Надіслати
НОВИНУ
 
09.12.2014    П:1497 К:0
Лопухівський сільський голова Михайло Фіцай: «Роблю все можливе, аби покращити життя мешканцівЛопухово»
Гірське село Лопухово – одне з найвіддаленіших населених пунктів Тячівщини. Село знаходиться за 70 км від райцентру. Тут проживають трудолюбиві люди, закохані у гірські бескиди.
Більшість лопухівчан задіяні у лісозаготівельній галузі, працюючи на ДП «Брустурянське ЛМГ» та приватних деревопереробних підприємствах. А інші збирають лісові дари, від продажі яких мають хороші доходи. Частина виїжджає на заробітки, невелика кількість задіяні у сільських установах. У селі діє садок, НВК, початкова школа, загальноосвітній навчальний заклад, амбулаторія, два ФАПи, будинок культури. 

Життя у гірському селі нелегке. Через неродючість ґрунтів та холодний клімат городина погано доспіває, після сильних опадів мілка й невелика гірська річка Брустурянка виходить з берегів, підтоплюючи дворогосподарства та наносячи шкоду лопухівчанам. Один з таких паводків у 1998 році зруйнував ущент дорогу, що веде до села. Нині цей автошлях має гравійне покриття, з таким же – більшість вулиць у населеному пункті. Асфальтованим є лише невеликий відрізок шляху у центрі Лопухова. Однак, незважаючи на важкі умови життя у гірському регіоні, у селі проживає близько 4  тис. осіб, тут переважає молоде покоління. За останні роки збільшився й приріст населення, а у цьому році за 11 місяців народилось 93 немовлят. Відтак, село має великий потенціал розвитку. Що ж робить сільська влада задля покращення добробуту лопухівчан – про це говоримо з сільським головою Михайлом Михайловичем ФІЦАЄМ.

- Михайле Михайловичу, що вдалось зробити сільській владі за останні роки задля розвитку інфраструктури населеного пункту?

- Перш за все, прагнемо утримувати у належному стані всі заклади та установи, що діють у селі. Особливу увагу у цьому році привернули питанню покращення дошкільного виховання маленьких лопухівчан. У грудні минулого  року було відкрито додаткову 4 групу у Лопухівському ДНЗ, що дозволило ще 25 діткам відвідувати заклад. Разом з тим, працюємо й над покращенням умов як у Лопухівському садочку, так і у Яблунецькому НВК. Нині у цих закладах триває заміна старих вікон та дверей на нові енергозберігаючі металопластикові. Всі роботи проводимо за кошти з сільського бюджету. 

Плануємо провести централізоване опалення у Яблунецькому  НВК та Лопухівському садку, а також у плані перекриття даху будівлі Лопухівського ДНЗ, встановлення доріжок з тротуарної плитки в обидвох закладах.- Чи всіх малят вдасться охопити дошкільним навчанням?

- В умовах гірського села це не просто. Працюємо над тим, аби дати можливість отримати дошкільне виховання лопухівським малятам, які проживають у присілку Прочка й через віддаленість від садка не мають змоги його відвідувати.  Відтак, аби і для цих діток було доступне дошкільне виховання, з вересня цього року взялись добудовувати Прочківську початкову школу та реорганізувати її в  НВК, що дасть можливість відкрити групу для дошкільнят. За спонсорські кошти до старої будівлі  добудовується  ще один корпус, вихід на другий поверх та дві кімнати на другому поверсі  з  перекриттям  даху металопрофілем, встановленням нових та заміною старих  вікон на нові – металопластикові. Наразі у добудованому приміщенні тривають штукатурні роботи й проводиться обробка фасаду будівлі. Ближчим часом буде проведено централізоване опалення всього закладу. Також у оновленому закладі працюватиме кухня та їдальня,  що дасть можливість забезпечити гарячими обідами не тільки дошкільнят, а й учнів 1-4 класів цього закладу. Спонсорами будівельних робіт стала фірма «Комерц Консал», яка має намір звести на території села міні-ГЕС. Відкриття Прочківського НВК заплановано на 2015 рік. Таким чином, у Лопухові всі малята будуть охоплені дошкільною  освітою.

 


- А чим порадує сільська влада маленьких громадян у період новорічно-різдвяних свят?

- Скажу відверто: про світ дитинства думаємо постійно, щоб не почувалися малята обділеними. Так, у 2015 році сільська рада планує для кожного навчально-виховного закладу закупити ігрові майданчики. А за спонсорські кошти фірми «Комерц Консал»,  для школярів на території навчального закладу облаштуємо спортивний майданчик. 

Напередодні новорічно-різдвяних свят сільська влада проведе акцію, кожен дошкільник та учень молодших класів отримає солодкий подарунок та іграшки. Також подарунки отримають 5-літні учні підготовчої групи та всі соціально незахищені мешканці Лопухова, що перебувають на обліку у територіальному центрі. 

- Михайле Михайловичу, уже впродовж багатьох років всі б’ють у дзвони з приводу місцевої школи. Що змінилося? Яка ситуація з Лопухівською ЗОШ І-ІІІ ст, будівля якої визнана аварійною?

- Впродовж тривалого часу у зв’язку з тим, що школа визнана комісіями як аварійна,  ремонтні роботи у закладі проводяться щороку лише поточні. Ми  сподіваємось і боремось за те, щоб будівництво нової школи розпочати наближчим часом. Адже є вже  відповідні погодження й проект на будівництво цього закладу. 

Хоч  коштів досі немає, обіцянки попередніх керівників району залишились на папері.  Сподіваємось, що нинішнє керівництво району допоможе нам вирішити це непросте питання. Відтак сільська влада  наполягатиме  на тому, аби у  2015 році питання будівництва школи у Лопухові було включено до загальнодержавної програми будівництва загальноосвітніх закладів. Ще одним варіантом вирішення проблеми може стати участь  у міжнародному проекті, за умовами якої частину коштів на будівництво закладу надасть  Євросоюз. 

- Як організовано підвіз учнів до школи, адже мешкають на далеких присілках?

- На жаль, це стало проблемою у закладі, адже постало питання підвозу учнів, що проживають у присілку Яблуниця, який знаходиться на відстані 8 км від школи. Шкільний автобус, який підвозив дітей, нині переданий на потреби армії України. Наразі він знаходиться на полігоні в Закарпатській області. У той час, альтернативи цьому автобусу у селі немає, діти змушені самотужки долати відстань до навчального закладу. Нині гостро стоїть питання про пошук  транспорту, який би міг замінити шкільний автобус. 

- Чи не забуває сільська влада про заклад будинку культури? 

- У цьому році нам вдалось оновити й приміщення будинку культури. Було замінено вікна на нові металопластикові. Проведено косметичний ремонт всередині приміщення. Роботи були проведені за кошти з сільського бюджету. А ось за фінансової підтримки ДП «Брустурянське ЛМГ» закуплено нові тюлі для будинку культури.

 


- Як дбає сільська влада про здоров’я лопухівчан?

- Сільські медичні установи – АЗПСМ та два ФАПи перебувають в оперативному управлінні охорони здоров’я РДА.  Раніше, коли ці заклади були на балансі сільської ради, то з місцевого бюджету було виділено значні кошти на оновлення приміщення амбулаторії. Зокрема, проведено ремонт будівлі, реконструкцію опалювальної системи, оновлено фасад будівлі та придбано меблі. Місцеві органи самоврядування зможуть допомогти покращити сільську медицину у тому разі, якщо у рамках децентралізації влади  амбулаторії та ФАПи будуть передані на баланс сільської  ради, так як місцева влада краще знає, чого потребує сільська медицина. 

- Скажіть, Михайле Михайловичу, чи не стали розбиті дороги та значна відстань перепоною в наданні медичної допомоги мешканцям?

- Нині актуальним є питання відкриття на території сільської ради пункту екстреної медичної допомоги. У цьому  році сільська рада вже готувала відповідне звернення до  районного та обласного  керівництва про відкриття  екстреної медичної допомоги в Лопухові. Важливим і актуальним це питання є через те, що у селі проживає багато мешканців, частина яких – на високогір’ях, далеко від центральної частини населеного пункту – у присілках Прочка, Бистрик, Яблуниця. Також на території Лопухова знаходиться  держлісгосп, в якому функціонують чотири лісництва, де працює більше трьохсот осіб, багато приватних фірм та підприємців, 3 монастирі, де мешкає велика кількість ченців.  У літній час на території Лопухова збільшується й кількість вівчарів, які в околицях села та на полонинах випасають отари овець. Тож у селі є потреба у оперативній роботі швидкої медичної допомоги. Наразі територія населеного пункту обслуговується  Усть-Чорнянським пунктом екстреної медичної  допомоги, на балансі якої знаходиться один автомобіль. То чи дочекається недужий лопухівчанин допомоги, якщо авто «швидкої» відправиться з хворим до Тячева, за 75км від Лопухова, або в Комсомольськ, - питання риторичне. 
 
- Знаю, що мова про дорогу до Лопухова найбільше хвилює його жителів. Що робить місцева влада, щоб зрушити воза з місця?

- Про це говоримо постійно. Що можливо з боку місцевої влади – робимо.На території Лопухова є 30 км комунальних доріг. Їх стан далекий від ідеального, для їх ремонту вкрай не вистачає коштів. Цьогоріч сільська влада отримала всього 60 тис. грн. субвенцій. За них ми зуміли оновити незначну кількість вулиць, засипавши вибоїни річковим гравієм. Зокрема, було проведено ремонт вул.Полонинської, Борканюка та Лісної. На жаль, річковий гравій ненадовго покращив стан автошляху. Пройшло всього 2-3 місяці, й вибоїни на вулицях оновились, дорожнє полотно не витримує навантаження й руйнується, адже  через ці вулиці постійно їздять перевантажені лісовози.

Такий же матеріал – річковий гравій використали й під час ремонту 5,5 км дороги державного значення Усть-Чорна-Купинець. Роботи здійснено за спонсорської допомоги ДП «Брустурянське ЛМГ» та  фірми «Комерц Консал». Остання, до речі, подарувала для потреб села трактор Т-150, який використали як грейдер під час ремонту доріг. Нині трактор готують до зими, і будуть його використовувати для розчистки доріг від снігу та снігових лавин. 

На жаль, на шляхи у гірському регіоні Тячівщини, а саме Дубове – Лопухів  завжди не вистачає коштів. І це у той час, як тут зосереджені два найбільші лісгоспи, які сплачують великі податки до районного та обласного бюджету.  

У межах своїх повноважень сільська влада й надалі працюватиме задля покращення автошляхів на території Лопухова.  

- Не менш болюче питання для гірського села – загроза паводків. Чи є потреба у захисті Лопухова?

- На жаль, значна частина села перебуває у зоні можливого підтоплення у разі паводку. Три старі дамби по вулицях Полонинській, Молодогвардійській та Лісній вже зруйновані, а нові ще не будувались. Однак у проведенні першочергових протипаводкових заходів на 2 кілометрах берегової лінії у нижній частині села допоможе фірма «Комерц Консал», яка планує звести на річці Брустурянка міні-ГЕС. Ця організація готова виконати роботи  на 9 млн. грн. з проведення регуляції річки та зведення берегоукріпленя. 

- Як населення сприймає той факт, що буде зведено міні-ГЕС на території села?

- Більша частина лопухівчан  не заперечують й позитивно сприймають цю новину, хоч серед населення є й ті, що не задоволені й скептично сприймають  все те позитивне, що робить фірма для громади, про що вже йшлося у нашій розмові. Наразі у державі нависло питання економії електроенергії, з цією метою проводяться часті відключення на кілька годин по регіонах, тож відмова від будівництва міні-ГЕС була б абсурдом, а тим більше з такими інвестиціями. Адже у разі відключення електроенергії у с. Лопухово, міні-ГЕС зможе забезпечити село енергією. Разом з тим, фірма проведе оновлення електромережі із заміною опор та розподільних трансформаторів у межах населеного пункту. І хоч саме будівництво станції заплановано на наступний рік, нині вже селяни відчули на собі підтримку та прагнення допомагати у розвитку села з боку фірми.

- Над вирішенням яких питань нині працює сільська влада?

У минулому році перестала діяти районна полонинська управа, в якій більшість полонинських земель, а це 4302 га, знаходяться на околицях Лопухова. Постало питання, хто хазяйнуватиме на цих землях та де випасатимуть овець власники з нашого району. За підтримки Держкомзему у Тячівському районі та обласному управлінні, сесією Лопухівської сільської  ради було вперше в Закарпатській області створено комунальне підприємство, яке отримало назву «Свидовець». Зараз, після оплати казначейством експертизи ґрунтів, ми зможемо отримати акт на постійне користування земель та надавати послуги з випасу овець і видавати дозволи на збір дикоростучих. 

Як і більшість сіл району, Лопухово потребує нового генерального плану. Нині працюємо над вирішенням цього питання: виконано геодезичні роботи, проводяться роботи по генеральному плану, а до травня проведемо розмежування земель державної та комунальної власності. Відтак, маємо намір збільшити площу села ще на  3700 га, що раніше знаходились за межами Лопухова. Плануємо завершити цей процес у квітні-травні 2015 року. 

- Яку роботу проведено з благоустрою населеного пункту?

- Лопухово доволі чисте, впродовж кількох років у селі працює централізований, до того ж безкоштовний, вивіз сміття, яким займається сільська рада. Непотріб вивозиться до  паспортизованого сміттєзвалища. 

Саме ж звалище періодично культивуємо, засипаючи його землею. Підтримувати чистоту нам допомагають й самі громадяни, які перебувають на обліку у центрі зайнятості. Цьогоріч вони облагородили територію цвинтарів та ліквідували несанкціоновані сміттєзвалища на території села. На жаль, є серед мешканців села громадяни, які несвідомі в своїх діях й викидають сміття будь-де, у тому числі на територію цвинтарів. 

Разом з тим, сільська влада дбає й про розвиток та розбудову культурно-спортивних об’єктів. Рішенням сесії виділена територія під будівництво стадіону та за сприяння   народного депутата Василя Петьовки у минулому році були  розпочаті роботи зі зведення об’єкту. Продовження будівництва мало проходити у цьому році, однак через ситуацію, яка склалася в нашій державі, цей процес призупинено.  Надіємось у 2015 році завершити роботи  за кошти сільського бюджету, або  спонсором будівельних робіт буде й надалі народний депутат Василь Петьовка.

- Гірське Лопухово, як особливе село, має велике туристичне майбутнє, які кроки в цьому напрямку вже зроблено?

-  У 2008 році розроблена програма розвитку туристично-рекреаційної зони усть-чорнянського куща, де активну участь у розробці цієї програми брав і я. Сільська влада має великі сподівання, що  ця програма буде втілюватися в життя. Це наш майбутній потенціал. Перебуваючи у минулому році з делегацією журналістів області в  Італії, побачив, що основними доходами місцевих громад є туризм, вироблення електроенергії малими гідроелектростанціями, яких у північній Італії більше 900, та  будівництво заводів з переробки побутового сміття.   Лопухово – привабливе для візитерів місце, воно має хороший потенціал, адже тут можна розвинути зелений туризм. Однак єдине, чого бракує нашому регіону, – це належний стан автошляхів. 

Незважаючи на події на сході України, все ж є надія, що новообране керівництво держави - президент Петро Порошенко, новообрана Верховна Рада, створений нині проєвропейський Уряд на  чолі з А.Яценюком, змінять життя українців на краще. Я вірю і надіюсь на краще майбутнє нашого села і держави в цілому.

- Дякую за розмову.

Розпитувала Л.Білак для Tyachiv.com.uaТеги:
Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
 
Новини від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Cinema Citi