Надіслати
НОВИНУ
 
20.07.2017    П:1965 К:9
У Тячеві презентували унікальну документальну книгу «Чекістське досьє окупованої України» (ФОТО)
20 липня у Тячівській галереї ім.Ш.Голлоші відбулася презентація тритомного збірника документів Галузевого Державного Архіву Служби Безпеки України «Чекістське досьє окупованої України».
Автором-упорядником видання є Роман Миколайович Круцик – голова Київської міської організації Українського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» ім. В.Стуса, директор Музею совєцької окупації у Києві, народний депутат України 2-го скликання.

У тритомнику представлено більше 3000 документів економічної і політичної характеристики 26-ти областей України із 13-го фонду, так званих «Паспортів України». До 2009 р. ці документи були засекречені і знаходились під грифом для службового використання спецслужб і радянських партійних органів. Робота над книгою тривала три роки. «Чекістське досьє» налічує загалом понад 3200 сторінок. У першому томі є фотокопії документів, які стосуються Закарпатської області і, зокрема, Тячева і Тячівського округу.

Книга вийшла у світ коштом української діаспори з різних країн, без державної підтримки.

Сьогодні волонтер центру «Горгани» Богдан Колодницький передав книгу з автографом автора та ще кілька творів Романа Круцика Тячівській районній бібліотеці.  

Презентацію відвідали знані волонтери, які співпрацюють із центром «Горгани», – це авторка українсько-чеської книги «Фрагменти з Майдану», нещодавно презентованої у Тячеві, Вероніка Мехова з Чехії, відомі в Україні режисер Світлана Бойко та письменник Сергій Ухачевський, керівники районної та міської влади, волонтери, представники громадськості, працівники бібліотек району та інші.

У вітальному слові голова Тячівської РДА Василь Дем’янчук подякував автору Роману Круцику, волонтеру Богдану Колодницькому та всім, хто долучився до видання книги і доклав зусиль для того, щоб читачі Тячівщини могли ознайомитись із цим джерелом історичної правди.

Незважаючи на те, що автор не зміг бути присутнім на презентації, все ж учасники заходу мали нагоду заочно познайомитись із ним під час перегляду відеопрезентації Музею совєцького окупації, створеного паном Романом. У сюжеті, зафільмованому режисером Світланою Бойко, громадський діяч оповідає про  Товариство «Меморіал», експозицію музею, роботу над книгою «Чекістське досьє окупованої України». Громадський діяч проводить паралелі між «братньою допомогою російських більшовиків у 1917 році», які начебто допомагали українським боротись із буржуазією, та сьогоднішньою російською окупацією Криму та Донбасу.

«Окупант хотів знати, чим він володіє, тому у книзі «Чекістське досьє окупованої України» кожний округ України описаний як економічно, так і політично. Ми видали тритомник і роздали його безкоштовно у вищі заклади освіти, музеї, бібліотеки. Це досить серйозний матеріал для наукових досліджень. Нам треба знати цей матеріал, щоб розуміти: нема «старших братів», є загарбники, які експлуатували і нищили наш народ, намагаючись поставити нас коліна», – каже автор та упорядник тритомника.

На завершення Роман Круцик підписує книгу для Тячівської районної бібліотеки і передає її Богдану Колодницькому. 

За запрошення на захід та гостинність подякувала режисер Світлана Бойко, яка вперше навідалася на Закарпаття, а також поділилася враженнями від візиту до Музею совєцької окупації.

Письменник, волонтер, учасник бойових дій Сергій Ухачевський розповів про непересічну особистість – Романа Круцика та акції, які він здійснив заради ідеї донесення до українців інформації про Голодомор та повстанську боротьбу. У 90-ті роки, вже за часів незалежності, він з сім’єю навіть в якості народного депутата зазнав репресій з боку спецслужб. А його сина – нині Голову асоціації українців в Ірландії Миколу Круцика – ув’язнили за наклепницьким доносом, і він понад рік відсидів у в’язниці. Зараз, попри поважний вік та проблеми зі здоров’ям, Роман Миколайович все ще продовжує працювати у музеї.

«Завдяки таким сподвижникам Україна продовжує дізнаватися свою історію і своє минуле, яке від нас закривали протягом тривалого часу», – зазначив Сергій Ухачевський.

Також прозаїк повів мову і про те, що тема волонтерського руху в Україні, на жаль, на четвертому році війни замовчується, тривають намагання закрити інформацію про це. Зокрема, нічим не завершились спроби зняти кінофільм на волонтерську тематику за державної підтримки. Та незважаючи на все, помічники армії продовжують допомагати військовим на сході. Тож від імені військових та волонтерів подякував тячівцям за допомогу, яку жителі району не раз надавали війську. 

Богдан Колодницький передав тячівській книгозбірні не тільки «Чекістське досьє», а й ще кілька праць Романа Круцика. Відтак розповів про волонтерські проекти, в яких наразі бере участь Тячівщина. Це відкриття меморіального знаку на честь борців за Україну та створення музею АТО в туристичній Яремчі, акція «Об’єднані прапором», яку проводить Асоціація українців Ірландії. Також висловив упевненість, що автор книги Роман Круцик вже восени приїде до Тячева і привезе до міста експозицію Музею совєцької окупації, яку можна буде розмістити у галереї.

Відтак Богдан Колодницький передав подяки від військових 72-ї ОМБр чеській благодійниці Вероніці Меховій, о.Івану Зубальському, о.Руслану Габрину та о.Володимиру Проданцю, які нещодавно навідували військових на передовій з благодійною місією.

Слово мав і начальник відділу культури Тячівської РДА Василь Гудак, який відзначив Богдана Івановича Подякою як організатора численних не тільки благодійних, а й культурних заходів – концертів, творчих зустрічей, презентацій.

На завершення заходу ведучі – фахівці районної бібліотеки Наталія Нодь та Марина Волос – від імені районної книгозбірні щиро подякували за цінний подарунок, який обов’язково знайде свого читача.

Наталія Маджара для Tyachiv.com.ua


Теги:
Коментарі (9)
Вікторіо
28.07.2017 02:21:27  |  IP: 188.166.81.***
Вот так, Тарасе, коли нема арнументів, починаються шуточки плоскі. Людина вам всьо по полочкам розложила, а ви які аргументи привели? Про лікаря? Убожіще, не позорьтеся ліпше
Комунізму
24.07.2017 04:03:22  |  IP: 195.66.156.***
Ти скажи, коли до лікаря навідаєшся...
тарас попович
24.07.2017 02:20:55  |  IP: 185.137.18.***
Може ти не Оксана, а якиїсь Оксан зациклений на шкідливій для багатостороннього суспільства націоналістичнй ідеології ?

Знав би хто, дав би відповідь. Доказувати щось пустому місцю, великого бажання не маю.

Оксана
23.07.2017 15:34:12  |  IP: 94.244.40.***
Дурний батько, дурний дід і онук пришелепкуватий. Тарасику, якщо не тямиш, не клацай дарма по клавіатурі, не забруднюй інфополе порядних людей. До твого відома, в цьому тритомнику саме документи з твого любимого й "високочтімого" ЧК / НКВД / КДБ. Вчи матчасть, як кажуть твої колеги.
тарас попович
22.07.2017 20:22:26  |  IP: 188.166.79.***
У всі часи у світі націоналізм був явищем негативним і шкідливим. Це вірус. Націоналісти є його носіями. Радикальний, агресивний націоналізм є нацизм. Ідеї зверхності однієї нації над іншими ні до чого доброго не приводять. Приводять лиш до злоби, ненависті і війни в середині держави і на міждержавному рівні. На превеликий жаль в Україні неонацизм підтримується владою і являється державною політикою. В державі де суспільство багатонаціональне, багатоконфесійне, багатопартійне спроба зробити одну націю, з однією релігією і партією націоналістів (нацистів) обовязково приведе до конфліктів, до розколу і до знищення держави як такої
тарас попович
21.07.2017 20:28:44  |  IP: 188.166.34.***
Історію нашого краю знаю не із книг націоналістів, а із уст людей старших поколінь. На моїх очах село мінялося. Все робилося для людей для покращення їхнього життя. Не буду перелічувати бо кожний бачить сам. Не все ще бездарні націонал - патріоти перетворили в руїни. Та і по руїнах можна судити, як ми жили в Радянському Союзі в окупованій Україні.
Я ще застав багато маленьких хатинок, в селі, перекритих соломою. Правда в них уже ніхто не жив. Біля них почали виростати добротні будинки з набагато кращими умовами для проживання. Коли був малим то тоді ще школа, пошта, дитсадок,бібліотека, амбулаторія, родильне відділення, будинок культури, сільрада, заклади торгівлівлі, надання побутових послуг і ін. знаходились в панських маєтках і будівлях де колись жили євреї. Багато єврейських пустуючих будинків було віддано багатодітним і бідним сімям.
З приходом Радянської влади більшість людей з великою радістю йшли працювати в колективні господарства. (в селі були дві такі. к-п ім. Леніна і ім.Шевченка) особливо ті хто нічого не мав, а таких була значна більшість. Пани повтікали за кордон, євреїв знищили нацисти. Земля була віддана людям під колгоспи. В кожному селі були по 2-3 сім"ї (куркулі) Вони не хотіли ділитися з народом, но в кінці кінців змирилися з змінами в новому житті і не жаліли про це.
Із великої сімї Бонків, які були куркулями, в ГУЛАЗі сидів лиш Андрій, Сидів за господарські махінації, а приписував собі, що він репресований. Репресованим його зробили рухівці. Та так сильно його катували та поламали йому долю, що дожив лиш до 90 років. Подивіться на поламану долю Бонків. Дай бог кожному такої долі.
Греко-католицька церква не була зареєстрована як громадська організація, а тому і не діяла. Ще в 1947 році уніати на своєму синоді саморозпустилися, по причині пособництва, колишнього керівництва, Гітлерівській Німечині.
Думаю, що архівні дані мало розходяться з тим, що було на самому ділі.
Закарпатття
21.07.2017 19:23:38  |  IP: 195.66.156.***
Да забийте на отрижку комуняцьку. Тарас то ще та криса- комуніст. Нероб і хуйло.
Віталій Б.
21.07.2017 16:02:26  |  IP: 82.207.88.***
пане Тарас дайте запит до архіву обласного й отримаєте інформацію з архіву скільки і кого з Вашого села та цілого району було зараховано до куркулів, тих людей, що важко працювали, як компартія церкву у вашому селі та районі закрила й так далі..., а потім будемо дискутувати, адже за кожним прізвищем йде змінена покалічена доля. У даній книзі виключно документи з архіву, отож прочитайте й будемо дискутувати документами, а не ярликами типу націонал-патріотами
тарас попович
21.07.2017 00:48:17  |  IP: 195.66.157.***
Про Р.Круцика і його сина є, про "Горгани" і Б.Колодницького є. Піар - фотографії тячівських можновладців є. А от про правдиві історичні (розсекречені) факти, що відбувалися в Тячеві і районі, жодного слова. З репортажу видно, шо націонал-патріоти вже і історію прибирають до своїх рук.
Пані Наталії варто було неполінуватися і відкрити книгу там де згадується наш край.
Може окупації някої і не було. Було звільнення людей від буржуазно - поміщицького свавіля і від кровавих фашистів і їх прихвостнів ? Неперекручені націоналістами історичні факти це підтверджують.

<<Попередня
1
Наступна>>
Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi