Надіслати
НОВИНУ
 
03.05.2017    П:909 К:0
Ярослав Руснак з Калин вирізьблює з дерева витвори мистецтва (ФОТО)
Вже майже чотири десятиліття різьбяр Ярослав Руснак з Калин витісує з дерева об’ємні картини, скульптури та навіть майструє меблі, сходи, декорує деревом кімнати.

Більшість його робіт прикрашають оселі друзів та знайомих не тільки на території України, а й чимало виробів вирізьбив на замовлення для іноземців. Попит на оригінальні та витончені мистецькі роботи майстра мають неабияку популярність за кордоном.

А почалося у Ярослава Юрійовича захоплення різьбярством ще у шкільні роки.

– Майструвати з дерева вперше спробував на уроках трудового навчання, які вів учитель Іван Тичак. Він не тільки навчив мене всім нюансам роботи з деревом, а й допоміг моєму таланту розкритися. Тож почав витісувати сувеніри не тільки як домашнє завдання, а для власного задоволення. У юнацькі роки настільки захопився різьбленням, що вирішив присвятити цьому ремеслу своє життя. Оскільки вирізувати фігурки з дерева мені вдавалося, то після закінчення школи мене взяли до Усть-Чорнянського лісокомбінату, де впродовж кількох років працював у сувенірному цеху, - розповідає майстер.

Згодом Ярослав Руснак перевівся до ДП «ЗВВО» у відділ художньої майстерні. За роки роботи на підприємствах виготовляв різні сувеніри, які лісокомбінат, так й завод розповсюджували по всій території Радянського Союзу. Він разом з колегами також декорували деревом громадські їдальні та ресторани на території району. Тож безцінний досвід, який здобув Ярослав Юрійович на виробництві, згодився у майбутньому. Адже після занепаду заводу йому, як й більшості його колегам, довелося шукати іншу роботу. Так, у 90-роках майстер разом з однодумцями започаткував власну справу з виробництва меблів. Перші змайстровані столи, стільці та шафи тепер прикрашають його власну оселю. Однак бізнес довелося прикрити, й аби прогодувати сім’ю, Ярослав подався на заробітки до Росії. За кордоном талановитий різьбяр став затребуваним, тож разом з бригадою заробітчан зводили цілі будівлі у рустикальному стилі.

– Ми майстрували сходи, меблі та інший хатній інвентар у стилі «кантрі-лук».  Росіяни також полюбляють прикрашати двори скульптурами ведмедів. Найбільша статуя бурого звіря висотою близько 3 метрів, яку я вирізьбив, знаходиться у Росії, – розповідає митець.

Цікавляться роботами Ярослава Руснака й наші земляки. Майстер декорує деревом дачні будинки та бані. Також виготовляє на замовлення портрети, об’ємні картини, торшери та різні сувеніри. Український споживач надає перевагу гуцульському стилю, тож більшість робіт майстер виготовляє на цю тематику.

– Зазвичай замовник тільки каже, у якому стилі має бути виконана робота, у решті дає волю моїй фантазії, – ділиться митець.

У роботі митця все починається з задуму. Спочатку він в уяві вимальовує, яким має бути готовий виріб, а потім починає переносити уявний макет на поверхню дошки чи пня.

– Я ніколи не малюю ескізи, майбутній виріб я макетую у голові, – каже Ярослав Руснак.

На виготовлення того чи іншого виробу майстер витрачає від кількох годин до кількох днів. Це залежить від об’єму та складності роботи. Найбільше часу витрачає він на  дуже великі та  дрібні вироби.

– Після того, як вирізьбив предмет, відшліфовую його поверхню, затим наношу лак чи віск, – розповідає про процес виробництва.

Основними інструментами у роботі Ярослава Юрійовича є бензопила, сокира, болгарка та різці. За допомогою бензопили не тільки обтісує масивні брили, а й може вирізати на дошці обличчя. До речі, на світлині, де зображений майстер, поруч з ним портрет гуцула, який він «намалював» за допомогою саме цього інструмента.

Працює митець здебільшого з тополею. Каже, ця порода дерев, хоча й не найкраще підходить для різьби, однак добути її найлегше. Матеріали зазвичай Ярослав Руснак купує, однак нерідко й шукає сухостої у лісі та на берегах річки Тересва.

– Буває, вода принесе на берег корінь дерева, з якого  виходять досить оригінальні та цікаві стільчики чи статуетки, – зазначає.

Ярослав Руснак перетворив власну оселю у витвір мистецтва. У будинку майстра чи не всі меблі виготовлені власноруч. Він самотужки обшив декоративними дошками коридор, змайстрував сходи. А стіни кімнат завішені об’ємними картинами букетів квітів та композиціями фруктів, які виготовив хазяїн. Є серед виробів й вирізьблений портрет дружини з сином. Також у доробку майстра численні торшери, в основі яких граційні панянки та скульптури Діви Марії. Та не різьбою єдиною живе митець. Він ще й пейзажі пише, в основному панорами Карпат. Доклав свої зусилля Ярослав Юрійович й до облаштуваня двору, який прикрашають лавка з ведмедями та статуетки бурого.

– Нещодавно чоловік подарував мені на день народження черговий вирізьблений торшер, – показує дружина митця Марія Руснак. – Він любить майструвати, адже у творчій роботі знаходить відраду та душевний спокій.

Про задоволення від роботи говорить й сам митець. Каже, що різьбити любить не тільки тому, що ця справа його захоплює, а й тішиться з того, що його витвори викликають позитивні емоції в оточуючих та допомагають прикрасити навколишній світ.

Л.Білак для Tyachiv.com.ua


Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi