостоки. Є намір у приміщенні клубу встановити газові конвектори для обігріву. У Петрушівському клубі теж є потреба у заміні старого пічного опалення. А ось у Тернівському будинку культури плануємо провести ремонт однієї кімнати, де згодом відкриємо гуртки для молоді.

Яким чином наповнюєте сільський бюджет, аби покращувати інфраструктуру села?

Тернівська сільська рада дотаційна. Власних коштів не вистачає ні на дошкільну освіту, ні на клуби. На утримання дитсадків цього року виділено 4 340 800 грн., на заклади культури -  301600 грн. Цих коштів не вистачає. А сільська рада може самостійно наповнити бюджет тільки на 1 345 100 грн. Ці кошти спрямовуються для функціонування апарату сільської ради, погашення компослуг та співфінансування різних проектів з покращення інфраструктури Тернова. Основні надходження цього року до бюджету будуть від єдиного податку, акцизного збору, податків на землю та майно. Суттєвим наповнювачем сільського бюджету  залишається Тересвянське ТО, адже на території сільської ради їх торгових точок найбільше. До прикладу, тогоріч воно наповнило казну сільської ради 41 тис. грн., сплативши  акцизний збір, 7,8 тис -  податок на землю та 6,7 тис. грн. – податок на майно.
 

Які земельні питання найбільш актуальні для тернівчан?

Наразі розробляється генеральний план села Терново, минулого року профінансовано роботи на суму 198 тис. грн.. з сільського бюджету. Також тогоріч виготовлено детальний план забудови в урочищі Дуброва. 182  земельні ділянки отримали тернівчани для будівництва, 106 - для ведення особистого господарства. 2,44 га передбачено для підприємницької діяльності. За останні роки сільська рада забезпечила земельними наділами й 5 учасників АТО та їх сім’ї, а також земельний наділ отримав й молодий хлопець, що відслужив строкову службу у Збройних Силах України.

Чи не завдав шкоди тернівчанам нещодавній паводок і як захищено територію сільської ради  від водної стихії?

Ще кількома роками раніше вздовж всього берега річки Тересви у межах Тернова було зведено водозахисні споруди. Однак паводки, що траплялися в останні роки, частково підмивали тіло дамби в урочищах Середній Заверб та Нижній Заверб . А чергове підняття рівня вода у  річці Тересва, що відбулося у грудні минулого року, спровокувало  суттєве пошкодження гідроспоруди  в урочищі Середній Заверб, тут водою змито біля 100 метрів тіла дамби. Через це підтопленими можуть опинитися більше 50 дворогосподарств, а річка може вилитися й на центральний шлях. Обидві пошкоджені ділянки вже оглянули водники й включили їх до районної  програми з ліквідації наслідків паводку.

У який спосіб боретеся за  чистоту довкілля?

Ще з 2008 року тернівчани почали укладати угоди з фірмою «КВ-Консалт». Наразі чи не половина дворогосподарств Тернова вже користаються послугою цієї фірми з вивозу сміття. У цьому році додадуться ще кілька десятків абонентів з села Петрушів.

Територія сільської ради практично не забруднена стихійними сміттєзвалищами, хоча купки викинутих побутових відходів трапляються вздовж доріг, на берегах річки й у лісовій зоні. Однак щовесни спільними зусиллями громади намагаємося такі смітники ліквідувати.


Чи має село туристичний потенціал?

Терново, Вишоватий та Петрушів розташовані у дуже мальовничій частині Карпат, тож манять до себе тисячі туристів. Тут відпочивають не тільки українці, а й мешканці сусідніх країн. У селі розвивається зелений туризм, діє садиба. Також працює краєзнавчий музей, де зберігаються речі побуту тернівчан від старовини до сучасності.  Терново цікаве мандрівникам й тим, що на узгір’ях час від часу проводяться перегони на джипах, квадроциклах та велосипедах. А у Вишоватому привабливим буде для туристів водоспад. Кількома роками раніше територію поблизу водограю облагороджено – за сприяння Громадського ресурсного центру та спонсорів тут обладнано альтанку та встановлено через потічок дерев’яний місток. Сільська рада, переймаючись розвитком туристичної галузі у селі, перш за все, має на меті покращити інфраструктуру.  

Які питання громади ще потребують вирішення?

Це будівництво централізованого водопостачання. Адже у період засухи, частина обійсть залишаються без води. Є потреба й у будівництві  центральної каналізації  Однак без залучення додаткових коштів таку роботу сільській владі виконати  не під силу. Відрадно, що частково вирішено одне з актуальних питань минулих років – це заміна застарілої електромережі на території сільської ради. Працівники Тячівського РЕМ майже всі аварійні опори замінили на нові та провели реконструкцію електромережі у селах Вишоватий та Петрушів.

Чи буде Терново об’єднуватися з навколишніми селами у територіальну громаду?

Поки що питання децентралізації влади й створення територіальної громади залишається відкритим. Сільська влада проводила сільські збори, де обговорювалося питання про об’єднання у територіальну громаду з сусідньою Нересницею. Потенційно Тернівська сільська рада має кілька варіантів об’єднання: з Тересвою, Нересницею або Дубовим.  

Дякую за розмову, успіхів Вам.

Цікавилася Л.Білак для Tyachiv.com.ua


Теги:
Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi