Надіслати
НОВИНУ
 
10.11.2017    П:652 К:0
Біловарці – маленьке село з великим потенціалом
Одне з найменших за чисельністю мешканців сіл району – Біловарці. Тут проживає більше 1100 осіб. Незначна частина працездатного населення задіяна у державних та приватних структурах, решта – виїздять на заробітки чи ведуть сільське господарство.
У селі діють Біловарська ЗОШ І-ІІ ст., де навчається близько сотні дітей, дитсадок, що охоплює вихованням 40 дошкільнят, ФАП, клуб та сільська рада. Власною підприємницькою діяльністю займаються всього 10 приватних осіб, що працюють у сфері торгівлі та надання послуг. Тож, маючи незначні надходження до сільського бюджету, сільська рада є дотаційною.

Про те, як Біловарці «виживають» та про перспективи розвитку населеного пункту говоримо з сільським головою Галиною Войтенко.Без підтримки держави Біловарці не проживуть


Галина Володимирівна переконує, що без підтримки держави сільська рада Біловарців не мала б можливості не те, що розвиватися, а навіть функціонувати.

Скажімо, за минулий рік бюджет сільської ради становив 1 млн. 100 грн. І лише 10 % від цієї суми – 105 тис. грн. – надійшло від сплати єдиного податку та акцизного збору місцевими підприємствами, решту суми – від держави як видатки на захищені статті зі сплати заробітної плати працівникам садочка, клубу та сільської ради, а також оплату за комунальні послуги та організацію дитячого харчування у ДНЗ.

А ось на розвиток інфраструктури села у сільській казні зовсім коштів не вистачає і, аби здійснити такі необхідні для Біловарців ремонтні роботи вулиць чи садочка, знову ж таки, потрібна підтримка держави.

Так, у минулому році районна рада виділила 1 млн. 400 тис. грн. на проведення капремонту 2,4 км вулиці Біловарської та оновлення 9 комунальних вулиць з гравійним покриттям. Наразі дорога загального користування у межах села не потребує ремонту, а ось дві комунальні вулиці – Кубинця та Вайди – планують оновити.

Масштабну роботу сільська рада провела за 2016-2017 роки зі встановлення на всіх вулицях села вуличного освітлення. Фінансову підтримку надали районна рада, депутати сільської ради та місцеві приватні підприємці.

Приводячи до ладу територію села, також встановлено на кожній вулиці показники назви вулиці, є відповідний вказівник з написом «Біловарці» й на початку населеного пункту та наприкінці. А спільно з дорожниками здійснили розмітки дорожнього переходу та встановили знаки поблизу садка, школи та на розі вулиці Садової.


Все найкраще – дітям


Галина Володимирівна переконана, що навіть за браком коштів у сільській казні, покращувати умови перебування дітей у освітніх закладах необхідно.

– Відрадно, що розуміють це й керівники району та допомагають біловарчанам. Так, минулого року у Біловарській школі капітально відремонтовано спортивний зал. Профінансовано ці роботи з районного бюджету, – розповідає сільський голова.Також дбають у селі й про найменших біловарчан. Адже у цьому році, нарешті, вдалося провести поточний ремонт покрівлі садочка. Кошти на проведення цих робіт надійшли з Кабміну на звернення народного депутата України Василя Петьовки (160 тис. грн.) та з районного бюджету (30 тис. грн.). Роботи з поточного ремонту ДНЗ триватимуть й надалі.

Як зазначає Галина Войтенко, й сама молодь вносить лепту у розвиток села. Наприкінці минулого року декілька місцевих ініціативних хлопців згрупувалися та облаштували в одній кімнаті будинку культури тренажерний зал, який тепер безкоштовно можуть відвідувати всі мешканці Біловарців.Будівництво ФАПу та захист села від паводку – назрілі проблеми


Є у селі й ряд питань, які непокоять громаду роками. Це, зокрема, покращення надання медичних послуг. Адже місцевий ФАП вже багато років знаходиться у пристосованому приміщенні будинку культури. А будівля, яку почали зводити під ФАП ще у минулому столітті, залишилася недобудованою та з часом почала руйнуватися. Аби вирішити назрілу проблему, сільська рада виготовила проектно-кошторисну документацію на проведення реконструкції недобудови та зареєструвала її у держпрограмі регіонального розвитку.

Разом з тим, невирішеною проблемою залишається й захист Біловарців від водної стихії.

– Вздовж річки Тересви у межах Біловарців кількома роками раніше зведено 1,5 км берегоукріплення, після чергового паводку, у 2015 році, цю дамбу реконструювали. Тож частина села надійно захищена від водної стихії, однак решта території Біловарців, від центру до початку населеного пункту, не захищена. Й там у разі паводку під загрозою підтоплення буде близько 10 дворогосподарств. Разом з тим, у цій частині села річка постійно підмиває сільськогосподарські наділи селян. До речі, тут під час минулорічних паводків було змито 100 метрів берегової лінії. Тож вкрай необхідно провести регулювання русла річки, а у перспективі звести на відстані близько 1 км гідроспоруду, –- переконує Галина Володимирівна.Чисте та затишне село – вимога часу


Для місцевої влади пріоритетним у роботі є не тільки розвиток соціальних об’єктів у селі, а й захист довкілля. З цією метою у Біловарцях з 10 жовтня по 10 листопада триває акція «Зробимо Україну чистою», проводиться вона спільно з виконкомом сільської ради та керівництвом ТОВ «КВ-Консалт». Під час цієї кампанії прибрано від сміття одну з сільських вулиць та ліквідовано стихійний смітник на межі сіл Добрянське та Біловарці. Задіяні у проведенні акції були працівники соціальних установ села, старшокласники та «консалтівці». Також дирекція школи залучила екологів та лісівників проводити зі школярами виховні заняття. Такі ж лекції для школярів та дошкільнят проведе найближчим часом й сільський голова та «консалтівці».

А спільними зусиллями працівників виконкому сільської ради та прихожан греко-католицького та православного храмів здійснено прибирання території місцевого кладовища.

Разом з тим, дбаючи про збереження природних багатств Карпат, сільська рада має намір звернутися у відповідні структури з проханням територію урочища Біловарець, а це близько 10 га, зробити заповідною зоною. Наразі ця територія належить Тячівському лісгоспу. Тут розміщена гора Голиця, а в урочищі Біловарець знаходиться унікальне шафранове поле площею 3 га, а також тут водиться червонокнижна ящірка – саламандра та гніздиться орел. Ця місцина може посприяти розвитку туризму у селі.

– Маємо хороший туристичний потенціал, адже село оточують Карпати, а поблизу населеного пункту знаходиться так зване городище, де раніше археологи віднайшли залишки поселення куштановицької культури. Також скелиста гора Голиця може послужити для тренувань альпіністів. А унікальне шафранове поле, що знаходиться над цією скелею, зачарує туристів. Цікавим є й музей старовинних речей, що діє при місцевій школі, – розповідає Галина Войтенко.


Для розвитку села необхідні інвестиції


Галина Войтенко прагне й надалі розвивати інфраструктуру Біловарців та покращувати добробут селян. Так, у найближчих планах сільської влади – облаштування стадіону. Адже село досі не має власного спортивного поля.

Галина Володимирівна каже, що радо взялася б й більш масштабно змінювати село. Однак переконана, що зробити це дотаційній сільській раді буде непросто.

Оскільки у 2015 році не відбулося об’єднання у територіальну  громаду з сусідньою Бедевлею, а від Вільховецької ОТГ надійшла тільки усна пропозиція про об’єднання, то наразі питання децентралізації досі не вирішено.

Тому сільська влада планує самостійно шукати можливість покращувати інфраструктуру населеного пункту, для цього братиме участь у різноманітних міжнародних  грантах та залучатиме інвестиції.


Л.Білак для Tyachiv.com.uaТеги:
Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi