Надіслати
НОВИНУ
 
9/21/2016    П:1339 К:1
На Тячівщині відгуляли весільний етнофестиваль «Закарпатська свальба» (ФОТО)
У святкуванні, яке відбулося на минулих вихідних, були задіяні два села - Німецька Мокра та Колочава, для яких у цей день офіціно відкрили лісову дорогу, що сполучила ці населені пункти.
Свято проходило у кількох локаціях і мало на меті відтворити давні традиції весілля, яке колись гуляли в цих селах.

Молодята - Мар'яна Дацьо та Володимир Маркович були реальними, і дане дійство стало для них генеральною репетицією найважливішої події у житті, бо вже буквально за місяць вони відгуляють справжнє весілля.

Тож в Німецькій Мокрій, на подвірї жениха з самого ранку метушилися люди - жінки куховарили, дівчата прикрашали хату та підводи, чоловіки розставляли столи тощо. Роль усіх свадьбашів виконували працівники відділу культури Тячівської РДА.

До речі, оселя, в якій відбулося дійство і де колись проживали етнічні німці - одна з найстаріших на території села. Повернути її у свою епоху допомагав один з кращих збирачів старожитностей та знавців традицій, засновник етнографічного музею "Калина" Юрій Куцин.

Підсобила йому в цьому дружина, яка окрім того показала майстер - клас з прядіння та виконання весільних коломийок. Також чимало старовинних експонатів привезли з собою працівники сільських клубів та бібліотек. Тож гості свята мали змогу оглянути старовинні речі та принути в атмосферу сторічної давності. Не обійшлося і без курагову, який прикрасили дружки перед весіллям.

А згодом прийшли і поважні гості зі сторони нариченої.

У садибі нареченого відбулася традиційна закарпатська гостина з обрядовими піснями «вінкоплетіння» (фольклорний колектив «Мрія» с.Новоселиця), «відрощування молодого» (фольклорний колектив с.Угля), яку вів «староста» - Микола Крегул у супроводі троїстих музик родини Гудаків, Шуманів, гурту «Каприз» (смт.Дубове) та троїстих музик БК с .Красна.

Після цього молодий з старшою дружкою, дружбами та гостями посідали в весільний «кортеж», що складався з прикрашених підвод та рушили в сусіднє село Колочава, аби викупити наречену.

Та по дорозі на всіх чекала несподіванка. У засідках на учасників дійства чатували переодягнені вояки різних історичних епох, які у свій час пережили ці гірські села. На виїзді з населеного пункту з?являлися німецькі військові, адже село Німецька Мокра було засноване австрійськими поселенцями у XVIII столітті.

Надалі весільний кортеж зупинили “солдати австро-угорської армії”, “червоноармійці” та вояки УПА. На всіх чотирьох локаціях “військові” розважали учасників заходу, отримували символічний “викуп” тощо.Зупинились всі разом на межі Тячівського і Міжгірського району, де за традицією відбулася ще одне частування, після чого дійство перенеслось у Колочаву.

Відтак на території музейного комплексу “Старе село” пройшла основна частина фестивалю — викуп нареченої, гостина у садибі молодої, весільний танець на гунях, танець молодої.

Також на музичній сцені народні гуляння супроводжував виступ Закарпатського академічного народного хору та концерт місцевих виконавців. Тячівщину представляли зведені народні музики «Тячівські музики» у складі народних троїстих музик родин Гудаків, Шіманів, гурту «Каприз» (В.Гудак), учасники народного вокального ансамблю «Тисяночка» (О.Вейгеш), вокальний ансамбль с.Новобарово (В.Лар).

Фестиваль зібрав чимало глядачів та безпосередніх учасників. Свято має шанс стати щорічним, а місцем його проведення буде с. Колочава Міжгірського району. Обов?язковою умовою також стане збереження концепції фестивалю, а значить, щороку сотні гостей будуть вітати справжніх наречену та нареченого. Між іншим, цьогорічна пара молодят отримала незвичний весільний подарунок — сертифікат на 60 кубометрів будівельних пиломатеріалів.

Любов Немеш, прес-служба Тячівської РДА


Коментарі (1)
Михайло
9/22/2016 1:39:40 AM  |  IP: 95.134.28.***
6-й абзац - ПРинути в атмосферу, 7ий - нарИчена, 8-й - ШУманів, пані Любо, ви ще від свадьби не одийшли?

<<Попередня
1
Наступна>>
Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi