Надіслати
НОВИНУ
 
29.12.2017    П:610 К:0
Дубівський селищний голова Василь Носа: «Прагнемо робити все можливе, аби дубівчанам жилося комфортно у рідному селищі»
Дубове – найбільше гірське селище району, яке разом з селами Вишній Дубівець та Нижній Дубівець входить до складу Дубівської селищної ради.
Велика за чисельністю населення – понад 12 тис. селян та площею – 827 га території селищна рада має розвинену інфраструктуру й служить своєрідним центром соціально-економічного життя не тільки для дубівчан, а й жителів навколишніх гірських сіл. На її території діють медичні установи – Дубівська районна лікарня №2, два ФАПи, соціальні – УСЗН, відділення Пенсійного фонду, центр зайнятості, бюро правової допомоги, реабілітаційне відділення для дітей-інвалідів, територіальний центр, кілька освітніх закладів – Закарпатський машинобудівний технікум, дві ЗОШ І-ІІ ст. та ЗОШ І-ІІІ ст, два ДНЗ, ДШМ. Про безпеку як дубівчан, так й мешканців навколишніх сіл дбають працівники Дубівського відділення поліції та пожежно-рятувальної частини. На жаль, нині вже втратило колишню славу ДП «ЗВВО», яке й посприяло стрімкому розвитку селища у 70-тих роках минулого століття. Наразі підприємство продовжує формально функціонувати, однак його виробничі потужності зменшилися до мінімуму, економічні ж справи – у вкрай важкому стані. Натомість зараз стрімкого розвитку набула у селищі торгово-розважальна сфера. Тут діють готельно-розважальні комплекси, такі як: «Голден палац», «Талісман», «Сиріус», з десяток кафе та піцерій, понад 30 торгівельних закладів. Також два рази на тиждень на селищному стадіоні розгортається базар. Функціонують й кілька деревообробних підприємств. Тож життя у гірському селищі вирує. Однак населений пункт, разом з розвиненою інфраструктурою, має й ряд невирішених проблем. Зокрема, збанкрутілі ЖКГ та водоканал, неідеальні автошляхи та інше. Частину з назрілих питань вдалося вирішити нинішньому керівництву селища – Василю Михайловичу Носі, якому дубівчани вже друге скликання довірили посаду селищного голови. Так, за 7 років його головування у Дубовому частково відремонтовано головну вулицю, відкрито три додаткові групи у дитсадочку №2, зафункціонувало реабілітаційне відділення для дітей-інвалідів, збудовано дитячий майданчик та інше. Які ж роботи задля покращення добробуту дубівчан селищна влада провела у цьому році, про наболілі питання, які ще чекають свого вирішення, й плани на перспективу, говоримо з селищним головою Василем НОСОЮ.– Василю Михайловичу, розкажіть, будь ласка, над вирішення яких назрілих проблем селищна рада працювала у році, що минає.

– У 2017 році всі зусилля влада Дубового спрямувала на продовження капремонту автодороги загального користування у межах селища. На це робився основний акцент впродовж останніх кількох років. Так, ще 2 роки тому розпочато капітальне оновлення дороги загального користування по вулиці Вітерна у напрямку села Красна, де дорожнє покриття було у суцільних ямах та вибоїнах. Цей шлях років 50, відколи його проклали, жодного разу не ремонтувався. Після проведених робіт відстань, яку долали автомобілі за 30 хв, зараз можна проїхати за 5. Тоді було відновлено близько 5 км шляху від школи №2 до початку Красної. Цьогоріч відповідно до трьох проектно-кошторисних документацій ще 1,5 км дороги (від школи №2 до транспортного мосту) вже вулиці Заводська було капітально оновлено. Фінансувалися роботи з місцевого бюджету (40 %), решта – з районного бюджету та Фонду регіонального розвитку. А задля безпечного руху пішоходів у Дубовому здійснено роботи зі встановлення на вулиці Миру світлофора, на будівництво якого кошти з обласного бюджету виділено за сприяння депутата обласної ради В.В.Федурця. Також вздовж вул. Миру збудовано тротуарну доріжку протяжністю 750 метрів. Профінансовано роботи за кошти, які за сприяння народного депутати України Василя Петьовки надішли з держаного бюджету, а частину грошей – 140 тис. грн. виділила селищна рада. 

– Проблемними є також й комунальні шляхи. Коли селищна влада візьметься за їх покращення?

– Ремонтувалися вони тогоріч – проведено поточний ремонт вулиць Травнева та Івана Франка. На жаль, аби відновити всі комунальні вулиці, коштів не вистачає. Як тільки буде капітально оновлено головну дорогу Дубового, то розпочнемо ремонт комунальних. Також у планах вкрити асфальтним покриттям об’їзну дорогу, що проходить через вул. Травнева.

- Який  був бюджет селищної ради у цьому році?

– Загалом, бюджет складався з 10,5 млн. грн. (у тому числі кошти, що надійшли від держбюджету). Найбільше надходжень поступило з акцизного збору – 1,443 млн. грн., єдиного податку з фізичних та юридичних осіб – понад 3 млн. грн., за оренду землі та податок на землю – 313,6 тис. грн.

– Звісно, що його не вистачало на все?

– Для проведення робіт з покращення інфраструктури Дубового селищна влада за сприяння народного депутата України Василя Петьовки та депутата обласної ради Василя Федурця залучала кошти й з обласного та державних бюджетів. Так, 783 тис. грн. з регіонального бюджету на ремонт доріг, 705,8 тис. грн. надійшло з державного бюджету для будівництва тротуару вздовж вул. Миру, ще 1,2 млн. грн. було спрямовано на ремонт автошляхів з районного бюджету та 175,5 тис. грн. з обласного бюджету виділено на встановлення світлофора.

– Загалом, на що спрямовано кошти з селищного бюджету?

– Як згадувалося, значна частина коштів пішла на співфінансування проектів з ремонту доріг. Немала сума витрачена на оплату заробітної плати працівників селищної ради, дошкільних навчальних та закладів культури, витрати на комунальні платежі та електроенергію, продукти харчування для вихованців двох ДНЗ. Цьогоріч профінансовано проведення благоустрою території ДНЗ №3, де 110 м2 бруківки викладено перед входом до закладу.
– Як дбає селищна рада про дошкільну освіту у селищі?

– Два дитсадки, що діють на території селища, забезпечують дошкільною освітою понад 400 дубівських малюків. У минулому році у ДНЗ №2 відкрито ще одну, 9 групу, та закуплено відповідний інвентар. Поки що відкрити додаткові групи у ДНЗ №3 нема можливості. Однак у перспективі плануємо другий поверх будівлі, де зараз розміщено ДШМ, переобладнати під дитсадок. А ось для школи мистецтв маємо намір здійснити реконструкцію недобудованого адмінкорпусу котельні, що знаходиться поблизу ЗОШ І-ІІІ ст. Однак реалізувати цей задум  не зможемо у найближчі кілька років через брак коштів. Також обидва садочки необхідно перекрити та здійснити утеплення їх фасадів.

– На території Дубового є 16 п’ятиповерхівок, обслуговуванням яких займається комунальна служба та водоканал. Як спрацювали комунальники у цьому році?

– Водоканал та ЖКГ наразі збанкрутілі й мають ряд заборгованостей перед державою. Минулими роками селищна рада допомагала комунальникам сплачувати частини боргів. Однак боргова яма занадто велика. Самі ж служби наразі, через брак фінансування, не виконують свою безпосередню функцію на належному рівні. Водоканал постачає жителям багатоповерхівок воду тільки з 16.30 по 22 год. Частина мешканців, аби мати воду у кранах цілодобово, встановлюють ємкості для накопичення води чи роблять свердловини поблизу багатоповерхівок і звідти беруть воду. А комунальники, окрім прибирання території поблизу будинків та благоустрою місцевих цвинтарів, фінансово не спроможні на інше – вирішити питання з перекриттям даху багатоповерхівок чи оновлення їх фасадів. Скажімо, зараз назрілою є проблема перекриття будинків №2 та №4 по вул. Гагаріна. Однак для цього потрібні кошти, яких комунальна служба не має. Ще однією незручністю для мешканців квартир є те, що електроенергія – єдине джерело тепла у їх оселях. У зв’язку з цим з 2011 року користувачі електроенергії, що проживають у багатоповерхівках, у зимовий період сплачують за електроенергію за пільговим тарифом. Це допомагає економити значні суми.

– Чи не планують мешканці багатоповерхівок створити ОСББ?

– Безсумнівно, створення ОСББ для кожного багатоквартирного будинку – це один з найкращих виходів з ситуації, що склалася. Адже тоді будинок стане власністю його мешканців, а ОСББ є ефективним інструментом для залучення співвласниками коштів на проведення енергоефективних та заходів з модернізації будинку. Наразі проявили бажання створити ОСББ тільки мешканці будинку №2 по вулиці Гагаріна.

– Чи покращилися справи у ДП «ЗВВО» у цьому році?

– Наразі ДП «ЗВВО» продовжує функціонувати, випускаючи тільки невелику партію прив’язних систем. Разом з тим, заборгованість підприємства перед державою ще не погашена. Тож в економічному плані у підприємства зовсім не пішли справи на краще.  

– Ще з минулих років ведуться розмови про те, щоби частину земель заводу, що не використовуються, вилучити та передати на баланс громади. Яка ситуація з цим питанням наразі?

– Це доволі складно. Адже кількома роками раніше декілька приватних підприємців на аукціонах викупили від заводу частину будівель та розпочали власну виробничу діяльність, зокрема, у деревообробній сфері. Однак земельні наділи під цими будівлями залишилися у власності заводу, а точніше Державного концерну «Укроборонпром». Аби ці землі стали власністю громади, необхідно пройти складну процедуру вилучення та передачі земель. А найголовніше – сам Державний концерн «Укроборонпром» має ініціювати процедуру відчуження земельних ділянок та передати їх РДА, а ті, у свою чергу, селищній раді, як це було з 2 га земельних наділів, які у 2016 році передано відповідно до закону Тячівській районній адміністрації, а та передала їх без зміни цільового призначення на баланс селищної ради. Наразі цю землю здано у оренду підприємству ТОВ «Закарпатенерго», що має намір вже у 2018 році збудувати на її території ТЕС.

– Чи розроблено генеральний план Дубового та які ще земельні питання є актуальними для дубівчан?

– Так, виготовлено генеральний план, відповідно у межі селища увійшли частина урочищ Вітерна та Нова дорога. На території селищної ради наразі узаконюється земельна ділянка під стадіон та розробляється план детального планування території під будівництво очисних споруд. Практично вільних земельних ділянок на території селища немає, на жаль, й учасників АТО забезпечити ними не спроможні.

– На річках нещодавно пройшов руйнівний паводок. Чи велика вода не завдала шкоди Дубовому й чи  надійно захищено селище від водної стихії?

– На щастя, повноводна Тересва та гірські річки Нижній та Верхній Звур не завдали шкоди населенню. У пік паводку рівень води у річці Тересві не досягав критичної точки, до якої залишався ще один метр. Однак під ризиком підтоплення у разі чергового підняття річки досі залишаються сотні дворогосподарств, що знаходяться поблизу двох ділянок, де частково чи повністю зруйнована дамба. Так, в урочищі Вітерна у 2010 році паводком було зруйновано частину дамби, хоч у наступні роки цю ділянку водники укріплювали тимчасовими спорудами, однак насип постійно вимиває вода. А на капремонт цієї гідроспоруди коштів так і не було виділено. Ще одна аварійна ділянка знаходиться у Нижній Заріці (вул. Травнева), де на лівому березі річки необхідно продовжити будівництво недобудованої гідроспоруди. 

– Попри те, що з Дубового, за угодами з місцевим населенням, фірма «КВ-Консалт» вивозить сміття, селище назвати ідеально чистим важко. Придорожні та прибережні зони часто забруднені побутовими відходами. Як селищна рада бореться з цим явищем?

– Селищна влада робить усе можливе, аби підтримувати чистоту в Дубовому. Та, на жаль, не кожен дубівчанин свідомий того, що, викидуючи непотріб у річку чи придорожню зону, завдає шкоди й собі, й навколишньому середовищу. Більшість мешканців селища все ж уклали угоди з фірмою на вивіз побутових відходів, сміттєзбиральна машина наразі не їздить тільки вулицями Луг та Травнева. Хоч селищна влада намагалася вплинути на мешканців цих вулиць, пообіцявши, що в разі налагодження співпраці з ТОВ «КВ-Консалт», встановлять на вулицях вуличне освітлення. Та консенсусу так не було досягнуто.

– Дубове має всі передумови стати туристичною родзинкою. Чи сприяє селищна рада цьому?

– Як і будь який гірський населений пункт, Дубове та його околиці цікаві туристам. Селище відвідує щороку чимало туристів, однак селяни великих прибутків від туристичної сфери не мають. Як, власне, й селищна рада, адже жодних надходжень до місцевого бюджету від туристичної діяльності не було. Туристи відпочивають у готельно-ресторанному комплексі «Голден палац» та кількох садибах.

– Чи має намір селищна рада створити з навколишніми селами об’єднану громаду?

– Питання децентралізації влади особисто я вивчаю вже давно. Намагаюся відвідати кожен форум, де лектори розповідають про переваги створення ТОГ, та порівнюю всі плюси і мінуси децентралізаційних процесів. Ще у 2014 році Дубівська селищна влада надіслала листи-запрошення щодо об’єднання в одну територіальну громаду з центром у Дубовому сільським радам – Лопухова, Руської Мокрої, Красної, Калин, Ганич та селищній раді Усть-Чорної. Схвальну відповідь отримали тільки від Красної, Калин та Ганич, а згодом й Калини відмовилися від об’єднання. Тому було вирішено, що об’єднання буде тільки з Краснянською сільською радою, над чим працюємо.

– Вирішення яких питань передбачено у наступному, 2018 році?

– Невирішених питань у селищі Дубове ще чимало. Зокрема, селищна рада основний акцент у році прийдешньому робитиме на подальшому оновленні головної вулиці Дубового. Маємо намір також капітально оновити вуличне освітлення центральної дороги, відремонтувати площу перед будинком культури, адмінбудинком ДНЗ №2, реконструювати приміщення реабілітаційного відділення. Загалом, основна мета залишається незмінна – робити все можливе, аби дубівчанам у рідному селищі жилося комфортно.

– Що побажали б односельцям напередодні Нового року?

– Нехай всі добрі задуми здійсняться, мирного неба над головою, достатку у сім’ях та міцного здоров’я всім краянам.

– Дякую за розмову.


Розмовляла Л.Білак для Tyachiv.com.uaКоментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi